Pogrzeb Muhammada Alego. Świat pożegnał wielkiego mistrza...

  Pogrzeb Muhammada Alego. Świat pożegnał wielkiego mistrza boksu [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska


  RUPTLY/x-news


  Pogrzeb Alego potrwa w czwartek i piątek, a udział w nim biorą fani boksera z całego świata, jego bliscy, a także światowi liderzy.
  Jak podaje BBC, bilety na piątkową ceremonię rozeszły się w ciągu godziny. Drugiego dnia uroczystości w Louisville, w którym zaplanowano międzywyznaniowe modlitwy i procesję ulicami miasta, pojawią się również m.in. były przywódca USA Bill Clinton i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W piątkowej ceremonii nie weźmie udział Barack Obama - tego dnia jego córka kończy bowiem liceum, co w Stanach Zjednoczonych jest uroczyście obchodzone.

  HISTORIA LEGENDY: MUHAMMAD ALI


  Muhammad Ali, który przeszedł na islam w 1964 r., zaplanował swój pogrzeb kilka lat przed swoją śmiercią - powiedział dziennikarzom rzecznik rodziny słynnego amerykańskiego boksera. BBC informuje, że Ali, który zmarł tydzień temu w wieku 74 lat, chciał, aby jego pogrzeb był ważnym momentem dla społeczności muzułmanów - sportowiec był bowiem również aktywistą i na całym świecie nauczał o islamie. - Ali był gotowy poświęcić sławę, pieniądze, prestiż dla swojej wiary i swoich przekonań - powiedział w czwartek na pogrzebie imam Zaid Shakir, który przewodniczył ceremonii.

  Amerykańscy wyznawcy islamu, którzy biorą udział w ceremonii lub oglądają ją w telewizji, wierzą, że ceremonia w islamskim obrządku przybliży ich wyznanie Amerykanom. - W obecnym politycznym klimacie, w którym islamofobia jest w centrum, pogrzeb Alego będzie kontrą dla absurdalnego przekonania, że bycie dobrym muzułmaninem i bycie dobrym Amerykaninem nie idą w parze - powiedział Dawid Walid z Rady ds. Amerykańskich i Islamskich Relacji, nawiązując do kontrowersyjnych pomysłów kandydata na prezydenta Donalda Trumpa dotyczących m.in. zakazu wjazdu muzułmanów do USA w obawie przed terroryzmem.

  Ali zmarł w ubiegły piątek w Scottsdale w Arizonie. Pięściarz w ostatnich latach wielokrotnie trafiał do szpitala. Od wielu lat cierpiał na chorobę Parkinsona, a ostatnio zmagał się również z problemami układu oddechowego. Muhammad Ali to jeden z najsławniejszych pięściarzy świata. Stał się legendą, kiedy w 1960 roku zdobył złoty medal olimpijski Igrzysk w Rzymie w kategorii półciężkiej. Jako pierwszy bokser w historii wagi ciężkiej trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata i aż 19-krotnie bronił tego tytułu. W latach 1955-1960 stanął na amatorskim ringu aż 108 razy. W 1990 roku wprowadzono go do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ff

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Szkoda że w naszym nędznym kraju nie było takiego człowieka.Pokój jego duszy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aa

   honda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Oczywiście że w naszym pięknym kraju były takie osoby, o wiele lepsze niż Ali, jednakże nasza nędzna władza bardzo skutecznie nie pozwalała im się rozwijać :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama