Ważne
  Kolejne kłopoty dawnych ludzi Samoobrony

  Kolejne kłopoty dawnych ludzi Samoobrony

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niektórzy z Samoobrony wciąż próbują swoich sił w polityce, inni wybrali prywatność

  Niektórzy z Samoobrony wciąż próbują swoich sił w polityce, inni wybrali prywatność ©RUPTLY/x-news

  Mateusz Piskorski w Samoobronie uczył się jako polityk. Odchodził z partii Leppera, potem do niej wracał. W końcu założył partię Zmiana. Trudno mu było na dobre pożegnać się z polityką, ale nie tylko jego mocno do niej ciągnie.
  Niektórzy z Samoobrony wciąż próbują swoich sił w polityce, inni wybrali prywatność

  Niektórzy z Samoobrony wciąż próbują swoich sił w polityce, inni wybrali prywatność ©RUPTLY/x-news

  Znowu głośno o ludziach Samoobrony, a właściwie o byłem jej członku - Mateuszu Piskorskim. Piskor-skiego pod koniec maja zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powód? Podejrzenia o działalność na rzecz obcego państwa. Na początku wszystkim wydawało się, że chodzi o szpiegostwo na rzecz Rosji, potem pojawiły się informacje, że Piskorski miał przekazywać jakieś informacje przedstawicielom Chińskiej Republiki Ludowej. Ponoć śledztwo w jego sprawie prowadził od kilkunastu już miesięcy prokuratorski pion do spraw przestępczości zorganizowanej.

  MATEUSZ PISKORSKI SZPIEGOWAŁ NA RZECZ ROSJI? LIDER PARTII ZMIANA ZATRZYMANY PRZEZ ABW


  Piskorski nie po raz pierwszy pojawia się w mediach. Ten były szczeciński poseł Samoobrony, jej rzecznik prasowy, swego czasu stanął na czele nowej partii politycznej Zmiana. Zjazd założycielski odbył się w sobotę w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, a jednym z gości miał być minister spraw zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej - Aleksander Kofman. Przedstawiciel separatystów nie został jednak wpuszczony na teren Polski, czemu partia, za pośrednictwem Facebooka, zdecydowanie się sprzeciwiła. O Piskorskim i samej Zmianie zrobiło się głośno, tym bardziej, że lider nowej partii biegał od telewizji do telewizji i bardzo ochoczo wypowiadał się w mediach.


  RUPTLY/x-news


  Z deklaracji ideowej i programowej nowej partii wynikało, że chce walczyć o „interesy ludzi pracy, bezrobotnych, młodzieży oraz emerytów i rencistów” i o polskie rolnictwo, „by zabezpieczyć zdrową polską żywność przed importem GMO”. Jako „siła patriotyczna”, Zmiana chciała wyzwolić Polskę „spod dominacji struktur wielkiego kapitału i imperialistycznych mocarstw”. Jest partią pokoju, „bo tylko w warunkach współpracy i przyjaźni z sąsiadami oraz wszystkimi narodami Europy od Atlantyku do Władywostoku można budować bezpieczne jutro dla naszego kraju”. Piskorski nie ukrywał też nigdy, że doskonale rozumie i popiera politykę Putin, bo uważa, że ten robi, co trzeba. Tym samym jego formacja uznawana była od zawsze za mocno prorosyjską.

  Sam Piskorski w 2001 ukończył studia politologiczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W stolicy zaczynał jako wolontariusz w biurze poselskim Samoobrony.

  W 2005 roku wszedł do Sejmu z list Samoobrony. Pracował w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. - Grzeczny, miły, kontaktowy, można z nim było o wszystkim porozmawiać, a przy tym inteligentny i błyskotliwy - mówią o Piskorskim byli politycy Samoobrony.

  RENATA BEGER MOŻE WKRÓTCE WRÓCIĆ DO SEJMU. A CO DZIEJE SIĘ Z INNYMI LUDŹMI DAWNEJ SAMOOBRONY?


  Od lat jeździ na wschód. W październiku 2004 r. został wysłany przez Leppera jako obserwator wyborów na Białorusi. „Nie wystąpiły żadne dające się zauważyć nieprawidłowości” - pisał na stronie internetowej Samoobrony.

  W grudniu 2005 roku, znowu wysłany przez Leppera, pojechał do samozwańczej Republiki Naddniestrzańskiej, powstałej dzięki poparciu Kremla. Miał stwierdzić potem , że wybory do Rady Najwyższej Republiki, były bardziej demokratyczne niż w Polsce i że zrobi wszystko, by Polska uznała Naddniestrze. Wybuchł skandal, Piskorski tłumaczył potem, że media Naddnieprza i Rosji przekręciły jego wypowiedzi.

  Kiedy Samoobrona nie weszła do Sejmu i praktycznie się rozpadła, wrócił do Szczecina. W styczniu 2011 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, broniąc na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracę doktorską pod tytułem „Samoobrona RP w polskim systemie partyjnym.” Zaczął wykładać. Cały czas myślał chyba jednak o polityce, bo w wyborach parlamentarnych w 2011 bez powodzenia kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca listy Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80. Potem odchodził i wracał do Samoobrony, by w końcu założyć Zmianę.

  Ale najwyraźniej wschód mocno go zafascynował. Kiedy znalazł się poza polityką, zaczął działać w Stowarzyszeniu Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych. Stowarzyszenie, które, przynajmniej oficjalnie, prowadzi działalność analityczną znane jest z zainteresowania Wschodem i przychylności dla Putina oraz białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

  Zresztą, o Piskorskim i jego dziwnych kontaktach ze wschodem już w 2007 roku pisał tygodnik „Wprost”. Ponoć do kontaktów z Piskorskim chętnie przyznają się rosyjskie i ukraińskie organizacje faszystowskie, które według „Wprost” są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne. „To nasz polityk i agent wpływu w Polsce” - miał powiedzieć o Piskorskim dziennikarz Filip Leontiew. Jego wypowiedź zamieścił portal rosyjskiej telewizji o2TV. Mateusz Piskorski figurował też na oficjalnej stronie Międzynarodowego Ruchu Euro-azjatyckiego, gdzie był opisany jako oficjalny przedstawiciel organizacji na Polskę. Piskorski już wtedy, w 2007 roku, zaprzeczał, jako był agentem i zapowiadał, że skieruje przeciwko „Wprost” sprawę do sądu. Ale o dziwnych powiązaniach i kontaktach Piskorskiego pisał także swego czasu „Newsweek”. W tygodniku padały ostre oskarżenia pod adresem byłego rzecznika Samoobrony. W tym przypadku Piskorski też zapowiadał, że spotkana się z dziennikarzami w sądzie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SZPIEG NA ZYCZENIE

   GOSC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   TO LEPER TEZ BYL SZPIEGIEM GDYZ ZAPRASZANY BYL NA WSCHOD BYL POWAZANY I SZANOWANY I TRZEBA MU ODDAC ZE Z CHLOPA ZOSTAL POLITYKIEM KTOREMU NIEJEDEN MUNDRY OBECNY POSEL POLITYK DO PIET NIE SIEGA...rozwiń całość

   TO LEPER TEZ BYL SZPIEGIEM GDYZ ZAPRASZANY BYL NA WSCHOD BYL POWAZANY I SZANOWANY I TRZEBA MU ODDAC ZE Z CHLOPA ZOSTAL POLITYKIEM KTOREMU NIEJEDEN MUNDRY OBECNY POSEL POLITYK DO PIET NIE SIEGA SZCZEGOLNIE CI Z NOWICZESNEJ OJ GDYBR ZYL DALBY WAM POPALIC ZDRAJCY PODLI KTORZY PLUJECIE NA RZECZPOSPOLITA W PARL EUROPEJSKIM NIEZNA GOSCIA SZPIEGA ALE WIEM ZE GDYBYM JEZDZIL DO ROSJAN CZY LUKASZENKI TAKZE BYLBYM SZPIEGIEM zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakieś konkrety poza zwyczajowym laniem wody,plz?

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Jeśli to jest działanie na szkodę państwa to jak nazwać prysiudy do hopaka uprawiane przez kolejne rządy na każdy sygnał /i bez/ kijowskiej junty? A już zaliczenie drogiego Polakom banderyzmu-z...rozwiń całość

   Jeśli to jest działanie na szkodę państwa to jak nazwać prysiudy do hopaka uprawiane przez kolejne rządy na każdy sygnał /i bez/ kijowskiej junty? A już zaliczenie drogiego Polakom banderyzmu-z embargo na polską żywność,pluciem na naszą pamięć,negowaniem bestialstwa wołyńskiego, przyjmowaniem milionowej V kolumny na Kartę Polaka mimo dalszej jawnej wrogości do Polaków-do strategicznego partnerstwa. Włażenie w zad Niemcom,dokładnie odrodzonemu Judenreichowi mimo gromów,poniżania,połajanek,przerzucania win IIWW na Polskę,kulenie się przed brukselskim multidupskiem czy pijakiem jest najwyższą formą skundlenia władz Rzeczypospolitej. I to obłąkańcze uleganie dążeniom Usraela do panowania na ziemi przez podbój Rosji,lokowaniem na terenie RP okupacyjnych wojsk z arsenałem atomowym,oddaniem dowództwa. To są realne zagrożenia i hańba pod biało-czerwoną ociekającą jak szmata wycieraniem plugawych pysków. Nie kontakty z legalnymi władzami legalnego państwa uznanego przez ONZ. Niedawno sami to robiliście...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama