Ważne
  Kontrowersje wokół pomnika prof. Bartoszewskiego w Sopocie....

  Kontrowersje wokół pomnika prof. Bartoszewskiego w Sopocie. Radni PiS go nie chcą

  Ewa Andruszkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kontrowersje wokół pomnika prof. Bartoszewskiego w Sopocie. Radni PiS go nie chcą

  ©Anatol Chomicz

  Pomnik prof. Władysława Bartoszewskiego ma stanąć w Sopocie dopiero za dwa lata, ale już budzi ogromne kontrowersje. To zagrywka czysto polityczna- tak o pomyśle budowy pomnika mówią radni PiS.
  Kontrowersje wokół pomnika prof. Bartoszewskiego w Sopocie. Radni PiS go nie chcą

  ©Anatol Chomicz

  - Władysław Bartoszewski, z całym szacunkiem dla pozytywnych działań, które w swoim życiu podejmował, nie jest postacią, której powinniśmy stawiać pomnik - twierdzi Michał Stróżyk, radny PiS w Sopocie. - Pamiętam, jak zawiązał się komitet budowy pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. Wówczas prezydent Karnowski mówił, że w mieście jest już dość pomników, tym bardziej tych, które budzą kontrowersje. Nie rozumiem więc, czemu teraz zmienił zdanie.
  Pod koniec swojego życia profesor Bartoszewski obrzucał przedstawicieli mojego ugrupowania ciężkimi inwektywami. Jeżeli mamy stawiać pomnik, to komuś takiemu jak Witold Pilecki. Tego rodzaju postaci należy upamiętniać.

  Profesor Bartoszewski był wielkim Polakiem. Rozmowa ze Sławomirem Rybickim

  Wśród pomysłodawców budowy monumentu prof. Bartoszewskiego znalazły się osoby ściśle związane z Komitetem Obrony Demokracji na Pomorzu. Gorącym orędownikiem tej idei, rzeczywiście, jest także Jacek Karnowski. Jak tłumaczą radni PiS, to właśnie z powodu jawnej niechęci prezydenta Sopotu do partii rządzącej oraz jego uczestnictwa w demonstracjach KOD pomysł budowy pomnika traktują jako zagrywkę czysto polityczną.

  - Celem jest podsycenie atmosfery konfliktu - mówi Piotr Meler, radny PiS w Sopocie. - Moment, w którym pan prezydent zaangażowany jest w uliczne protesty i w jakąś próbę obalenia władzy, nie jest odpowiedni na podejmowanie tego typu decyzji.

  O rzekomych celach Jacka Karnowskiego bez ogródek wypowiada się także radny Bartosz Łapiński z sopockiego PiS: - To już kolejna inicjatywa, która jest instrumentalnie wykorzystywana przez pana prezydenta. Jego ambicją jest polityka ogólnokrajowa. Wszystko, co robi, ma mu zapewnić łatwiejsze wejście do niej.

  Sam prezydent zarzuty odpiera krótko. - Wiem, że wiele osób chciałoby się mnie pozbyć z Sopotu, ale będzie im ciężko - mówi Jacek Karnowski i dodaje, że prof. Bartoszewski jest jednym z ostatnich wielkich autorytetów w Polsce. - Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś podważył autorytet człowieka, który cierpiał w Auschwitz i więzieniu stalinowskim, który był żołnierzem Armii Krajowej, który przecież położył podwaliny pod współpracę polsko-niemiecką, z czego korzysta teraz rząd pani premier Szydło. To był zawsze człowiek niezależny. Razem z Lechem Kaczyńskim uczestniczył w budowie Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracował zarówno w rządzie Józefa Oleksego, jak i Donalda Tuska.

  Karnowski przypomina też, że prof. Bartoszewski już od dawna jest Honorowym Obywatelem Sopotu, a on sam, jako prezydent miasta, nigdy nie miał problemu z tym, by upamiętniać postaci z różnych stron sceny politycznej.

  - Lech Kaczyński ma u nas swój park, Maciej Płażyński ma swoje rondo, Arkadiusz Rybicki ma swój skwer. Zrobiliśmy to wszyscy w zgodzie i teraz także apeluję o to, żeby na profesora Bartoszewskiego patrzeć jako na autorytet, a nie przez pryzmat polityki. Sam nie jestem zwolennikiem szybkiego stawiania pomnika. Uważam, że najpierw trzeba bardziej spopularyzować życiorys profesora i idee, które głosił.


  e.andruszkiewicz@prasa.gda.pl

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik dla Bartoszewskiego

   Tak ... sobie, a muzom ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Pomniki Osobom stawia sie na cmentarzach ! Gdzie indziej mozna (np.) postawic "pomnik przyzwoitości', lub "coś" podobnego. Pan Bartoszewski był "porzadnym człowiekiem", ale takich jest wielu !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Radni PiS

   to margines (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   im nie wolno tak mówić

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli dla pana Karnowskiego to był autorytet to proszę zdjęcie Bartoszewskiego powiesić sobie nad łu

   Hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Panie Karnowski proszę nie nazywać Bartoszewskiego profesorem bo miał tylko maturę.Nigdy nie był on i nie jest autorytetem dla nas Polaków.To był człowiek o bardzo dziwnym życiorysie,a 70 % tego co...rozwiń całość

   Panie Karnowski proszę nie nazywać Bartoszewskiego profesorem bo miał tylko maturę.Nigdy nie był on i nie jest autorytetem dla nas Polaków.To był człowiek o bardzo dziwnym życiorysie,a 70 % tego co sobie sam przypisywał to zmyślone i nigdy nie udowodnione fakty.Należałoby go zaliczyć do bajkopisarzy,bo w tym i tylko w tym miał wielki talent.Sam przypisał sobie zasługi innych.To był mitoman i tylko za takiego należy go uważać.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Etymolog-Etnograf

   O świerszczu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Pasikonik Bartoszewski pozostanie pasikonikiem. nikim więcej w leśnej gęstwinie. liliputem. podobnie jak ta literacka Szymborska - literacką "mrówką, mróweczką" ciągle, codziennie zarzekającą, się...rozwiń całość

   Pasikonik Bartoszewski pozostanie pasikonikiem. nikim więcej w leśnej gęstwinie. liliputem. podobnie jak ta literacka Szymborska - literacką "mrówką, mróweczką" ciągle, codziennie zarzekającą, się że nadto "skromną jest", "bo dźwigającą jedną naraz z igiełkę leśną"
   co szkodzi? (choć to spore fundowane środki fin. to fakt).
   Teraz bowiem nastał czas gigantów. Budowniczych, tych Prawdziwych Polski, a czasem Regionalnie - nawet - odbudowy z Ruin i Rozkupu, Wysprzedaży, Grabieży za czasów leśnych moralnych karłów, liliputów, "dziadów leśnych" , a czasem "rzepów"..."leśnych zawali-drogów" -"konstytucyjnych dragonów" - żywionych "kawą na prądzie", zaszczytami, względami bezzasadnymi, czekoladkami, czy ponczami i koniaczkami (te niezmiennie na "100- procentowej C2H5OH jedno-fazie") zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co te pomniki? nie dałabym złamanego grosza.

   b.prac. Dziennika Bałtyckiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Dla mnie to był też ktoś obrzydliwy,obrzydliwy egoista, który jeszcze do niedawna straszył, że wyjedzie za granicę, bo mu rząd PIS, zresztą demokratycznie wybrany nie spodobał. Pytam się ,dla...rozwiń całość

   Dla mnie to był też ktoś obrzydliwy,obrzydliwy egoista, który jeszcze do niedawna straszył, że wyjedzie za granicę, bo mu rząd PIS, zresztą demokratycznie wybrany nie spodobał. Pytam się ,dla kogo to miałby być autorytet i czego autorytet? To byłby wstyd i hańba.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie zaden autorytet

   halina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Dla mnie to żaden autorytet, to był szantażysta .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik

   JMS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Dodałbym jeszcze pomnik trzech prezydentów. W formie smoka fontanny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bartoszewski

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

   Czy Panowie radni z pisu ,odebralo wam rozum.Postawcie na kazdym skwerku i wolnym miejscu pomniki dla braci kaczynskich i sami dla siebie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Bartoszewski ma zasługi dla swej nacji, niech mu pomnik postawią,

   sceptyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

   Polacy mają innych bohaterów, których uczcić by warto.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakich bohaterów?

   putamadera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Jakich bohaterów chcesz czcić? Bandytów wyklętych?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marszałek

   Rozbawiony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Jak czytam komentarze to przypominają mi się słowa Piłsudskiego:
   "Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na...rozwiń całość

   Jak czytam komentarze to przypominają mi się słowa Piłsudskiego:
   "Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama