Liderzy partii spotkali się ws. Trybunału Konstytucyjnego....

  Liderzy partii spotkali się ws. Trybunału Konstytucyjnego. Kaczyński: To była rozmowa, a nie wojna

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©Piotr Smolinski

  Liderzy partii politycznych, po czwartkowym spotkaniu w gabinecie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, widzą możliwość nawiązania dialogu politycznego z rządem. Szefowie głównych ugrupowań rozmawiali m.in. o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego.
  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©Piotr Smolinski  Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył po spotkaniu, że rozpoczął się dialog polityczny, który będzie kontynuowany. - Porozmawialiśmy, ale nie na zasadach na sali sejmowej, do jakich jesteście państwo przyzwyczajeni – zwrócił się do obecnych dziennikarzy. - Była to rozmowa, a nie wojna. Były oczywiście różnice zdań, ale zgadzaliśmy się, że w kwestii interesu narodowego musimy działać razem – mówił prezes PiS. Prezes PiS wystąpił na konferencji prasowej jako pierwszy.

  Kaczyński zdradził, że rozmowy szefów partii toczyły się woków Trybunału Konstytucyjnego, sposobie prowadzenia polityki, Dniach Młodzieży, szczycie NATO, a także o bezpieczeństwie Polaków „rozumianym obiektywnie, jak i subiektywnie”. - Sadzę że mimo różnicy zdań poczyniliśmy krok w kierunku wzmocnienia poczucie bezpieczeństwa – zapewniał Kaczyński.

  Oznajmił, że propozycje rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego będą przedstawione w ciągu najbliższych tygodni przez formacje polityczne. Przypomniał, że PiS powołał zespół, który ma rozwiązać problem TK, biorą także pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej. - Wnioski zostaną przedłożone Sejmowi i Sejm wkrótce podejmie pracę nad nową ustawą. Przypominam, że Komisja Wenecka ma tylko charakter opiniotwórczy, ale skoro sami poprosiliśmy ją o opinię, to musimy ją potraktować poważnie - tłumaczył lider PiS.

  Ze spotkania zadowolony był również Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Podkreślił, że nie padła deklaracja, że zostanie opublikowany wyrok Trybunału, którego rząd dotąd nie opublikował. Nie jest jednak to warunek konieczny, aby jego partia nawiązała współpracę z rządem w innych kwestiach. - Przygotowanie głównych imprez jak Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO leżą w interesie wszystkich, bez względu na to, czy jest się w opozycji czy w koalicji – mówił, tłumacząc jakie tematy były podejmowane na spotkaniu.

  Dodał, że jego partia chce powołania „ciała eksperckiego”, które by monitorowało przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. - Jeśli pan marszałek skorzysta z tego rozwiązania, to będzie to dowód na chęć współpracy – stwierdził.

  Oznajmił, że PSL zawsze będzie dbać o interes Polski na zewnątrz, ale „nie zawsze dbanie o interes Polski na zewnątrz równa się z dbaniem o interes PIS-u”.

  Mniej entuzjastycznie wypowiadał się lider PO Grzegorz Schetyna, zdaniem którego spotkanie szefów partii nic nie wniosło, w związku z czym nie widzi on szans na odmianę napiętej sytuacji, m.in. dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. W jego opinii potrzebny jest konkretny pomysł na rozwiązanie konfliktu. - Nie widzę kompromisu z założeniami prezesa Kaczyńskiego - powiedział po spotkaniu liderów. - Musimy ustalić jak zbudować „nowy ład” Trybunału Konstytucyjnego. Chcemy uchylenia przepisu pozwalającego prezydentowi na paraliż Trybunału Konstytucyjnego przez odmowę przyjęcia ślubowania Sędziów TK – mówił Schetyna.

  Paweł Kukiz z Kukiz'15 ocenił, że na spotkaniu nie doszło do dalszej „eskalacji konfliktu” na linii rząd-opozycja. - Jestem zadowolony z tego, że na spotkanie zostali również zaproszeni przedstawiciele opcji pozaparlamentarnych, ale liczących się opcji politycznych w Polsce – mówił. Podkreślił, że wszyscy przedstawiciele partii obecni na posiedzeniu zgodnie potwierdzili, że nie jest wykluczona dyskusja dot. zmiany Konstytucji w zakresie funkcjonowania TK. - Choć duże partie uważają, że problem można rozwiązać bez zmian w Konstytucji, w co ja osobiście absolutnie nie wierzę – mówił.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto zrobi porządek z bałaganem "pierwotnym"?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   A co by się stało w Polsce, gdyby PiS PRZEANALIZOWAŁO DOKŁADNIE tę PODSTAWOWĄ DZIŚ ustawę, zatytułowaną: "USTAWA z dnia 25 czerwca 2015 roku o Trybunale Konstytucyjnym" i WYKAZAŁO DOKŁADNIE,...rozwiń całość

   A co by się stało w Polsce, gdyby PiS PRZEANALIZOWAŁO DOKŁADNIE tę PODSTAWOWĄ DZIŚ ustawę, zatytułowaną: "USTAWA z dnia 25 czerwca 2015 roku o Trybunale Konstytucyjnym" i WYKAZAŁO DOKŁADNIE, ARTYKUŁ PO ARTYKULE, jej NIEZGODNOŚĆ z PRZEPISAMI Konstytucji?

   Czy mielibyśmy wtedy w Polsce " BEZKRWAWĄ REWOLUCJĘ", czy KRWAWĄ WOJNĘ DOMOWĄ?

   PiS NIE MA PRAWA? A KTO TAKIE PRAWO i OBOWIĄZEK POSIADA? Czy posiada je rzeczywisty twórca "incognito" tej ustawy, czy kryjący go, swoim podpisem, "zleceniodawca"?

   DLACZEGO NIKT NIE PRÓBUJE UPORZĄDKOWAĆ STWORZONEGO BAŁAGANU "PIERWOTNEGO"?

   Co robiła dzisiejsza ZBUNTOWANA opozycja w ciągu OŚMIU LAT RZĄDZENIA KRAJEM PO SWOJEMU?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziwiam polityków wrażliwych na gesty Pana Prezesa ?

   Gabriel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Jednak są politycy, którzy nabierają się na gesty Pana Prezesa ? Z tego nie może być przełomu, a bez przełomu nic z tego wszystkiego nie może się utworzyć co wiązałoby się z faktycznym...rozwiń całość

   Jednak są politycy, którzy nabierają się na gesty Pana Prezesa ? Z tego nie może być przełomu, a bez przełomu nic z tego wszystkiego nie może się utworzyć co wiązałoby się z faktycznym rozwiązaniem sporu o TK ? Przecież Pan Min. Ziobro zabiera się za Prezesa TK ? Zatem faktyczne działania PIS inne, a gesty inne/pozory/.
   Jedynie Pan Poseł Schetyna postawił konkretnie sprawę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najlepiej

   podsumował (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   to coś ze zdjęcia lider Perfekcyjnej kapeli !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest wniosek, obywatelski,

   i który jeszcze przed dniem 1-kwietnia w piątek: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

   1) Kaczyński na premiera! Jedyny w PiS, który nie daje się: kiwać, drwić z prawa, mięknąć w mediach
   2) Kukiz na v-ce premiera, aby miał jakieś efektywne zajęcie, aby dalej jego Kukiz15 miał w...rozwiń całość

   1) Kaczyński na premiera! Jedyny w PiS, który nie daje się: kiwać, drwić z prawa, mięknąć w mediach
   2) Kukiz na v-ce premiera, aby miał jakieś efektywne zajęcie, aby dalej jego Kukiz15 miał w całości
   3) Schetyna & Spółdzielnia poza PO, aby PO jeszcze mogła istnieć w następnych wyborach
   4) PSL do kultywowania wiejskich tradycji i edukacji rolników, bo żadnego innego waloru już nie ma
   5) Kijowski odrabiać w expresowym tempie alimenty, zamiast jeździć na światowe i sponsorowane wycieczki
   6) Petru na uczelnię, bo na doktoranta tam i miejsce. Jednak w Sejmie poradzą sobie i bez jego przemów
   7) Czarzasty na naczelnego chief ds. komunikacji rządu Szydło z ludem i nie obiektywnymi dziennikarzami. Naturalnie, rozumie się, do komunikacji kulturalnej, bystrej, logicznej, istotnej, pluralistycznej. I co jeszcze zanim jego potencjału, jak i SLD, nie zniwelują do końca damy SLD w karakułach, tudzież gentleman SLD z wrodzonym przyrostem alter ego!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty wniosek!

   flinta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Jestes glupszy niz najglupszy kaczor. Jak taki typ jak kaczor moze byc premierem? To jest typ jak: Ertdogan, Putin i Orban, nastepnie Kim z Korei , Sadam Husain i inni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wierzę w żadne kompromisy z mafią, złodziejami, konfidentami, zdrajcami,

   folksdojczami i agentami wpływu z PO-Petru-KOD. To niemożliwe. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Nie ma też groźniejszych nawoływań, od postulatu fałszywej zgody narodowej – osiągniętej za cenę naszych dążeń i prawdy o realiach III RP.

   Aleksander Ścios pisał niedawno na swoim blogu:
   „Każdy...rozwiń całość

   Nie ma też groźniejszych nawoływań, od postulatu fałszywej zgody narodowej – osiągniętej za cenę naszych dążeń i prawdy o realiach III RP.

   Aleksander Ścios pisał niedawno na swoim blogu:
   „Każdy kompromis prędzej czy później musiał się zakończyć agenturą. Po prostu dlatego, że międzynarodowy komunizm nie jest zainteresowany w kompromisie istotnym, dwustronnym. Nie zna kompromisu, bo gdyby go znał - nie byłby komunizmem... Zna tylko taktykę kompromisu” – pisał Józef Mackiewicz w „Zwycięstwie Prowokacji”.[...]
   Więcej:TAKTYKA KOMPROMISU – PRAKTYKA ZDRADY

   Nie wierzę typom którzy wypowiadają wojnę totalną Polsce i twierdzą, że zrobią wszystko
   by rozwalić PiS.
   Nie wierzę typom, którzy nie potrafią uszanować wyników demokratycznych
   wyborów dokonanych przez Polaków.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale

   pissamsierozwali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   podły pan

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to marionetki wystrugane z marchewki i banana

   nimi sie nie przejmuj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   zrobia to co im ci z USA kaza, wyzej nie podskocza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra zmiana = dobra wiadomość od JK

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Nie jestem pewny co do "dobroci" tej wiadomości. Jestem pewny, że strony okopią się na swoich stanowiskach, będą mówić o potrzebie kompromisu i to będzie wszystko. A, że JK, przy wszystkich swoich...rozwiń całość

   Nie jestem pewny co do "dobroci" tej wiadomości. Jestem pewny, że strony okopią się na swoich stanowiskach, będą mówić o potrzebie kompromisu i to będzie wszystko. A, że JK, przy wszystkich swoich wadach, ma zaletę pięknego i przekonującego przemawiania ( inaczej niż Schetyna, Kukiz, czy Kamysz ) to będzie popis erudycji prawicy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   potrzebna

   pieredyszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   to ochlodzi gorace glowy, alimenciarz bedzie mial czas na splaty.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama