Ważne
  Marsz Równości 2017 w Gdańsku. III Trójmiejski Marsz...

  Marsz Równości 2017 w Gdańsku. III Trójmiejski Marsz Równości i kontrmanifestacje. Zdjęcia, wideo

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Marsz Równości w Gdańsku
  1/95

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  W sobotę 27.05.2017 r. ulicami Gdańska przeszedł III Trójmiejski Marsz Równości. Jego organizatorzy w ostatniej chwili zmienili trasę w obawie przed narodowcami. Ostatecznie uczestnicy marszu - osoby związane ze środowiskami LGBT oraz wielu mieszkańców Trójmiasta i okolic - wyruszyli sprzed siedziby IPN we Wrzeszczu. Czekały na nich niewielkie grupki kontrmanifestantów, a wśród nich radna PiS Anna Kołakowska. Sobotnie wydarzenia na ulicach Gdańska zabezpieczało około tysiąca policjantów.
  Wśród uczestników Marszu Równości w Gdańsku panowała radosna atmosfera. Byli kolorowo ubrani rodzice z dziećmi, młodzież, ale też starsze osoby. Narodowcy z kolei jeszcze przed marszem porwali tęczową flagę i rzucili ją na ulicę.

  Czytaj również: Manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej i ONR przed gdańskim placem Zebrań Ludowych

  Manifestacja rozpoczęła się kilka minut po godz. 16. Na transparentach, które trzymali uczestnicy Marszu Równości, widniały hasła: "Równość z nieba nie spadnie", czy "Toleruję, wiec jestem". Zaśpiewał także chór trójmiejskiej akcji kobiecej.

  Zobacz galerię

  - Musimy zarazić naszym pozytywnym przekazem całe Trójmiasto, całą Polskę - powiedział na wstępie przedstawiciel Tolerado, organizator Marszu Równości w Gdańsku. - Dajemy jasny sygnał, że to nie my idziemy na konfrontację - dodał, nawiązując do zmiany trasy. - Idziemy pod hasłem "Miłość, nie wojna". To my tworzymy siłę tego miasta, silą społeczeństwa jest różnorodność.  Na scenie pojawił się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Moja obecność na tym marszu jest zgodna z moim chrześcijaństwem, moim katolicyzmem - powiedział. - Bo chrześcijaństwo łączy, nie dzieli!

  Prezydent Adamowicz: Moja obecność na tym marszu jest zgodna z moim chrześcijaństwem, moim katolicyzmem. Bo chrześcijaństwo łączy, nie dzieli!

  - Gdańsk przez wieki budowany był przez różnorodność - dodał Paweł Adamowicz. - Wyście mnie zaprosili, ja nie moglem nie przyjść na ten marsz. Gdańsk to miasto wolności, miasto Solidarności! - mówił prezydent Gdańska, podczas gdy zebrani skandowali "Paweł, Paweł".

  Marsz Równości w Gdańsku. Na zdjęciu Paweł Adamowicz


  [Agnieszka Fijałkowska] Piotr Hukało


  Na scenie pojawiły się także Agnieszka Pomaska z PO oraz Ewa Lieder z Nowoczesnej. - Prawo do szczęścia każdego obywatela i obywatelki powinno być realizowane przez państwo - mówiła posłanka Nowoczesnej i zapowiedziała złożenie przez Nowoczesną projektu ustawy o związkach partnerskich.

  Marsz Równości w Gdańsku wyruszył ok. godz. 16.40. Manifestanci starali się wyminąć otoczonych policją narodowców.

  Przez pierwsze 40 minut marsz przebiegał bez zakłóceń.

  - Jest super atmosfera, wszyscy pogodni, życzliwi, fajne przemówienia prezydenta i przedstawicieli partii, dużo dzieci, młodzieży, muzyka, flagi, jest fantastycznie! - mówił Michał, uczestnik marszu.

  Do uczestników Marszu Równości wielu mieszkańców Gdańska machało z okien oraz biło im brawo.

  Marsz Równości


  [Agnieszka Fijałkowska] Piotr Hukało


  Około godz. 17.25 doszło do dwóch incydentów na wysokości Manhattanu. Policjanci wyprowadzili jedna osobę.

  Na wysokości Manhattanu doszło do kilku incydentów Szymon Zięba


  Policja wylegitymowała kilka osób ubranych w "patriotyczną" odzież. Narodowcy - kilkuosobowe grupki, zachowujące się agresywnie - próbowali blokować marsz. Skandowali m.in. "Znajdzie się kij na lewacki ryj" i "Zboczeńcy". Pojawili się przy nich funkcjonariusze i skutecznie odseparowali ich od uczestników marszu. Sytuacja została szybko opanowana.

  Jednak chwilę później, około godz. 17.40 narodowcy znowu próbowali zablokować Marsz Równości. Na wysokości przystanku Miszewskiego ustawili transparent: "Nie ma wstępu pederasta do centrum naszego miasta". Wśród osób trzymających transparent była Anna Kołakowska. Oddzielił ich od pochodu kordon policji.


  [Szymon Zięba]

  Około godziny 18 Marsz Równości w Gdańsku się zakończył. Grupki narodowców były praktycznie niewidoczne. Wydarzenie skutecznie zabezpieczali funkcjonariusze, oddzielając agresywne osoby od marszu.

  Organizatorzy Marszu Równości w Gdańsku szacują, że brało w nim udział około 5 tysięcy osób. Jak informują policjanci, Marsz Równości przebiegał w spokojniej atmosferze. Doszło do czterech drobnych incydentów.

  Podczas Marszu Równości doszło do kilku incydentów Piotr Hukało


  Podczas Marszu Równości doszło do kilku incydentów Piotr Hukało


  W zabezpieczeniu sobotnich wydarzeń na ulicach Gdańska wzięło udział około tysiąca policjantów.

  Marsz Równości osłaniały kordony policji Piotr Hukało  [Agnieszka Fijałkowska]
  Czytaj także

   Komentarze (48)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowa świecka tradycja jak z "Misia"?

   AJB

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   "Budyń z kochającymi naprawdę a oni z Budyniem"! "Co drugi pedał w PO"! "Tylko tęczowe stringi na owłosionym tyłku to UBIÓR PATRIOTYCZNY"! Precz ze zboczonym heterykami"! Niech żyją lesby i...rozwiń całość

   "Budyń z kochającymi naprawdę a oni z Budyniem"! "Co drugi pedał w PO"! "Tylko tęczowe stringi na owłosionym tyłku to UBIÓR PATRIOTYCZNY"! Precz ze zboczonym heterykami"! Niech żyją lesby i pedały! Tylko LGBT gwarancją rozwoju Tęczowej Wyspy! Robuś od Biedrońków na Prezydęta Tęczowej Czeciej RyPy, a wymalowany jak rumuńska tirówa Grabiec na premiera! Anulka Grodzka na Rzecznika Praw PCI! Budyń "katolik" ale niepraktykujący dewotek! Mężczyzna, ale nie fanatyk! Uczciwy, ale bez przesadyzmu, "inaczej"! Patriota, ale ojropejski! POlak, ale z Danzig! POczta POlska? Nein! POstamt! Trójmiasto? Nein! Freue Stadt Danzig! To i tak aż dziw że ta zakompleksiona miernota, spec od kręcenia lodów POstaci kolejnych zajumanych i przyjętych bakszyszy mieszkaniowych nie poszedł dalej i nie pozmieniał tablic z nazwą miasta na Freue Stadt Danzig, a sam się gauleiterem POmmern Provinz PO nie ogłosił i POmaski swoją rechte Hand nie ogłosił!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dewianci razem z PO

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   fuj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspaniały marsz, cudowni ludzie.

   Michałkowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

   Normalni ludzie szli w marszu. Chorzy z nienawiści hejterzy i fanatycy kontrdemonstrowali. Epatowanie seksem też miało miejsce jedynie z transparentów nacjonalistów, bo to oni mają obsesję na tym...rozwiń całość

   Normalni ludzie szli w marszu. Chorzy z nienawiści hejterzy i fanatycy kontrdemonstrowali. Epatowanie seksem też miało miejsce jedynie z transparentów nacjonalistów, bo to oni mają obsesję na tym punkcie.

   Dziwi mnie, że w artykule nic nie ma o Razem, które miało wielkie i wspaniałe transparenty, przemawiali, maszerowali w każdym z dotychczasowych marszów, a są widoczni może na dwóch z 95 zdjęć. Z tego co piszą media często ich tak wycinają. Smutne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tu można powiedzieć?

   zdegustowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Ociekający kałem dewianci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabawne

   GAGA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Wracałam z pracy, i widziałam kto był na marszu równości, turysci z zagranicy . czy mieli zapłacone za udział?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabawne

   Kaldern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 16

   zabawne jest to jak ci cali kontr-demonstranci się zachowywali. Krzyczeli coś o normalnej rodzinie, pomiędzy zdaniami wciskając masę przekleństw, nierzadko byli z dziećmi. Totalna patologia...rozwiń całość

   zabawne jest to jak ci cali kontr-demonstranci się zachowywali. Krzyczeli coś o normalnej rodzinie, pomiędzy zdaniami wciskając masę przekleństw, nierzadko byli z dziećmi. Totalna patologia umysłowa W USA też się zdarzają kontr-demonstracje ale tam ludzie potrafią się zachować, u nas nie ma bata, żyłka im pęka jak widzą kogoś o odmiennych poglądach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byłeś tam w ogóle?

   DS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   Kontr-demonstarnci nie byli z dziećmi, byłeś tam w ogóle? Dzieci było mnóstwo po stronie LGBTqwerty, patrzyły jak przebierańcy się publicznie liżą.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kontr-demonstranci byli z dziećmi

   Mira (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Ojciec pięciolatka wyrwał swojemu dziecku, po czym rzucił na ziemię tęczową chorągiewkę. Byłam tego świadkiem. Podniosłam chorągiewkę, a on wyzwał mnie od "pedałów". Zrobiło to na mnie wrażenie, bo...rozwiń całość

   Ojciec pięciolatka wyrwał swojemu dziecku, po czym rzucił na ziemię tęczową chorągiewkę. Byłam tego świadkiem. Podniosłam chorągiewkę, a on wyzwał mnie od "pedałów". Zrobiło to na mnie wrażenie, bo na oko nie ma wątpliwości, że jestem kobietą. Tak, na marszu były rodziny z dziećmi, ale nikt się nie lizał. Zazdroszczę wyobraźni. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TYNCZOWE UNIWERKI PO KODZIE Z KARTY UCITYELA BRUNKA BRUNIARZA

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   szKOlom KOLOROWE LIBER KoczKOdany Z GENderem NIEMA PŁCI A KARZDY CHCE BYĆ FEEE MINOM Z LGBT LESBOM I POpaGEYEM Z ELYT POkuraTURY koSCUŁKA LEMUNSKIGO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przydałby się psychiatra !

   grafoman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   Typowe działanie Adamowicza by skłócać Polaków , aby z ludzi robić zasłonę dymną do przekrętów a głupi naród daje się wodzić za nos POwskim złodziejom i oszustom !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do czego to wykorzystuje się dzieci-a jakby -adamowicza tam nie mogło zabraknąć-głównego organ zPO

   do do czego to wykorzystuje się dzieci-a jakby -Adamowicza tam nie mogło zabraknąć-głównego organiza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

   do do czego to wykorzystuje się dzieci-a jakby -Adamowicza tam nie mogło zabraknąć-głównego organizatora zPO -kilku z Wa-wy nie zdąążyło np Kierwiński,Sznejfeld, Niesiołowski,- z Wyborczej Pamuła...rozwiń całość

   do do czego to wykorzystuje się dzieci-a jakby -Adamowicza tam nie mogło zabraknąć-głównego organizatora zPO -kilku z Wa-wy nie zdąążyło np Kierwiński,Sznejfeld, Niesiołowski,- z Wyborczej Pamuła -przecież to Gdańsk- bastion PO i aferPzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   GD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   Szkoda że pigułka dzień po nie była dostępna dla matek osobników lgbt kodziazy i Adamowicza

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama