Krwawe referendum w Wenezueli. Napastnicy otworzyli ogień,...

  Krwawe referendum w Wenezueli. Napastnicy otworzyli ogień, nie żyje jedna osoba

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Krwawe referendum w Wenezueli. Napastnicy otworzyli ogień, nie żyje jedna osoba
  1/6
  przejdź do galerii

  ©AP/EAST NEWS

  Zorganizowane przez opozycję referendum w Wenezueli miało krwawy przebieg. Nieidentyfikowani sprawcy otworzyli ogień do głosujących - zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Tymczasem głosujący opowiedzieli się przeciwko planom prezydenta Nicolasa Maduro. W Wenezueli od miesięcy trwa kryzys polityczny oraz gospodarczy.

  RUPTLY/x-news


  Grupa mężczyzna na motorach zaczęła strzelać do ludzi ustawionych w kolejce do lokalu wyborczego w Catii, dzielnicy Caracas - podaje BBC. Na opublikowanym nagraniu widać, jak spanikowani ludzie uciekają do pobliskiego kościoła. Zginęła 61-letnia kobieta, a trzy osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala.
  Opozycja oskarżyła o atak paramilitarne bojówki. - Bardzo z tego powodu rozpaczamy, to wielki ból - powiedział rzecznik opozycji Carlos Ocaris. Podczas referendum doszło także do innego krwawego zdarzenia. Dziennikarz Luis Olavarrieta został porwany, okradziony oraz pobity przez grupę osób. Mężczyzna zdołał jednak uciec i trafił do szpitala.

  Czytaj także: To Orban, a nie UE, miał rację w sprawie przyjmowania migrantów

  Niedzielne, nieoficjalne referendum w Wenezueli zorganizowała opozycja. Nie jest ono politycznie wiążące, ale ma znaczenie symboliczne - opozycjoniści mają nadzieję, że wysoka frekwencja skłoni prezydenta Nicolasa Maduro do zmiany swoich decyzji. Jak informuje BBC, powołując się rektor uczelni Central University of Venezuela, Cecilia Garcíę Arochę, w referendum oddało głos ponad 7 mln ludzi. Uprawnionych do głosowania w Wenezueli jest tymczasem 19,5 mln osób. Referendum miało miejsce również za granicą, w ponad 100 państwach świata. Lokalne wyborcze organizowano w teatrach, na ulicach czy w szkołach, a w większości miejsc dominowała atmosfera radości i świętowania.

  W referendum odpowiadano na trzy pytania. 98 proc. głosujących odrzuciło plan Nicolasa Maduro dotyczący zorganizowania 30 lipca wyborów w kraju, które miałoby wyłonić zgromadzenie konstytucyjne. Jego zadaniem byłoby stworzenie nowej konstytucji.

  Mieszkańcy Wenezueli opowiedzieli się także za wcześniejszymi wyborami prezydenckimi (kadencja Maduro kończy się w 2019 r.), a także powiedzieli "tak" propozycji, aby armia broniła obecnej konstytucji. Prezydent Maduro skrytykował już referendum i nazwał je "bez znaczenia". Wenezuela od miesięcy pogrąża się w poważnym kryzysie gospodarczym i politycznym. Od kwietnia w demonstracjach zginęło ponad 100 osób.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama