Massimiliano Signifred: Uchodźcy proszą nas o pomoc, bądźmy...

  Massimiliano Signifred: Uchodźcy proszą nas o pomoc, bądźmy solidarni

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Massimiliano Signifred: Uchodźcy proszą nas o pomoc, bądźmy solidarni

  ©AP/EAST NEWS

  - Siłą projektu korytarzy humanitarnych jest także bezpieczeństwo. Dokładnie wiadomo, kogo wpuszczamy do naszego kraju - mówi Massimiliano Signifredi, włoski historyk, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Massimiliano Signifred: Uchodźcy proszą nas o pomoc, bądźmy solidarni

  ©AP/EAST NEWS

  Dlaczego cała Europa ma tak wielki problem z migrantami?
  Europa to bogaty kontynent, który leży pomiędzy kontynentami ubogimi, jakie biorą na siebie dużo większy ciężar przyjmując większość uchodźców. Wiadomo, że migracja to zjawisko stare, istnieje ono, odkąd ludzie zaczęli budować swoje cywilizacje.

  Pierwsze wielkie wędrówki ludów miały miejsce w IV w. naszej ery.
  Wcześniej. Przecież bez migracji nie byłoby Europejczyków - pierwsi mieszkańcy naszego kontynentu dotarli tutaj z Afryki. Choć teraz mamy do czynienia z wyjątkową falą migracji. To efekt tego, że w krajach sąsiadujących z Europą wybuchła wojna. Konflikt w Syrii trwa już sześć lat.

  Podkreśla Pan, że z migracją mamy do czynienia właściwie od zawsze. Jak więc zrozumieć fakt, że podczas ostatniego kryzysu migracyjnego w Europie w 2015 r. okazało się, że nie ma jednej definicji problemu, każdy migrację rozumie inaczej.
  Problem tkwi w głowach Europejczyków. Demografowie od dawna zwracają uwagę, że Europa potrzebuje osób do pracy: robotników, pielęgniarek, rolników. Tymczasem Europejczycy mają bardzo mało dzieci, co sprawia, że zaczyna brakować osób do tego, by obsadzić wolne miejsca pracy. Świetnie ujął to papież Franciszek w bazylice św. Bartłomieja w Rzymie, kościele będącym sanktuarium nowych męczenników.

  W kwietniu tego roku. Spotkał się tam z syryjskimi uchodźcami.
  A na końcu tego spotkania migranci powiedział o Europie: „nasza cywilizacja nie rodzi dzieci, ale też zamyka drzwi przed imigrantami. To się nazywa samobójstwo”.

  Franciszek w tym duchu krytykuje Europę od dawna. Trzy lata temu w Strasburgu porównał ją do bezpłodnej staruszki.
  Nie powiedziałbym, że Franciszek krytykuje Europę. Wydaje mi się, że papież, syn europejskich migrantów, prosi Europę, żeby odkryła na nowo swoją tożsamość i wielkość. W ten sposób Bergoglio wpisuje się w tradycję wielkich papieży historii. O samobójstwie Europy mówił także papież Benedykt XV w czasie pierwszej wojny światowej. Europejczycy go nie posłuchali. Wydaje się, że także dzisiaj nie słuchają papieża Franciszka, który apeluje o przyjęcie migrantów.

  CZYTAJ TAKŻE: Kryzys imigracyjny. Czy Europie znowu grozi zalew falą ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki? [MAPA]

  Europa potrzebuje rąk do pracy. Tylko we Włoszech, gdzie mieszkam, brakuje tysięcy pracowników. Nie ma jak zapełnić tej luki, sami Włosi sobie z tym problemem nie poradzą.

  Pozostaje migracja?
  Migracja kontrolowana, która pozwala przybyć migrantom do Europy w sposób bezpieczny i godny, bez wpadania w ręce przemytników i ryzyka utonięcia w morzu. Niektóre kraje na świecie próbują kontrolować migrację poprzez określanie liczby osób, które danego roku są gotowe przyjąć.

  Tak działają choćby Amerykanie przyznając „zielone karty”.
  Ale jednocześnie stwarzają warunki ułatwiające osiedlanie się przybyszom w swoim kraju. To przykład klasycznej polityki migracyjnej. Obok tego trzeba też szukać sposobów na pomoc migrantom, którzy są ofiarami wojny.

  Mówi Pan o uchodźcach.
  Tak. Trzeba pamiętać o różnicy między osobami, które migrują, aby poprawić swoją sytuację ekonomiczną (jak np. tysiące Polaków migrujących do Wielkiej Brytanii), a tymi, którzy uciekają przed konsekwencjami wojny lub katastrofy naturalnej. Tym drugim powinniśmy oczywiście pomagać w pierwszej kolejności.

  Ta logika wzięła górę w Europie w pierwszej kolejności - i wywołało to gigantyczny kryzys, który wstrząsnął polityką na naszym kontynencie.
  Napływ uchodźców był spowodowany wojną na Bliskim Wschodzie, wobec której nie można było pozostać obojętnym. Wspólnota Sant’Egidio przygotowała projekt korytarzy humanitarnych, które są jedną z odpowiedzi na ten kryzys, stawiającą także na integrację z lokalnym społeczeństwem.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Włoska mafia tym kręci...

   Stany.blog.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niemiecki minister własnie ogłosił, że przybędzie ich do Europy SETKI MILIONÓW! Niemiecki minister... i tego typu PRAWDA! Niech od każdego mafia przemytnicza, wożąca ich na nowiutkich pontonach...rozwiń całość

   Niemiecki minister własnie ogłosił, że przybędzie ich do Europy SETKI MILIONÓW! Niemiecki minister... i tego typu PRAWDA! Niech od każdego mafia przemytnicza, wożąca ich na nowiutkich pontonach weźmie chociaż 1000$ (oddadzą to przecież po wzięciu 2-3miesięcznego socjalu), to ile ma z takiego pontonu? 100tys. Ile ma z tych 100 milionów, którzy tu przybędą - 100 miliardów $! Narkotyków nie muszą sprzedawać, na KuntaKinte wyjdą 100x lepiej niż na koksie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Massimiliano łże jak z nut

   Szymon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nic nie wiedzą, oprocz tego, że "uchodzcy" zaplacili mafii (a mafia takim jak Massimiliano) za wpuszczenie do Włoch.
   Oprocz tego o tych rzekomych "uchodzcach" KOMPLETNIE NIC NIE WIEDZĄ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przypomnienie

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A pamiętacie, jak kilka lat temu wyganiano z Afryki białych osadników mieszkających tam od pokoleń? To zdaje się było w Zimbawe. A Afryce jest dość miejsca dla tych uchodźców, można im pomagać...rozwiń całość

   A pamiętacie, jak kilka lat temu wyganiano z Afryki białych osadników mieszkających tam od pokoleń? To zdaje się było w Zimbawe. A Afryce jest dość miejsca dla tych uchodźców, można im pomagać organizując im pobyt tam. Dlaczego koniecznie chcą być w zimnej Europie? Bo tutaj chcą mordować. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porzuccie złudzenia

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Świat islamu wypowiedział nam wojnę i chce nas zniszczyć. Ponieważ nie posiadają odpowiedniej siły militarnej, stosują inne metody: sprowadzanie demokracji do absurdu, wykorzystywanie tzw...rozwiń całość

   Świat islamu wypowiedział nam wojnę i chce nas zniszczyć. Ponieważ nie posiadają odpowiedniej siły militarnej, stosują inne metody: sprowadzanie demokracji do absurdu, wykorzystywanie tzw "poprawności politycznej", a nawet - co jest wyjątkowo bezczelne - chrześcijański obowiązek miłosierdzia. Sami natomiast są bezlitośni. Przysyłają nam tutaj hordy uchodźców, rzekomo poszkodowanych przez wojnę, ale wszystkie te potulne i łagodne muzułmanki, gdy tylko przyjdzie czas i będą w przewadze liczebnej, nie zawahają się obrzucać kamieniami resztki niewiernych, którzy jeszcze pozostaną.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na POczontek

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ZUZINCE z CCCP BUDY TRZYSTU I TUSKOWI DO WILLI W ALPACH 500

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aż serce krwawi na ten widok,

   Zuzinka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   ileż to matek z niemowlętami u piersi do Europy przybywa...
   Jak tym matkom odmówić, no jak?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To wygląda na wojne tylko inaczej

   Marek z Krakowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Wygląda, że Niemcy wywołają kolejną wojnę światową. Brakło im niewolników to znaleźli ich w Afryce.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest podstęp

   Marek z Krakowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Artykuł jest bałamutny. Uchodźcami są młode byczki, którzy pozostawili swoje rodziny, a sami szukają lepszego życia. Co prezentuje każdy z nich, co umie, zna język kraju do którego jedzie, kto go...rozwiń całość

   Artykuł jest bałamutny. Uchodźcami są młode byczki, którzy pozostawili swoje rodziny, a sami szukają lepszego życia. Co prezentuje każdy z nich, co umie, zna język kraju do którego jedzie, kto go wysłał taką łodzią, jest zdrowy, czy chory, paszport prawdziwy, czy podrobiony, ma jakieś pieniądze na zagospodarowanie się w kraju do którego zmierza, czego oczekuje od kraju do którego zmierza? Itd itd. Jak się zaprasza gości to wiadomo kogo się zaprasza, a tu nic nie wiadomo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomagać, owszem

   Lele (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Ale ponieważ wśród prawdziwych uchodźców przed wojną są i uchodźcy elkonomiczni, i świry z ISIS ABSOLUTNIE nie przyjmować ich do Polski. Mało jest terenów we Włoszech czy Grecji? Można im tam...rozwiń całość

   Ale ponieważ wśród prawdziwych uchodźców przed wojną są i uchodźcy elkonomiczni, i świry z ISIS ABSOLUTNIE nie przyjmować ich do Polski. Mało jest terenów we Włoszech czy Grecji? Można im tam wybudować osiedla, pogonić do pracy. A pomoc można ograniczyć do pomocy finansowej. Makaroniarze chcą się pozbyć radykalnych świrów w imię jakiejś chorej solidarności.
   P.s. Ja też przehulałem całą kasę na imprezy i panienki. Może w imię solidarności przekażecie mi po 2 stówki ze swojej wypłaty?
   Na PIS nie liczę. Ale zapewne wielu PO-wców zechce mnie wesprzeć. Zapraszam serdecznie jak Merkel arabów !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wuj wam w d...

   rudi74 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Mam nadzieję że NIKT nie da się nabrać na ten lewacki skowyt od Axel Springera !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama