Ważne
  Paweł Mucha: Najistotniejsze jest rozwiązanie przyczyn...

  Paweł Mucha: Najistotniejsze jest rozwiązanie przyczyn powstawania smogu [ROZMOWA]

  Martyna Chmielewska AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Paweł Mucha: Najistotniejsze jest rozwiązanie przyczyn powstawania smogu [ROZMOWA]

  ©Fot. Karolina Misztal/polska press

  O walce ze smogiem, a także nowych zasad segregacji śmieci opowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.
  Paweł Mucha: Najistotniejsze jest rozwiązanie przyczyn powstawania smogu [ROZMOWA]

  ©Fot. Karolina Misztal/polska press


  Agencja Informacyjna Polska Press

  Dusimy się w miastach smogiem. Zamiast powietrza wdychamy toksyczne pyły. Zgodzi się pan ze mną, że z powodu smogu nasze zdrowie jest zagrożone. Jest już coraz gorzej…

  Od kilku lat jakość powietrza w Polsce jest podobna. raport NIK, mówiący o jakości powietrza w naszym kraju w latach 2008-2013, informował, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Wiele w tej kwestii się nie zmieniło, dlatego, że poprzedni rząd nie wziął się na poważnie za problem smogu w Polsce. Rządząca wcześniej ekipa PO-PSL zaniedbała m.in. przygotowanie odpowiednich rozporządzeń wprowadzających normy jakości dla kotłów oraz paliw stałych. Z całą pewnością główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest sektor bytowo-komunalny, czyli spalanie słabej jakości paliw oraz odpadów w domowych, często przestarzałych kotłach. Nie stworzono mechanizmu, który by rozwiązał te kwestie.

  Na jakiej zasadzie najlepiej jest obiektywnie ocenić stężenie pyłów smogu w atmosferze?
  Na podstawie monitoringu, który prowadzi Inspekcja Ochrony Środowiska. Warto wiedzieć, że w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska funkcjonuje ok. 305 stacji monitoringu jakości powietrza, to jest ok. 2500 stanowisk pomiarowych. To są rzetelne dane.

  W Polsce mamy inne, łagodniejsze normy ws. czystości powietrza niż w Unii Europejskiej. Dlaczego Polska wypada gorzej pod względem czystości powietrza od krajów Unii Europejskiej?
  Normy określił poprzedni minister środowiska. Jednak nie są one najważniejsze. Najistotniejsze jest rozwiązanie przyczyn powstawania smogu.

  PiS jako pierwszy rząd podszedł do sprawy smogu bardzo poważnie…
  Pracujemy, realizujemy zadania krok, po kroku. Już w październiku, zanim wszystkie media zaczęły eksploatować temat smogu, pani premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, które powołało Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Ministerstwo Środowiska koordynuje prace pozostałych resortów w zakresie poprawy jakości powietrza w ramach tego zespołu. W pracach biorą udział przedstawiciele m.in. resortów rozwoju, energii, zdrowia czy infrastruktury. 6 grudnia podjęto decyzję, aby włączyć w te prace samorządy. Pierwsze spotkanie z ich przedstawicielami w ramach Komitetu Sterującego do spraw KPOP odbyło się już 11 stycznia. Od początku zaznaczaliśmy, że konieczne jest przyjęcie regulacji prawnych, czyli norm jakości na kotły i paliwa stałe, a także włączenie w działania antysmogowe samorządów. Bez tego nie może być mowy o skutecznym przeciwdziałaniu smogowi.

  Jakie działania podejmie Ministerstwo Środowiska w walce ze smogiem?
  Najważniejsze jest obecnie przyjęcie odpowiednich regulacji prawnych, które pozwolą na wyeliminowanie z rynku paliw niskiej jakości oraz możliwie szybkie odchodzenie od produkcji i sprzedaży tzw. kopciuchów, czyli kotłów starej generacji. Wprowadzenie standardów na kotły oraz norm jakości na paliwa stałe ma ten problem rozwiązać. Celem jest działanie w myśl hasła: W dobrym kotle, dobre paliwo. Tutaj bardzo często odkłamujemy pewne stereotypy – polski węgiel jest dobrej jakości i jego spalanie nie przyczynia się w takim stopniu do powstawania smogu jak spalanie odpadów węglowych czy importowanych paliw niskiej jakości.

  Myśli pan, że jeśli te rozporządzenia wejdą w życie, to ludzie dostosują się do wymogów i przestaną palić śmieciami w piecach?
  Jeśli rozporządzenia zostaną wprowadzone, to jestem przekonany o tym, że za jakiś czas w dobrych kotłach produkowanych przez polskie firmy będziemy spalali dobre paliwo, także węgiel z polskich kopalni. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczone zostaną przyczyny powstawania smogu, a jakość powietrza powinna się poprawić.

  Co z osobami, które mają stare kotły i nie stać ich na zakup nowych? Czy będą mogły liczyć na dofinansowanie?
  Będą dofinansowania do wymiany tzw. kopciuchów m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Wiadomo, że do powstawania smogu przyczynia się także fakt, że ludzie z powodu słabszej sytuacji finansowej palą tym, na co ich stać. Chodzi o to, żeby stworzyć pewne mechanizmy, które będą ten problem eliminowały, a nie by narzucać jakieś wymagania, które dodatkowo obciążą portfele Polaków.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Samochody

   Max^^666 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy nikt nie bierze pod uwagę ruch samochodowy jako główną przyczynę smogu???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Termicznie izoluje się tylko budynki wyposażone w centralne ogrzewanie.

   A CO z IZOLACJĄ TERMICZNĄ KOMUNALNYCH BUDYNKÓW MIESZKALNYCH OGRZEWANYCH PIECAMI WĘGLOWYMI?

   KOGO STAĆ NA...rozwiń całość

   Termicznie izoluje się tylko budynki wyposażone w centralne ogrzewanie.

   A CO z IZOLACJĄ TERMICZNĄ KOMUNALNYCH BUDYNKÓW MIESZKALNYCH OGRZEWANYCH PIECAMI WĘGLOWYMI?

   KOGO STAĆ NA OGRZEWANIE ATMOSFERY CZYSTYM WĘGLEM? KOGO interesuje los tych najbiedniejszych lokatorów, których nie stać na lepsze mieszkanie?

   Prawidłowe zaizolowanie termiczne takich budynków AUTOMATYCZNIE poprawi jakość powietrza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ekonomia głupki

   pol124 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wystarczy przejść się na skład opału ...najtańszy jest ;węgiel; byle jaki ukraiński lub rosyjski i tym palą wszyscy NASZ dobry węgiel jest 2x droższy....g... palicie wszyscy g...oddychają ale może...rozwiń całość

   Wystarczy przejść się na skład opału ...najtańszy jest ;węgiel; byle jaki ukraiński lub rosyjski i tym palą wszyscy NASZ dobry węgiel jest 2x droższy....g... palicie wszyscy g...oddychają ale może o to chodzi ???zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama