Macierewicz wciąż nieposkromiony. Tym razem pokonał...

  Macierewicz wciąż nieposkromiony. Tym razem pokonał prezydenta

  Witold Głowacki, Twitter: @WitoldGlowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Antoni Macierewicz po raz kolejny pokazał, że w całym rządzie Beaty Szydło to właśnie on ma największą autonomię

  Antoni Macierewicz po raz kolejny pokazał, że w całym rządzie Beaty Szydło to właśnie on ma największą autonomię ©Adam Guz

  Piątkowe spotkanie w BBN miało rozwiać wątpliwości prezydenta co do działań szefa MON. Zakończyło się jednak samotną konferencją Andrzeja Dudy. Potem przyszedł jeszcze czas na kwaśny komentarz prezesa PiS.
  Antoni Macierewicz po raz kolejny pokazał, że w całym rządzie Beaty Szydło to właśnie on ma największą autonomię

  Antoni Macierewicz po raz kolejny pokazał, że w całym rządzie Beaty Szydło to właśnie on ma największą autonomię ©Adam Guz

  Antoni Macierewicz znów pokazał, że w całym obozie władzy nie ma na niego mocnych. Tym razem próbę sił z ministrem obrony narodowej przegrał prezydent Andrzej Duda. A prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wcale nie wygląda na zdziwionego tym faktem.

  Czytaj także: 10 najsilniejszych polityków obozu władzy. Kto jest kim?

  Lista kontrowersyjnych działań i wypowiedzi Antoniego Macierewicza jako ministra obrony jest naprawdę długa. Na samym początku urzędowania „szturm” na Centrum Kontrwywiadu NATO. Potem spóźnione, anulowane lub odwlekane przetargi na sprzęt i uzbrojenie armii. Fala dymisji najwyższych dowódców sił zbrojnych, odejścia generałów i wyższych oficerów. Dziwne decyzje personalne - i jeszcze dziwniejsze układy panujące w tej chwili w MON. I w ostatnich dniach decyzja o stopniowym wycofywaniu się Polski z udziału w Eurokorpusie i związany z nią chaos informacyjny. To wszystko uchodziło Macierewiczowi na sucho, szef MON wydawał się absolutnie impregnowany na wszelkie sugestie i napomnienia płynące również z wewnątrz obozu władzy. Mnóstwo problemów przysporzył MON, rządowi i PiS były rzecznik resortu Bartłomiej Misiewicz. Tu Antoni Macierewicz okazał się wyjątkowo oporny na różne formy perswazji - od rozmów z premier Szydło po wywiady Jarosława Kaczyńskiego, w których dawał on wyraz swojemu niezadowoleniu z kolejnych wybryków Misiewicza. Ostatecznie nawet dziś nie jest jasne, jaki właściwie jest status zawodowy Misiewicza - czy nadal pracuje on w MON lub podległych mu strukturach. Na pytania o to nie potrafił odpowiedzieć m.in. rzecznik rządu Rafał Bochenek, a sama premier Beata Szydło zapewniła jedynie, że „nie pełni on już żadnych kierowniczych stanowisk”. Trudno o lepszy dowód na to, że minister Antoni Macierewicz cieszy się w obrębie rządu i partii rządzącej naprawdę daleko posuniętą autonomią.

  Kiedy więc w połowie marca prezydent Andrzej Duda wystosował do Antoniego Macierewicza dwa oficjalne (i od razu upublicznione) listy, wydawać się mogło, że zwierzchnik sił zbrojnych postanowił w końcu zainterweniować w kwestii działań ministra obrony.

  Pierwszy list prezydenta dotyczył nieobsadzonych stanowisk attaché wojskowego, m.in. w Wielkiej Brytanii i USA, a także w kilku innych krajach. Prezydent napisał, że oczekuje tu od MON i jego szefa natychmiastowych działań. W drugim liście Duda zażądał natomiast szczegółowych informacji na temat tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. To dowództwo ma koordynować działania batalionowych grup bojowych na wschodniej flance NATO, która z polskiego punktu widzenia ma znaczenie absolutnie strategiczne.

  Czytaj także: Romuald Szeremietiew: Polska jest nadal bez strategii obronnej. Eurokorpus to sprawa drugorzędna

  Obie kwestie budzące wątpliwości prezydenta - i ataszatów wojskowych, i natowskiego dowództwa w Elblągu - to oczywiście sprawy o wcale niemałym ciężarze gatunkowych. Ale w żadnym z listów Duda nie poruszył tematów budzących te najpoważniejsze kontrowersje. Prezydent nie zapytał o falę odejść generałów i wysokich oficerów z armii. Nie odniósł się też w listach ani słowem do polityki kadrowej MON. Nie wymienił nazwiska Misiewicz. Słowem, nie zrobił nic, co mogłoby zostać uznane przez Antoniego Macierewicza za jakikolwiek bardziej frontalny atak.

  A jednak samo wystosowanie do Antoniego Macierewicza obu listów zostało powszechnie uznane za ostateczny sygnał, że na linii Pałac Prezydencki - MON zaczęło iskrzyć. I że prezydent postanowił się upomnieć o prawa zwierzchnika sił zbrojnych.

  Macierewicz odpisał Dudzie na oba listy. W odpowiedzi na pierwszy zapewnił, że kandydaci na attaché wojskowych zostali już wybrani, a ich powołanie opóźniają jedynie procedury sprawdzeniowe przeprowadzane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. W drugiej odpowiedzi szef MON zadeklarował, że dowództwo w Elblągu osiągnie gotowość terminowo „lub z niewielkim przesunięciem czasowym, niemającym wpływu na powodzenie całego projektu”. Obie te odpowiedzi - przyznajmy, dość ogólnikowe - nie spełniły oczekiwań prezydenta. - Pan prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami pana ministra Antoniego Macierewicza. Tym samym nosi się z zamiarem kontynuowania tej korespondencji - mówił wtedy Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego biura prasowego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sfhkggdfj

   nvncvc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Przykład takiego faceta pokazuje czym jest ta tzw. demokracja. Jeden dureń może robić co chce ( w odpowiednich warunkach), a reszta to może mu naskoczyć. Taka zdolność do życia w upodleniu,...rozwiń całość

   Przykład takiego faceta pokazuje czym jest ta tzw. demokracja. Jeden dureń może robić co chce ( w odpowiednich warunkach), a reszta to może mu naskoczyć. Taka zdolność do życia w upodleniu, jaskrawo sprzeczna jest z głoszonymi tu dumnie hasłami O Bogu, honorze i ojczyźnie. No i nie powinna odpowiadać temu "narodowi panów", w 99% z czworaków.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama