Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi...

  Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi swoją ofiarę

  Michał Kurowicki (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi swoją ofiarę

  ©ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

  Historyczny moment dla kobiet w Jordanii. Wczoraj parlament tego kraju przegłosował zmiany w prawie, dzięki którym gwałciciel, nawet jeśli poślubi swoją ofiarę nie uniknie kary, informuje Al-Jazeera.
  Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi swoją ofiarę

  ©ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

  Przez ostatnie 57 lat w Jordanii obowiązywał przedziwny art. 308. Pozwalał on na ułaskawienie sprawcy gwałtu, gdy ten poślubił swoją ofiarę i pozostawał z nią w związku przynajmniej przez trzy lata.

  Przepis powstał w 1960 roku i był uzasadniany potrzebą „ochrony honoru kobiety”, która w domyśle sama była winna temu, że została zaatakowana przez gwałciciela.

  Wbrew pozorom o zmianę art.
  308 wcale nie było łatwo. W izbie niższej parlamentu zawzięcie broniła go cała prawica. W ostatniej chwili jej przedstawiciele chcieli, żeby przepis jedynie zmodyfikować, a nie znieść. Jednak zostali przegłosowani przez resztę parlamentarzystów.

  CZYTAJ TAKŻE: Dwóch Algierczyków podejrzanych o molestowanie dziewczynki na boisku w Gdyni

  - Dziś wysyłamy sygnał do wszystkich gwałcicieli, że wasze zbrodnie zostaną ukarane - powiedział w chwilę po zakończeniu głosowania Khaled Ramadan, który był inicjatorem projektu zmian w jordańskim prawie.

  W czasie obrad, przed budynkiem parlamentu manifestowało kilka tysięcy obrońców praw człowieka. Ostateczny wynik głosowania przyjęli z eurofią.

  - To historyczny moment nie tylko dla Jordanii, ale i dla całego regionu - podkreśliła Salma Nims sekratarz generalna jordańskiej Komisji ds. Kobiet.

  Jednak w jej słowach jest dużo przesady. Prawo pozwalające uniknąć kary gwałcicielom, przez poślubienie ich ofiary obowiązuje bowiem cały czas m.in. w Algierii, Kuwejcie, Libii, Iraku, Bahrajnie i Libanie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo