Ważne
  Niemcy: Ważny zwrot w sondażach. SPD po raz pierwszy od lat...

  Niemcy: Ważny zwrot w sondażach. SPD po raz pierwszy od lat ma większe poparcie niż CDU/CSU

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  To prawdziwy zwrot w polityce niemieckiej. Odkąd socjaldemokratyczna partia SPD wysunęła kandydaturę byłego szefa PE Martina Schulza na kanclerza, przegania ona chadeckie partie CDU/ CSU Angeli Merkel.
  Martin Schultz

  Martin Schultz ©Xinhua/Photoshot/REPORTER

  Ostatni sondaż przeprowadzony na zlecenie gazety „Bild am Sonntag” przez ośrodek badawczy Emnid nie budzi żadnych wątpliwości. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się 19 lutego, socjaldemokratyczna SPD uzyskałaby 33 procent głosów, a rządząca koalicja CDU/CSU 32 procent. Lokalne media cytując autorów badania podkreślają, że to pierwszy raz od 10 lat, kiedy partie obecnej kanclerz Angeli Merkel oddały palmę pierwszeństwa. Eksperci nie mają wątpliwości, że dobry wynik SPD zawdzięcza kandydaturze byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na stanowisko kanclerza.

  CZYTAJ TAKŻE: Niemcy będą płacić imigrantom, którzy zrezygnują ze starania się o azyl. Powstał specjalny fundusz

  Nie zmienia się poparcie dla lewicowej partii Die Linke oraz Zielonych. Pierwsza z nich może liczyć na 8 proc. głosów, druga – na 7 proc. Liberlna FDP znalazłaby się w parlamencie z 6 proc. poparciem. Coraz mniej obywateli popiera skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec. 9 proc. wyborców to najgorszy wynik od wielu miesięcy.

  Przypomnijmy też, że z opublikowanego w piątek sondażu ośrodka Forschungsgruppe Wahlen na zlecenie publicznej telewizji ZDF wynika, iż Schulz budzi większe zaufanie od Merkel. Na polityka SPD zagłosowałoby w tej chwili 49 proc. badanych, na jego rywalkę – 38 proc. Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 24 września.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ROT-ROT-GRÜN - (SPD, DIE LINKE, GRÜN) - to zastoj dla Niemiec, a nie biznes i szczescie

   Oto jedna z wlasciwych tez: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   "Tylko partia CDU/CSU jest w stanie dochować równowagę poziomu życia i biznesu(gość)  • 20.02.17, 17:49:37
   Niemiecki pragmatyczny obywatel wie i o tym, że lewicowa międzynarodówka, pchająca się do...rozwiń całość

   "Tylko partia CDU/CSU jest w stanie dochować równowagę poziomu życia i biznesu(gość)  • 20.02.17, 17:49:37
   Niemiecki pragmatyczny obywatel wie i o tym, że lewicowa międzynarodówka, pchająca się do władzy, jest cofnięciem ekonomicznym. Dlatego w październikowych wyborach nie będzie święty „Martin”, niedawny brukselski funkcjonariusz, lecz nadal Frau Merkel. Jej wybór jest pragmatycznym dla wielu krajów UE, którym w głowie jest kapitalizm!"
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   był malarz

   kroton

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   będzie księgarz ,tylko pierwszy nie pił ale ćpał ,drugi może nie ćpa ale świeci obliczem opoja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   socjaliści juz kiedy wygrali w niemczech

   mili (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   skutki ogladamy do tej pory

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No tak, zwrot ważny dla SPD, jednocześnie zupełnie nieistotny dla milionów niewyborców SPD

   Tylko partia CDU/CSU jest w stanie dochować równowagę poziomu życia i biznesu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Niemiecki pragmatyczny obywatel wie i o tym, że lewicowa międzynarodówka, pchająca się do władzy, jest cofnięciem ekonomicznym. Dlatego w październikowych wyborach nie będzie święty „Martin”,...rozwiń całość

   Niemiecki pragmatyczny obywatel wie i o tym, że lewicowa międzynarodówka, pchająca się do władzy, jest cofnięciem ekonomicznym. Dlatego w październikowych wyborach nie będzie święty „Martin”, niedawny brukselski funkcjonariusz, lecz nadal Frau Merkel. Jej wybór jest pragmatycznym dla wielu krajów UE, którym w głowie jest kapitalizm!

   Jeśli z Times... Wówczas może być merytorycznie i na bieżąco! Skróty publikacyj, wynotowano z sieci:

   (...) Niemcy będą masowo deportować imigrantów? Szef sztabu Merkel, Altmaier: "Jeśli tego nie zrobimy, poderwiemy wiarygodność państwa opartego na rządach prawa" (...) W ubiegłym roku z Niemiec deportowano 80 tysięcy imigrantów, którzy nie uzyskali azylu. W tym roku ta liczba może być kilkukrotnie większa... Peter Altmaier zapowiedział, że może chodzi nawet o połowę z 700 tysięcy złożonych wniosków. (...)

   (...) Patryk Jaki dementuje doniesienia FT: Nie ma zamiarów wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania Tuska. To absurd! Skoro pojawia się przeciek od różnych urzędników europejskich, gdzie wiadomo że jeden to Donald Tusk, to czy przypadkiem on sam nie ma interesu, żeby wypuszczać takie plotki i robić z siebie ofiarę (...)

   (...) Liroy-Marzec o słowach Timmermansa: "Zaproponowałbym temu panu, by przyjechał do Polski i porozmawiał
   z ludźmi" (...) Wątpię, by ten pan naprawdę znał zapisy polskiej konstytucji. Chciałbym by wygranymi byli obywatele, byśmy nie musieli obserwować tych idiotyzmów, które czasem wyczynia Unia Europejska. Każdy by chciał by łagodzić te sytuacje i by do takich sytuacji nie dochodziło. (...)

   (...) MON ogłosił przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Ruszają negocjacje z 3 wykonawcami.
   O zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy - europejska grupa Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec i WSK „PZL-Świdnik”, które należą do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo. Inspektorat zaprosił spółkę Boeing oraz Lufthansę wspólnie z firmą Glomex do składania ofert w przetargu na ”średnie” samoloty do przewozu VIP-ów. (...) Całość w sieci!

   (...) Wiceprezydent USA, Mike Pence: Dziś w imieniu prezydenta Trumpa chcę potwierdzić mocne zaangażowanie USA na rzecz dalszej współpracy i partnerstwa z UE... Jakiekolwiek są między nami różnice, to dwa kontynenty łączą wspólne dziedzictwo, te same wartości i przede wszystkim ten sam cel: by promować pokój i dobrobyt przez wolność, demokrację i rządy prawa (...)
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama