Komisja Europejska: Po Brexicie Wielka Brytania ma nadal...

  Komisja Europejska: Po Brexicie Wielka Brytania ma nadal płacić składki członkowskie

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Michel Barnier

  Michel Barnier ©AFP/EAST NEWS

  Komisja Europejska jest zdania, że nawet po „rozwodzie” ze wspólnotą Wielka Brytania powinna płacić składki aż do 2023 roku, by rozliczyć się ze wszystkich zobowiązań z Brukselą. Jak tłumaczą w eurokraci – ma to zapobiec dziurom w europejskim budżecie.
  Michel Barnier

  Michel Barnier ©AFP/EAST NEWS

  Komisja Europejska oczekuje, że Wielka Brytania będzie płacić składki jeszcze przez cztery lata po tym, jak oficjalnie opuści wspólnotę europejską. Aż do 2023 roku. Jak informuje dziennik „The Daily Telegraph”. Pomysł ten powstał na początku miesiąca podczas spotkania głównego negocjatora Komisji Europejskiej w sprawie Brexitu Michela Barniera i 27 wyższych urzędników pozostałych państw członkowskich. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May obiecywała wcześniej” twardy” Brexit, wyjście z jednolitego rynku i unii celnej oraz negocjowanie nowej umowy o wolnym handlu. Europa chce jednak, aby kraj dotrzymał zobowiązań budżetowych.

  Chodzi o to, aby zmniejszyć kilkumiliardową dziurę w budżecie unijnym. Ten – jak podkreślają eksperci – po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest nieunikniony. Wielka Brytania znajduje się w grupie krajów, które obecnie więcej wpłacają do unijnego budżetu niż z niego otrzymują. Spotkanie Barniera z członkami państw członkowskich UE wzbudziło wielkie emocje. Stawka jest wysoka. Jeśli Wielka Brytania nie spełni wymagań KE, 27 krajów będzie musiało pokryć straty.

  CZYTAJ TAKŻE: USA: Donald Trump spotkał się Theresą May. O czym rozmawiali?

  - Rozumiem dlaczego eurosceptycy są niezadowoleni, ale tu chodzi jedynie o składki, które Wielka Brytania już wcześniej zgodziła się zapłacić. Spodziewamy się, że Londyn będzie honorować swój zobowiązania. Będzie to jedno z pierwszych zagadnień, które poruszymy podczas negocjacji – mówił minister Czech Tomas Prouza. Podobnego zdania jest rzecznik KE Margaritis Schinasielka: -Wielka Brytania podjęła zobowiązania i one powinny być honorowane. Również Polska żąda, aby Wyspy zapłaciły wszystkie obowiązkowe składki.

  Przypomnijmy, że oficjalny termin negocjacji ws. Brexitu rozpocznie się wraz z uruchomieniem artykułu 50. Zgodnie z założeniem rozmowy zakończą się po dwóch latach. Już pojawiły się głosy, że 24 miesiące to stanowczo za mało na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brytyjczycy sobie poradza

   maja nawet plan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   ... ktory przewiduje Brexit bez porozumienia z UE, a potem jaks poleci ...
   Watpie natomiast aby placili Bruxeli jakies skladki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komisja Europejska: Po Brexicie Wielka Brytania ma nadal płacić składki członkowskie

   && (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   A z jakiej racji? To podatnicy placa, biedni ludzie a politycy i finansisci uzywaja sobie w Brukseli. Juz czas wyjsc z Uniii iz NATO. Polacy nie maja na chleb, dlugi wzrastaja, a rzad ma to w nosie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciule z UE

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Tych idiotów już cakiem poje..ło.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama