Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obiecujące wyniki badań archeologicznych na Westerplatte [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Archeolodzy na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej
Archeolodzy na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej Przemysław Świderski
Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte rozpoczęły się badania archeologiczne. W ciągu pierwszych dni prac odsłonięto relikty willi oficerskiej, ale też natrafiono na elementy żołnierskiego wyposażenia.

Na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte pojawiła się misja archeologiczna. Mariusz Wójtowicz-Podhorski, p.o. kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, przypomina, że to nie pierwsze wykopaliska, które są prowadzone na gdańskim półwyspie.

- Prace są kontynuacją poszukiwań rozpoczętych w połowie minionej dekady, a przerwanych w 2007 roku po objęciu władzy w Polsce przez Platformę Obywatelską - mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski. - Wtedy to właśnie storpedowany został projekt budowy Muzeum Westerplatte, którego korzenie sięgają końca lat czterdziestych XX wieku. Gdyby nie ta decyzja, to zapewne już wcześniej zobaczylibyśmy to, co w ostatnich dniach odsłonili archeolodzy w sześciu wykopach sondażowych.

Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte [ZDJĘCIA]

- W trzech z tych wykopów, założonych na terenie rozebranej w latach 1939-1940 willi oficerskiej, zadokumentowano fundamenty ściany frontowej i zachodniej budynku - mówi Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Westerplatte, który zarazem jest kierownikiem prac na terenie byłej WST. - Badania archeologiczne potwierdziły wstępne ustalenia poczynione w kwestii dokładnej lokalizacji willi, uzyskane dzięki badaniom georadarowym oraz kwerendzie archiwalnej. Na tym obszarze pozyskano także kilka zabytków związanych z historią Westerplatte przed powstaniem Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Są to między innymi monety i ołowiane pociski.

Ponadto w trzech wykopach sondażowych założonych po północnej stronie Cmentarzyka Poległych Obrońców Westerplatte odsłonięto elementy architektoniczne pochodzące z wcześniejszych faz funkcjonowania kilkakrotnie przebudowywanego otoczenia cmentarza.

- Najciekawszym jak do tej pory znaleziskiem na tym obszarze jest niepozorna, na pierwszy rzut oka, żelazna rama okienna z częściowo zachowanymi szybami wykonanymi ze szkła zbrojonego - wskazuje Filip Kuczma. - Jest to charakterystyczny element pochodzący z górnej kondygnacji Wartowni numer 5, zniszczonej 2 września 1939 roku podczas nalotu lotnictwa niemieckiego. Z destrukcją Wartowni należy także wiązać odnajdywane na całym badanym obszarze fragmenty polskiej amunicji karabinowej noszące wyraźne ślady eksplozji. W okolicy okna odnaleziono także plombę towarową z czytelnym napisem: Westerplatte.

Mariusz Wójtowicz-Podhorski zapowiada, że po zakończeniu pierwszego etapu prac zostanie zwołana komisja konserwatorska, która zadecyduje o odsłoniętych reliktach willi oficerskiej (czy zostaną zabezpieczone i zasypane, czy też zostaną uczytelnione do czasu projektowanej rekonstrukcji tego obiektu dla celów muzealnych). Natomiast odnalezione artefakty trafią do Muzeum Westerplatte, gdzie zostaną poddane konserwacji, a te najbardziej wartościowe zostaną w niedalekiej przyszłości udostępnione zwiedzającym w Muzeum Westerplatte. Jednocześnie dyrektor tej placówki dementuje pojawiające się gdzieniegdzie sugestie, że wykopaliska są prowadzone bez stosownych pozwoleń.

- Mamy zezwolenia od właściciela gruntu, wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Ministerstwa Kultury. Do tego pozytywną opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Czyli komplet. I to od wielu tygodni, a w przypadku właściciela gruntu, to jest miasta Gdańska, od kilku miesięcy - podkreśla Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

Artefakty pozyskane podczas prac wykopaliskowych wzbogacą zbiory Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, przy czym placówka pozyskuje eksponaty również z innych źródeł.


Marek Adamkowicz
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obiecujące wyniki badań archeologicznych na Westerplatte [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki