Plaga kleszczy. Bardzo dużo zachorowań na boreliozę

  Plaga kleszczy. Bardzo dużo zachorowań na boreliozę

  Ewa Bilicka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Plaga kleszczy. Bardzo dużo zachorowań na boreliozę
  Kleszcze są nie tylko w lasach. Także w parkach, na placach zabaw a nawet w piwnicach. Lekarze zalecają ostrożność.
  Plaga kleszczy. Bardzo dużo zachorowań na boreliozę
  - 6-letnia córka wróciła z placu zabaw z kleszczem pod kolanem - opowiada Anna z Opola. Kleszcza wyciągnięto w przychodni dziecka.

  Pajęczaki wgryzają się także w ciała działkowców oraz spacerujących po wyspie Bolko w Opolu i innych parkach miejskich, atakują też zbieraczy runa leśnego.

  - W tym roku bardzo dużo osób zgłasza się na tzw. ostry dyżur lub do przychodni z kleszczami wbitymi w ciało - mówi Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
  - Poza tym mamy też bardzo dużo przypadków boreliozy. Są to zarówno wczesne stadia choroby, kiedy to występuje tzw. rumień wędrujący, jak i stadia zaawansowane - kiedy to pacjent dopiero u nas sobie przypomina, że na przykład rok temu był zaatakowany przez kilka kleszczy.

  Z danych sanepidu wynika, że tylko do lipca na Opolszczyźnie na boreliozę zachorowały 293 osoby. To więcej niż rok i dwa lata temu (odpowiednio 212 i 210 przypadków). Poza tym mamy ponadprzeciętny wskaźnik zapadalności na boreliozę (ten wskaźnik to liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców). W naszym województwie wynosił on w ubiegłym roku 39,4, przy średniej 35,4.

  Oprócz krętka borelii pajęczaki mogą przenosić także kleszczowe zapalenie mózgu (na szczęście w tym roku nie stwierdzono przypadku zachorowania).

  - Kleszcz od razu nie wbija się w ciało, pełza po nim, szukając miejsca ciepłego, wilgotnego, choćby pod pachami czy w pachwinach - mówi dr Błudzin.

  Im dłużej kleszcz jest w skórze człowieka, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia.

  - Kleszcza należy szybko wyciągnąć pęsetą i obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli na skórze pojawi się rumień, który nie piecze i nie swędzi, za to zmienia swe rozmiary - należy natychmiast zgłosić się do lekarza. To pewny objaw boreliozy i wymaga leczenia antybiotykami. - dodaje Wiesława Błudzin. Rumień pojawia się od 3 do 30 dni po ukąszeniu.

  Specjaliści powtarzają, żeby przed wyjściem do lasu ubrać bawełniane ubranie z długimi rękawami i nogawkami oraz nakrycie głowy. Warto też spryskać ciało środkami odstraszającymi pajęczaki. Warto też wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii, kleszcze nie spadają z drzew, żyją w runie leśnym, na krzewach, w wysokich trawach, często na spodniej warstwie liści.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Właściwa diagnoza

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Najważniejsze aby w porę zostać zdiagnozowanym . Ja nawet nie wiem kiedy zostałam ukąszona przez kleszcza a mam borelioze i koinfekcje . Juz miałam dwa rzuty choroby. Jest coraz gorzej i pewnie juz...rozwiń całość

   Najważniejsze aby w porę zostać zdiagnozowanym . Ja nawet nie wiem kiedy zostałam ukąszona przez kleszcza a mam borelioze i koinfekcje . Juz miałam dwa rzuty choroby. Jest coraz gorzej i pewnie juz z tego nie wyjdę . Objawy mam neurologiczne . Takie jak przy sm . Nikomu nie życzę tej choroby. Nie dość ze trudno ja zdiagnozować długo jeszcze nie chcą jej leczyć . Człowiek jest pozostawiony dam sobie . Trzeba byc bardzo zamożnym i zorientowanym . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   następnym razem

   sylwian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   hej, no to następnym razem się zabezpiecz, poucz też znajomych - mugga z 50% stężeniem DEET - to działa, nie łapiesz kleszczy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   Draek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tak duże stężenie na polskie warunki jest aż zanadto. Według mnie 25% starcza

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama