Nadchodzi wojna pomnikowa? Które pomniki znikną?

  Nadchodzi wojna pomnikowa? Które pomniki znikną?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W imię walki z komunizmem, faszyzmem oraz militaryzmem pruskim i niemieckim za chwilę zaczną znikać pomniki, obeliski, kopce, tablice.
  Do tej pory żadna epoka polityczna nie ruszyła z cokołu żołnierzy radzieckich z Dąbrowy Górniczej. Teraz wymaszerują?

  Do tej pory żadna epoka polityczna nie ruszyła z cokołu żołnierzy radzieckich z Dąbrowy Górniczej. Teraz wymaszerują? ©Fot. arc/zygmunt wieczorek

  Jeśli ustawa senacka „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” wejdzie w życie, to z miast, miasteczek i wsi znikną: pomniki, kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki propagujące nie tylko komunizm i faszyzm, ale też nazizm niemiecki, nacjonalizm ukraiński i litewski, militaryzm pruski, rosyjski i niemiecki, co skrupulatnie doprecyzowali twórcy ustawy. W porównaniu do poprzedniej ustawy „rozszerzono” lub jak mówią projektodawcy „doprecyzowano” pojęcie totalitaryzmu. Zakazem nadawania nazw propagujących komunizm lub inne systemy totalitarne objęto również szkoły, przedszkola, szpitale, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury. A przypomnijmy, że do września przyszłego roku samorządy muszą zdekomunizować patronów ulic!

  - To otwarcie drogi do nowej wojny pomnikowej. Niepotrzebne wprowadzanie emocji w delikatne kontakty choćby z Litwą czy z Ukrainą po ostatnich antyukraińskich wybrykach w Polsce - komentuje posłanka PO Danuta Pietraszew-ska z sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Jednak ta, wydawałoby się, najbardziej odpowiednia komisja, nie mogła wydać opinii w tej sprawie.

  Obowiązek usunięcia symboli totalitaryzmów spocznie na gminach lub innych właścicielach i użytkownikach wieczystych nieruchomości. Będą mieli na to rok od wejścia w życie ustawy. Nakaz usunięcia obiektu będzie wydawał wojewoda, po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Należy się zatem spodziewać czystki na cokołach.

  - Cóż, PiS-owi potrzebne są widocznie puste cokoły dla swoich „bohaterów” - ironizuje Pietraszewska.

  Z informacji zebranych przez katowicki IPN, który spisał tylko obiekty propagujące komunizm, a de facto Armię Czerwoną, wynika, że trzeba będzie usunąć 33 pomniki, w tym żołnierzy radzieckich dumnie maszerujących w miejscu od kilkudziesięciu lat w dzielnicy Łosień w Dąbrowie Górniczej.

  W Dąbrowie zresztą na dekomunizację czeka najwięcej obiektów (11). Dekomunizacja ma tu też swoich skutecznych przeciwników. To grupa rekonstrukcyjna „Kursk”, która społecznie odnawia pamiątki po Armii Czerwonej.

  Jak przyznaje Tomasz Gonet z IPN w Katowicach, który przygotował wstępną listę obiektów do usunięcia, rozszerzenie pojęcia totalitaryzmu spowoduje, że pracy IPN-owi przybędzie.

  Kwestią do interpretacji są sprawy pozostawienia w Zabrzu pomnika Wincentego Pstrowskiego, czy w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach popiersia Jerzego Ziętka. O tego ostatniego bój trwa już zresztą od wielu miesięcy.

  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, obawia się, że jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, to pojawią się zakusy, by obalić z cokołu hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena, twórcę XVIII- i XIX-wiecznego przemysłu na Śląsku.

  - Przez przeciwników rekonstrukcji pomnika, który stanął w Chorzowie w 2002 roku, Reden nazywany był funkcjonariuszem militaryzmu pruskiego. Mam nadzieję, że jeśli komuś przyjdzie do głowy realizacja takiego szaleństwa, to mieszkańcy województwa zaprotestują, by bronić pamięci historycznej Górnego Śląska, której najważniejszą cechą powinna być tolerancja dla różnorodności - wyjaśnia Jerzy Gorzelik i dodaje: - Twórcy ustawy wychodzą z założenia, że najlepszy jest polski nacjonalizm i polski militaryzm i nie mają żadnych problemów, by je promować.

  Jak dodaje Gorzelik, w ogóle lepiej nie burzyć pomników, ale dodawać do nich stosowne informacje, by pokazać kontekst polityczny, w jakim powstały. Na tym polega solidna, historyczna edukacja.

  Koszt realizacji ustawy w skali kraju ma zamknąć się w pięciu milionach złotych. Nie można jednak przewidzieć trudności związanych choćby z ustaleniem własności działki, na której stoi jakiś pomnik, co podniesie koszty operacji zaplanowanej przez polityków, którzy uważają, że propagujące totalitaryzm obiekty mają „szkodliwy wpływ na społeczeństwo”.


  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kulturkampf a la Pologne

   Beobachter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Teraz tylko czekac az zapolona stosy ksiazek nieprawomyslnych autorow np nasz Twardoch i pisarze z z zydowskim niemieckim czy rosyjskim rodowodem czyli ok 70 proc literatury Z teatrow znikaja...rozwiń całość

   Teraz tylko czekac az zapolona stosy ksiazek nieprawomyslnych autorow np nasz Twardoch i pisarze z z zydowskim niemieckim czy rosyjskim rodowodem czyli ok 70 proc literatury Z teatrow znikaja spektakle bez patriotycznej wymowy a w kinach Katyn Smolensk i Wolyn na zmiane To niestety jest mozliwe i przypomina lata 30ste w pewnym kulturalnym europejskim landziezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomniki

   real (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   walka z pomikami,awansowanie posmiertne,wykopywanie szkieletow,degradowanie posmiertne.taki jest obraz obecnych rzadzacych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wódz naczelny

   greda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wolno stawiać pomniki tylko Kaczyńskim.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomnik

   tad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   propozycja dla przyjaciol ze wschodu jeden za jeden pomnik zobaczymy co powir dobra zmiana

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oni

   Rozbawiony głupotą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Oni boją się nawet kamieni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pyry i inne

   hh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   W każdym mieście trzeba postawić dziesiecio metrowy obelisk kartofla ku pamięci kurdupla.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pustułka chce czcić

   morderców Ślązaków? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   to Pustułka nie wie, kto podczas II WŚ mordował? W 1939 r. Hitler, a od 1944 Stalin.
   Niech Pustułka uda sie do szkół, niekoniecznie polskich, na nauki historii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dworcow był komunistą

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   I kiedy wręczcie zniknie z naszych miast ulica Dworcowa?! Dworcow był komunistą sowieckim i członkiem KPZR. Tacy ludzie nie mogą być patronami naszych ulic.

   Przypominam: Nikołaj Grigorjewicz...rozwiń całość

   I kiedy wręczcie zniknie z naszych miast ulica Dworcowa?! Dworcow był komunistą sowieckim i członkiem KPZR. Tacy ludzie nie mogą być patronami naszych ulic.

   Przypominam: Nikołaj Grigorjewicz Dworcow (ros. Николай Григорьевич Дворцо́в; ur. 6 grudnia19 grudnia 1917, zm. 25 stycznia 1985) – radziecki pisarz, członek Związku Pisarzy ZSRR od 1955. Dworcow urodził 19 grudnia 1917 się w Kuriłowce na północ od Nowouzienska, w Rosji. Został powołany do służby w Armii Czerwonej. Brał udział w interwencji brytyjsko-radzieckiej w Iranie w 1941 roku. W maju 1942 brał udział w walkach o Charków. Został schwytany i osadzony w obozie pracy w Bergen w Norwegii. We współpracy z komunistami norweskimi zorganizował grupę oporu. Po wojnie Dworcow zamieszkał w Ałtaju. Pracował na stanowisku szefa departamentu operacyjnego miejscowego komitetu ds. kas oszczędnościowych. Był także reporterem gazety „Stalinskaja Smiena”. W 1957 roku został członkiem KPZR.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja powiem - u nas w prisjołku astanie ulica Dworcowa!

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   A nie pomyślał Ty spakojny, że możno Dworcow kochał Paljaków?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nu pagadi

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W czym angielski ci pomoże,
   co niemiecki dać ci może?
   Ja rosyjskim biegle władam
   i z naczalstwem się dogadam.

   Nu ładna. My kulturnyj narod.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .....Aufabit ja urze znaju......

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ja wirzu, ze pilnym Ty uczniem na naukach radzieckiiego jazyka byl - spokojny!
   A tych kapitalistycznych jazykow to uczyc sja nie nuzno byuo, bo slonecznej Turkmenii nimi nie pogagausja!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedz dla Wschodu

   Schlezianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ...wiesz czlowieku,my wiemy dlaczego byles tak leniwy,my tu musielismy sie uczyc twojej Cyrylicy, nasze Produkty wszystko szlo tam na wschod,a kiedy Walesa zrobil koniec Darmowej Jadki,to u was...rozwiń całość

   ...wiesz czlowieku,my wiemy dlaczego byles tak leniwy,my tu musielismy sie uczyc twojej Cyrylicy, nasze Produkty wszystko szlo tam na wschod,a kiedy Walesa zrobil koniec Darmowej Jadki,to u was Wielka Bieda,my Hanysy nie lubimy ludzi z dwoma lewymi Rekami.T akich ktorzy tylko,mowia i to nie Gwara slaska a Co dopiero Po polsku.Po II wojnie,tych mieszkali od od pokolen, wyzucaliscie albo Ruski albo WON na zachod.Co jest Kamien-Skala,niektorzy zapomnieli,ze jeszcz jest Historische Re lacje, ludzi ktorzy umarli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną...budujemy pomniki Kaczorow!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Ja, ja! Poloki to szpecjalisty od niszczynio. Jak zajyli nasz Hajmat zaczli od niszczynia smyntorzy.
   Noprzot rozkradli nagrobki i gitry, a potym zaorali groby. Tak potraciouy sie miejsca, kaj...rozwiń całość

   Ja, ja! Poloki to szpecjalisty od niszczynio. Jak zajyli nasz Hajmat zaczli od niszczynia smyntorzy.
   Noprzot rozkradli nagrobki i gitry, a potym zaorali groby. Tak potraciouy sie miejsca, kaj pochowanych bouo przinajmni czi generacje mojij familie w Beuthen. A i tym borokom we siwych dugich mantlach, kerzy nieli pecha i na obcych im ziymiach dostali kulka i tam ich pochowali - tysz sie dostalo. Ruskie smyntorze w Polcce, tysz Poloki zbeszczesciyli.
   Co poniszczyli zabytki niy byda pisou, bo to wszyjscy wiedzom.
   Teroski przichodzom dran pomniki, kere niy postawjyli ani "Prusacy", ani Ruskie - ino sami Poloki!
   Teroski niszczom je, bo klice kartoflokow sie one niy podobajom. Za to postawiom nowe pomniki - niy ino ino Jonka Paulka, abo inkszych "bohaterof" we koloratkach, ale i Marychy i Lecha , a fto wjy - za niydugo i Jara-Kurdupla.
   A jak huzajs wiater sie zmjyni, to zbulom je i postawiom inksze.
   Ale kamjyniorze bydom mieli do roboty!
   Delegacjo kamjyniorzy i pomnikorobow szykuje sie jusz na sztudienrajza do polnocny Koreji, coby pooglondac, jak sie robi prawdziwe pomniki!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...Nie bedzie ślozak pluł nam w twarz- wicie t'warzysze!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Uosiym razy minus - kapuja.
   Bo ciynczko jest Polokom strowic prowda - takigo cojsik jak prziznowanie sie do sfojich fyjlerow to Poloki niy znajom!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama