Ważne
  Nagroda dla Roberta Koniecznego za Centrum Dialogu Przełomy...

  Nagroda dla Roberta Koniecznego za Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło prestiżową nagrodę. Projekt Roberta Koniecznego
  1/9
  przejdź do galerii

  Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło prestiżową nagrodę. Projekt Roberta Koniecznego ©arc. kwk promes

  O Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej walczyło 25 obiektów, wybranych spośród 276 realizacji z 33 krajów całej Europy. Wygrał projekt katowicki.
  Tegoroczna Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznana została Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina. To projekt katowi-czanina Roberta Koniecznego i nie ma co kryć, że jeden z największych w ostatnich latach sukcesów polskiej architektury. Z regionalnej perspektywy, to również demonstracja potencjału śląskich architektów poza Śląskiem. Nie pierwsza, ale z całą pewnością najwyraźniejsza i najbardziej spektakularna.


  Grand prix wespół z... sadami w Hiszpanii  W ubiegłym tygodniu, podczas gali European Prize for Urban Public Space w Barcelonie o główną nagrodę rywalizowało 25 obiektów, wybranych do finału spośród 276 realizacji z 33 krajów całej Europy. Jedyną kandydaturą z Polski było Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina - oryginalny gmach zaprojektowany przez Roberta Koniecznego, właściciela katowickiego biura KWK Promes. Pawilon wystawowy Muzeum Narodowego został schowany pod ziemią, głównie po to, by wyeksponować swoje znakomite sąsiedztwo, na czele z nową Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza (to projekt Estudio Barozzi Veiga i ubiegłoroczny laureat nagrody Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej).

  Jak mówił w DZ Lech Karwowski, dyrektor szczecińskiego muzeum, dzięki nowatorskiej koncepcji Koniecznego, w mieście udało się stworzyć nową, bardzo ciekawą przestrzeń dla ruchu pieszego. Teraz nowatorskie i szanujące otoczenie podejście zaowocowało prestiżowym wyróżnieniem - projekt śląskiego architekta zdobył grand prix wspólnie z rewitalizacją sadów w hiszpańskiej miejscowości Caldes de Montbui.

  To przede wszystkim sukces Szczecina - w jednym miejscu miasto wzbogaciło się o dwa dzieła współczesnej architektury, które z całą pewnością będą magnesem dla turystów, choćby z uwagi na rangę przyznanych im międzynarodowych tytułów. Chcielibyśmy także powiązać nagrodę dla Koniecznego z marką śląskich projektantów. Docenianą w regionie, ale czy równie rozpoznawalną w innych częściach Polski? - Śląska szkoła architektury niewątpliwie tę markę posiada - jest pragmatyczna, solidna i zdroworozsądkowa. Nazwiska śląskich architektów są znane nie tylko w Polsce - przyznaje Konieczny.

  Na potwierdzenie tych słów możemy przytoczyć zestawienie holenderskiego magazynu „Mark”, który przed trzema laty uznał Śląsk za największą, obok Warszawy, potęgę architektoniczną w Polsce. Z dziesięciu najlepszych pracowni wyróżnionych przez ekspertów pisma poza stolicą aż cztery działały w naszym regionie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama