Ważne
  Naukowcy alarmują: 2016 rok był najcieplejszym rokiem w...

  Naukowcy alarmują: 2016 rok był najcieplejszym rokiem w historii

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rok 2016 był najcieplejszym rokiem w historii – podały w środę światowe agencje meteorologiczne. Tym samym miniony rok zabrał ten alarmujący tytuł rokowi 2015. Do tak wysokich temperatur przyczyniło się zjawisko pogodowe El Niño, a także emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

  ©Marzena Bugała

  Swoje dane opublikowały w środę agencje meteorologiczne na całym świecie – dominująca większość z nich wskazuje na to, że rok 2016 był jak dotąd najcieplejszy. NASA i narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii Met Office podały, że temperatury w minionym roku były o 0,07 st. C wyższe od temperatur w 2015 r. Potwierdza to również Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), która analizuje dane zebrane przez różnorodne źródła.

  Jak zauważyła NASA, 2016 to trzeci rok z rzędu, który pobił rekord najwyższych temperatur. Dane te są zbierane od 1880 roku. - Ostatnie dane z ubiegłego roku pokazują, że 2016 był kolejnym niesamowicie ciepłym rokiem – powiedział Petar Stoo z Met Office cytowany przez BBC.
  Aż 15 z 16 najcieplejszych lat w historii miało miejsce po roku 2001. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) wyjawiła, że jedynym rokiem w tej szesnastce, który zdarzył się jeszcze w XX wieku, był rok 1998.

  Naukowcy podkreślają, że olbrzymią rolę w ociepleniu klimatu odegrało zjawisko pogodowe El Niño. Polega ono na tym, że bardzo wysokie temperatury utrzymują się na powierzchni Pacyfiku w strefie równikowej. Według Met Office El Niño zwiększyło temperatury w ubiegłym roku o 0,2 st. C. Z powodu tego zjawiska znacznie cieplej było już w pierwszej połowie 2016 r., dlatego niektórzy wiodący eksperci już w maju ub.r. przewidzieli, że zostanie pobity rekord wysokich temperatur – podaje BBC. Na ogólne wysokie temperatury na świecie wpłynął także nadzwyczajnie ciepły klimat w Arktyce, w której dramatycznie roztapiają się lodowce.

  Jednak kluczowe znaczenie ma emisja dwutlenku węgla do atmosfery przez ludzi. - Wpływ El Niño jest tu bardzo ważny i widzieliśmy to wiele razy. Ale nawet jeśli nie wzięlibyśmy go pod uwagę, to i tak spodziewaliśmy się, że 2015 i 2016 r. będą najcieplejszymi latami w historii, więc najważniejszymi czynnikami są tutaj globalne ocieplenie oraz efekt cieplarniany – powiedziała prof. Ellie Highwood z brytyjskiego uniwersytetu w Reading.

  Opublikowane w środę temperatury niepokoją naukowców i światowych polityków także tym, że na Ziemi znowu jest aż o jeden stopień cieplej niż w epoce przedindustrialnej. Wzrost temperatury jest także coraz bliższy 1,5 st. C, który został uznany przez kraje świata za limit w tekście paryskiego porozumienia klimatycznego. Mimo że mało prawdopodobne jest, że 2017 r. kolejny raz pobije rekord, to uplasuje się na pewno w pierwszej piątce najcieplejszych lat – podaje BBC.

  Świat niepokoi się także, że Donald Trump, prezydent-elekt USA - kraju, który odegrał kluczową rolę w podpisaniu porozumienia - zaprzestanie działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Podczas kampanii Republikanin krytykował bowiem tekst paryskiego traktatu, który został podpisany w grudniu 2015 r. - Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań XXI w. i nie zanosi się na to, żeby się one zatrzymały. Dekarbonizacja światowej gospodarki to główny cel, który trzeba osiągnąć, aby zapobiec najgorszym skutkom zmiany klimatu – mówił BBC prof. Mark Maslin z brytyjskiej uczelni University College London. Jak dodał naukowiec, najcieplejszy rok w historii to „syrena alarmowa, której nie może zignorować nawet prezydent - elekt Trump”.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury

   bzdury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bzdury

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama