Przez pomyłkę przelali mu na konto 350 tysięcy złotych....

  Przez pomyłkę przelali mu na konto 350 tysięcy złotych. Wszystko wydał

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©pixabay.com

  Wrocławski profesor z Uniwersytetu Przyrodniczego jest oskarżony o „przywłaszczenie mienia w wielkich rozmiarach” - 353 tysiące złotych. To poważne przestępstwo. Teoretycznie grozić może za nie nawet 10 lat więzienia. Profesor przekonuje, że nie jest przestępcą. Po prostu doszło do nieprawdopodobnej serii pomyłek.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©pixabay.com

  Profesor nie czuje się winny przestępstwa. Z jego relacji wynika, że doszło do pomyłki. Ściślej - serii pomyłek. Były związane z przelewaniem pieniędzy pomiędzy bankiem prowadzącym konto profesora, internetowym kantorem wymiany walut i firmą brokerską z Anglii. Za pośrednictwem tej ostatniej profesor inwestował swoje oszczędności na rynkach walutowych. Co gorsza stracił wszystko co zainwestował.

  Akt oskarżenia jest bardziej niż lakoniczny. Wynika z niego, że profesor przez pomyłkę otrzymał z kantoru internetowego sumę 353 tysięcy złotych. I wydał te pieniądze zamiast je zwrócić. Wszystko działo się w ostatnich dniach grudnia 2015 roku. To wszystko. W śledztwie profesor nie przyznał się do postawionego mu zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Choć w sądzie zamierza się bronić i chce rzecz całą od początku do końca wytłumaczyć.

  Pierwszą pomyłkę popełnił profesor. Wysyłał ze swojego prywatnego konta na rachunek w internetowym kantorze. Chciał zamienić 353 tys. zł na 90 tys. dolarów. Te dolary miały trafić na walutowe konto profesora. A stamtąd do firmy brokerskiej inwestującej dolary na rynkach walutowych.

  Tu zaczyna się już seria pomyłek. W jej efekcie profesor dostaje z kantoru nienależne mu 353 tysiące złotych. Zorientował się i chciał je oddać. Ale znów doszło do pomyłki. Kantor - zamiast przyjąć zwrot nadpłaty - wymienił pieniądze na dolary i wysłał profesorowi na konto walutowe.

  Profesor - kolejny raz przez pomyłkę - przesyła owe dolary na rachunek inwestycyjny. I wtedy dochodzi do krachu na rynkach walutowych. Wszystko co zainwestował stracił. W międzyczasie kantor zorientował się wreszcie, że wypłacił profesorowi przez pomyłkę spore pieniądze. Ale ten tłumaczy, że nie ma z czego oddać. Zainwestował w waluty i wszystko stracił.

  Co teraz? Kantor dochodzi zwrotu pieniędzy w procesie cywilnym. W pierwszej instancji wygrał. Ale profesor złożył apelację. W procesie karnym trzeba oskarżonemu udowodnić, że celowo nie oddał pieniędzy.


  Pomyłki w przelewach

  Jak należy się zachować, kiedy dostaniemy nienależne nam pieniądze? Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy ktoś pomyli się wpisując numer konta do polecenia przelewu. Powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem i poprosić o wyjaśnienie. Wtedy nadawca pomyłkowego przelewu dostanie zwrot i tyle.
  Gorzej gdy sami pomylimy się w przelewie i trafimy na nieuczciwego odbiorcę. Ze względu na tajemnicę bankową nie dowiemy się kto dostał nasz przelew. Jeśli sam nie odda musimy zawiadomić prokuraturę i czekać tygodnie albo miesiące aż wyjaśni sprawę.

  ZOBACZ TEŻ
  Bomba przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu. Zamknięto ulicę, ewakuowano mieszkańców. Więcej na ten temat tutaj (kliknij)

  Czytaj także

   Komentarze (62)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jezeli odprowadzili nalezne taxy przy transakcji...

   dlugo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ...jest ok,jezeli wyprali kasę to juz problem...w wielu eurolandach spowiadają z tego choc jak w konfesjonale karaja nie zawsze...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czekam na przelew

   optymista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   kidys zyd prowadzil skleb i mial liczydlo i nigdy sie nie pomylil pomagal mu oluwek kipilowy i kasa grala a i mizna bylo towat zwrocic lub zamienic sprobujcie oddac czy zamienic bez paragonu...rozwiń całość

   kidys zyd prowadzil skleb i mial liczydlo i nigdy sie nie pomylil pomagal mu oluwek kipilowy i kasa grala a i mizna bylo towat zwrocic lub zamienic sprobujcie oddac czy zamienic bez paragonu pozatym od jakiegos czasu wrozka wysyla mi same dobre nowiny ze bede bogaty i moge sie spodziewac bardzo duzych pieniedzy wiec czekam na przelew moze byc 350 tys i h oddam zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biedny wy.kszta.łciuch

   obywatel RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Widać, za dobrze zarabiają na UP :-), skoro się nie zorientował i nie ma oszczędności ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   logika

   człek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Biedny profesor można napisać profesor pomyłka ale co On winny ....odesłał a Oni znów przysłali tylko ze w dolarach więc profesorek pomyślał zainwestuje a potem oddam a procent mi zostanie a tutaj...rozwiń całość

   Biedny profesor można napisać profesor pomyłka ale co On winny ....odesłał a Oni znów przysłali tylko ze w dolarach więc profesorek pomyślał zainwestuje a potem oddam a procent mi zostanie a tutaj złośliwość losu i krach profesorka pozamiatał i do pudła zaprowadzi. Jaki z tego morał ? Nie słuchajcie profesorów gdyż może to się skończyć krachem a najgorszym wyjątku więzieniem . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomyłka?

   lechujarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Pomyłka? Moja żona miała na drugie pomyłka...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieniądze są od tego, żeby wprowadzać je na rynek

   biznesmen vel businessman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Nie mam czasu zastanawiać kto przelewa mi pieniądze, ani jaki komornik mi ściąga pieniądze. Pieniądz musi być w ruchu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny dowód na słuszność reformy

   Ekzekfo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   I to jest kolejny dowód na to, że sądu należy zburzyć i wybudować od nowa, a nadzwyczajną kastę przepędzić gdzie pieprz rośnie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co to ma do rzeczy?

   :-/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Poza tym, że facet będzie sądzony?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla pisomatołka każdy powód do zadymy jest dobry

   niestety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   najważniejsze żeby pan zbyszek wszystko trzymał pod butem i każdy d****** przykład będzie interpretowany w celu poparcia tego bezprawia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Włożą mu w nogi do trumny

   Bit (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   No i git mieć nie oddaje a rodzinka niech mu włoży do trumny te pieniądze.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grabarz

   grabarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ja bez skrupułów je tobie wezmę.Trupowi nic po tych pieniądzach a dla mnie to jest fortuna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   darowizna, znalazca

   obdarowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Każdy myślący logicznie obdarowany a uczciwy powinien zrobić tak.WYBRAĆ CO DO GROSZA WSZYSTKIE PIENIĄDZE, KTÓRE SIĘ POJAWIĄ NA JEGO KONCIE.
   Co dalej?
   Należy na POLICJI ZGŁOSIĆ ten fakt z wyraźnym...rozwiń całość

   Każdy myślący logicznie obdarowany a uczciwy powinien zrobić tak.WYBRAĆ CO DO GROSZA WSZYSTKIE PIENIĄDZE, KTÓRE SIĘ POJAWIĄ NA JEGO KONCIE.
   Co dalej?
   Należy na POLICJI ZGŁOSIĆ ten fakt z wyraźnym zaznaczeniem Z N A L E Ź NE i pobrać pokwitowanie.
   Co dalej?
   Gdy nikt się nie zgłosi w wyznaczonym terminie po te pieniądze to POLICJA MUSI obdarowanemu je zwrócić.Są już legalnie jego.
   Jeśli sie jednak upomni sie o te pieniądze(ZGUBIONE), to.To wówczas musi nam DAĆ ZNALEŹNE W 10 % kwoty przelanej na nasze konto(zgubione, a my znajdujemy na swoim koncie).
   Dodam jeszcze to.
   To znaleźne musi czekać przez maksymalnie 2(dwa)lata.Jeśli nikt się po nie nie zgłosi PRZECHODZĄ LEGALNIE NA RZECZ OBDAROWANEGO(znalazcy).
   Te pieniądz , również legalnie są już naszą własnością.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   podsumowanie jest spoko:) czyli jak dostaniemy pieniądze to trzeba to szybko zgłosić ale jak wyślemy gdzieś pieniądze to możemy się pałować z odzyskaniem miesiacami lub dłużej... :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo