Obiecujące wyniki badań archeologicznych na Westerplatte...

  Obiecujące wyniki badań archeologicznych na Westerplatte [ZDJĘCIA]

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Archeolodzy na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej
  1/18

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemysław Świderski

  Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte rozpoczęły się badania archeologiczne. W ciągu pierwszych dni prac odsłonięto relikty willi oficerskiej, ale też natrafiono na elementy żołnierskiego wyposażenia.
  Na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte pojawiła się misja archeologiczna. Mariusz Wójtowicz-Podhorski, p.o. kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, przypomina, że to nie pierwsze wykopaliska, które są prowadzone na gdańskim półwyspie.

  - Prace są kontynuacją poszukiwań rozpoczętych w połowie minionej dekady, a przerwanych w 2007 roku po objęciu władzy w Polsce przez Platformę Obywatelską - mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski.
  - Wtedy to właśnie storpedowany został projekt budowy Muzeum Westerplatte, którego korzenie sięgają końca lat czterdziestych XX wieku. Gdyby nie ta decyzja, to zapewne już wcześniej zobaczylibyśmy to, co w ostatnich dniach odsłonili archeolodzy w sześciu wykopach sondażowych.

  Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte [ZDJĘCIA]

  - W trzech z tych wykopów, założonych na terenie rozebranej w latach 1939-1940 willi oficerskiej, zadokumentowano fundamenty ściany frontowej i zachodniej budynku - mówi Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Westerplatte, który zarazem jest kierownikiem prac na terenie byłej WST. - Badania archeologiczne potwierdziły wstępne ustalenia poczynione w kwestii dokładnej lokalizacji willi, uzyskane dzięki badaniom georadarowym oraz kwerendzie archiwalnej. Na tym obszarze pozyskano także kilka zabytków związanych z historią Westerplatte przed powstaniem Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Są to między innymi monety i ołowiane pociski.

  Ponadto w trzech wykopach sondażowych założonych po północnej stronie Cmentarzyka Poległych Obrońców Westerplatte odsłonięto elementy architektoniczne pochodzące z wcześniejszych faz funkcjonowania kilkakrotnie przebudowywanego otoczenia cmentarza.

  - Najciekawszym jak do tej pory znaleziskiem na tym obszarze jest niepozorna, na pierwszy rzut oka, żelazna rama okienna z częściowo zachowanymi szybami wykonanymi ze szkła zbrojonego - wskazuje Filip Kuczma. - Jest to charakterystyczny element pochodzący z górnej kondygnacji Wartowni numer 5, zniszczonej 2 września 1939 roku podczas nalotu lotnictwa niemieckiego. Z destrukcją Wartowni należy także wiązać odnajdywane na całym badanym obszarze fragmenty polskiej amunicji karabinowej noszące wyraźne ślady eksplozji. W okolicy okna odnaleziono także plombę towarową z czytelnym napisem: Westerplatte.

  Mariusz Wójtowicz-Podhorski zapowiada, że po zakończeniu pierwszego etapu prac zostanie zwołana komisja konserwatorska, która zadecyduje o odsłoniętych reliktach willi oficerskiej (czy zostaną zabezpieczone i zasypane, czy też zostaną uczytelnione do czasu projektowanej rekonstrukcji tego obiektu dla celów muzealnych). Natomiast odnalezione artefakty trafią do Muzeum Westerplatte, gdzie zostaną poddane konserwacji, a te najbardziej wartościowe zostaną w niedalekiej przyszłości udostępnione zwiedzającym w Muzeum Westerplatte. Jednocześnie dyrektor tej placówki dementuje pojawiające się gdzieniegdzie sugestie, że wykopaliska są prowadzone bez stosownych pozwoleń.

  - Mamy zezwolenia od właściciela gruntu, wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Ministerstwa Kultury. Do tego pozytywną opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Czyli komplet. I to od wielu tygodni, a w przypadku właściciela gruntu, to jest miasta Gdańska, od kilku miesięcy - podkreśla Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

  Artefakty pozyskane podczas prac wykopaliskowych wzbogacą zbiory Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, przy czym placówka pozyskuje eksponaty również z innych źródeł.


  Marek Adamkowicz

  m.adamkowicz@prasa.gda.pl

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda kasy

   Dwawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   My placimy archologom za bzdurne wykopy... Fundamenty willi oficerskiej.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dobrze i źle.

   Historian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Dobrze, że na Westerplatte coś się w końcu ruszyło. Dobrze, że są zaangażowani w to profesjonaliści. Źle, że pierwsze skrzypce gra Wójtowicz, pozbawiony kompetencji i umiejętności kompromisu...rozwiń całość

   Dobrze, że na Westerplatte coś się w końcu ruszyło. Dobrze, że są zaangażowani w to profesjonaliści. Źle, że pierwsze skrzypce gra Wójtowicz, pozbawiony kompetencji i umiejętności kompromisu politykier trzeciej ligi.

   Czyli na ekspozycji będzie bohater narodowy, mjr Henryk Sucharski zasikany, zaśliniony w konwulsjach ze strachu. Do tego agent obcych wywiadów i Bóg wie jeszcze kto... Chociaż obserwując aktualne tendencje, to Westerplatte bronili Wyklęci albo Rajmund czy kto tam na zamówienie ministra Sellina. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I

   Antek Policmajster (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   tak to Wójtowicz sp*****li

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byłem na Westerplatte nic ciekawego indoktrynacja

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Byłem na Westerplatte z wycieczką szkolną na początku lat 60-dziesiąntych teren wyglądał jakby wczoraj zakończyła się wojna, suche kikuty drzew, złom resztek amunicji, zniszczone budynki taki obraz...rozwiń całość

   Byłem na Westerplatte z wycieczką szkolną na początku lat 60-dziesiąntych teren wyglądał jakby wczoraj zakończyła się wojna, suche kikuty drzew, złom resztek amunicji, zniszczone budynki taki obraz jak po
   bitwie i tak to miejsce powinno zostać niestety stało się inaczej.
   Niczego tam nie znajdziecie to jest trwonienie pieniędzy podatnika!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najciekawsze znalezisko

   farsa czy drama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   to... fragment ramy okiennej ! Co tymi badaniami chce udowodnić Podhorski, co chce wykazać ? Od dawna wiadomo kto i z kim walczył, ile trwały walki, czym się zakończyły. A może Podhorski chce...rozwiń całość

   to... fragment ramy okiennej ! Co tymi badaniami chce udowodnić Podhorski, co chce wykazać ? Od dawna wiadomo kto i z kim walczył, ile trwały walki, czym się zakończyły. A może Podhorski chce uzasadniać istnienie takiego tworu jak MW ? Przypomina mi się jak niedawno z hukiem badano sprawę wypadku gen. Sikorskiego w Gibraltarze. Wydano duże pieniądze, żeby dowieść to o czym od dawna wiadomo, no ale kilka osób z IPN przez pewien czas miało zajęcie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj boli

   SDC-868L (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Badania archeologiczne poprzedzać muszą projekt budowlano-architektoniczny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artykuł zawiera lokowanie produktu

   Hajzer Zygmunt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   panie p.o. Dyrektora pana rola jest dobro westerplatte a nie zabawa w polityka


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   milczeć danzigery z Lemingradu

   SDC-868L (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Przez 70 lat nikt tyle nie zrobił dla i na Westerplatte co Podhorski


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj zrobił, zrbił...

   Historian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Zrobił:
   - z bohatera narodowego zdrajcę i tchórza,
   - z świętego miejsca pole politycznych harców,
   - z badania historii promocję własnych biznesików.

   Nie oszukujmy się, gdyby nie polityka i...rozwiń całość

   Zrobił:
   - z bohatera narodowego zdrajcę i tchórza,
   - z świętego miejsca pole politycznych harców,
   - z badania historii promocję własnych biznesików.

   Nie oszukujmy się, gdyby nie polityka i bliskie relacje z Sellinem, Pan p.o. dyrektora nie dostałby pracy w żadnym muzeum na szeregowym stanowisku. Z jego tzw. wykształceniem i kompetencjami co najwyżej do wystawienia straganu z pamiątkami. Z resztą gdyby nie dobrze opłacani ludzie z innych muzeów (np. Marynarki Wojennej) do tej pory z niczym by nie ruszył - a to już blisko rok dyrektorskiej pensyjnki... zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama