Ważne
  Na rzekach południowej Opolszczyzny mogą znacznie wzrosnąć...

  Na rzekach południowej Opolszczyzny mogą znacznie wzrosnąć stany wód

  Krzysztof Strauchmann

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Osobłoga w Racławicach Śląskich. Zdjęcie archiwalne.

  Osobłoga w Racławicach Śląskich. Zdjęcie archiwalne. ©Archiwum/Stanisław Stadnicki/raclawice.net

  Czeski Instytut Meteorologii ostrzega, że w nocy ze środy na czwartek w Jesenikach i rejonie Śnieżnika Kłodzkiego spadnie nawet 40 - 60 litrów deszczu na metr kwadratowy. Poziom wody w rzekach południowej Opolszczyzny może się podnieść nawet o 50 - 70 centymetrów.
  Osobłoga w Racławicach Śląskich. Zdjęcie archiwalne.

  Osobłoga w Racławicach Śląskich. Zdjęcie archiwalne. ©Archiwum/Stanisław Stadnicki/raclawice.net

  W górach, zwłaszcza powyżej 1000 metrów, leży jeszcze sporo śniegu. Temperatura nawet w nocy będzie powyżej zera, można się więc spodziewać w czwartek dużej ilości wody z opadów deszczu i roztopów, która trafi do górskich potoków, a potem między innymi do rzek płynących w stronę Polski - Białej Głuchołaskiej, Widnawki (rzeki wpadającej do Jeziora Nyskiego), Złotego Potoku który przepływa przez Jarnołtówek, a potem Prudnik czy też Osobłogi przepływającej przez gminę Lubrza i Głogówek.

  Czesi ostrzegają, że w tych rzekach stan wody może wzrosnąć nawet do I i II stopnia aktywności powodziowej (według czeskich określeń), co oznacza, że woda może się podnieść nawet 50 - 70 centymetrów wobec poziomu ze środy rano.

  Tymczasem już w nocy z wtorku na środę po opadach deszczu wody znacznie przybyło: w Białej Głuchołaskiej i Widnawce o prawie 20 centymetrów.

  Czesi w ostatnich latach uregulowali swojej rzeki, więc wyższa woda szybko dojdzie do Polski.

  Tymczasem nasz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w czwartek może dojść do przekroczenia stanów alarmowych w rzekach południowej Opolszczyzny. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przesłało w środę rano takie ostrzeżenie do gmin i straży pożarnych.

  - To obliguje nas do sprawdzenia sprzętu, ale mamy jeszcze trochę do stanu alarmowego, gdy podejmowane są pierwsze działania - komentuje mł. bryg. Paweł Gotkowski z Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

  Pogoda na dni 25 - 27 kwietnia 2017

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama