Nie żyje aktor Mieczysław Kalenik, Zbyszko z "Krzyżaków"

  Nie żyje aktor Mieczysław Kalenik, Zbyszko z "Krzyżaków"

  PC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie żyje aktor Mieczysław Kalenik, Zbyszko z "Krzyżaków"

  ©kadr z filmu "Krzyżacy"

  W wieku 84 lat w rodzinnym Międzyrzecu Podlaskim zmarł aktor Mieczysław Kalenik. Jego najbardziej znaną rolą był Zbyszko z Bogdańca w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda. O śmierci poinformowała córka artysty, operatorka Magdalena Kalenik.
  Nie żyje aktor Mieczysław Kalenik, Zbyszko z "Krzyżaków"

  ©kadr z filmu "Krzyżacy"

  Mieczysław Kalenik urodził się 1 stycznia 1933, jako syn Jana i Aleksandry z domu Chmielewskiej. Ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a następnie Gimnazjum Ekonomiczno-Handlowe w Międzyrzecu Podlaskim. Maturę zdał w 1952. Przyszłość swoją wiązał z zawodem marynarza. Bardzo interesował się recytacją wierszy. W 1952 brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Lublinie. Tam zauważyła go profesor PWST w Warszawie Zofia Małynicz.


  W latach 1953–1957 studiował w PWST. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu został zaangażowany do zespołu Teatru Komedia w Warszawie. Debiutował w musicalu Pocałuj mnie, Kasiu w reż. Jerzego Rakowieckiego. W czasie studiów grał też role epizodyczne w wielu filmach: Godziny nadziei, Syrenie warszawskiej, Zimowym zmierzchu, Skarbie kapitana Martensa.

  W latach 1958–1959, gdy grał w Teatrze Powszechnym w Warszawie, został zaangażowany przez Aleksandra Forda do filmu Krzyżacy w roli Zbyszka z Bogdańca. Grał też w Teatrze Narodowym. Od 1954 występował w Teatrze Telewizji. Na swoim koncie miał prócz tego kreacje w produkcjach zagranicznych - "Nocy generałów" Anatole'a Litvaka i "Wodzu Indian - Tecumsehu" Hansa Kratzerta - oraz znanych serialach: "Czarnych chmurach", "Stawce większej niż życie", "Polskich drogach", "Czterdziestolatku", "Nocach i dniach" oraz "Lalce".

  W 2008 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

  źródło: Wikipedia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo