Rumunia: Po demonstracjach rząd wycofuje się z planów...

  Rumunia: Po demonstracjach rząd wycofuje się z planów złagodzenia prawa korupcyjnego [VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sukces setek tysięcy rumuńskich demonstrantów. Rząd zapowiedział, że nie złagodzi prawa korupcyjnego. Teraz Rumuni czekają, aż dekret, który ich zdaniem faworyzowałby członków partii rządzącej, zostanie całkowicie zniesiony. W tym tygodniu w kraju miały miejsce największe protesty od 1989 r.
  Premier Rumunii Sorin Grindeanu

  Premier Rumunii Sorin Grindeanu ©EAST NEWS / AFP PHOTO / ANDREI PUNGOVSCHI

  - Nie chcę dzielić Rumunii - powiedział w sobotę na konferencji prasowej premier Sorin Grindeanu. Polityk dodał, że jak najszybciej zwoła nadzwyczajne posiedzenie rządu, na którym kontrowersyjny dekret mający wejść w życie 10 lutego zostanie zniesiony. Szef rumuńskiego gabinetu obiecał również, że nowym prawem korupcyjnym zajmie się parlament. Głos zabrał również lider rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnea. - Postanowiłem spotkać się z koalicjantami, aby zapronować rozwiązanie tego impasu - powiedział w wywiadzie dla portalu DCNNews.

  ZOBACZ TEŻ | PROTESTY W RUMUNII: DEMONSTRANCI DOMAGAJĄ SIĘ ROZWIĄZANIA RZĄDU [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Demonstracje w Rumunii | Protesty w Rumunii  Źródło: RUPTLY/x-news


  Ogłoszony we wtorek dekret znosił kary za niektóre przestępstwa korupcyjne. Karane miały być tylko te nadużycia urzędniczej władzy, które spowodują straty wyższe niż 44 tys. euro. Opozycja twierdzi, że dekret miałby pomóc politykom Partii Socjaldemokratycznej. Wprowadzenie go oznaczałoby bowiem, że Dragnea uniknie postępowania karnego, które zostało przeciw niemu wszczęte. Zarzucono mu, że, wykorzystując stanowisko państwowe, zapewnił pensje dwóm członkom władz partii w latach 2006-2013 i zdefraudował 24 tys. euro ze skarbu państwa - informuje agencja Reuters. Według mediów, na nowym dekrecie skorzystałoby też kilkudziesięciu innych polityków PSD. Sam rząd twierdził jednak, że nowy dekret jest potrzebny, ponieważ więzienia są już przepełnione skazanymi za korupcję.

  Dekret wzbudził ogromne protesty - największe od upadku komunizmu w 1989 r. Lokalne media podawały, że w środę w całym kraju demonstrowało blisko 300 tys. ludzi, z czego prawie połowa wyszła na ulice Bukaresztu. Ludzie domagali się nie tylko zablokowania dekretu, ale również ustąpienia lewicowego rządu, który objął władzę zaledwie w grudniu. Protesty miały miejsce również w sobotę. BBC podaje, że Rumunii ucieszyli się z decyzji premiera, jednak zapowiedzieli, że nie ustąpią, dopóki dekret nie zostanie oficjalnie zniesiony. Niektórzy wciąż apelują o dymisję całego gabinetu. Wcześniej prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który ostro skrytykował plany dotyczące złagodzenia prawa korupcyjnego, zgłosił sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

  ZOBACZ TEŻ | RUMUNI Z KRAKOWA SOLIDARNI Z PROTESTUJĄCYMI RODAKAMI [ZDJĘCIA+VIDEO]


  W 2016 r. Rumunia znalazła się na piątym miejscu na liście najbardziej skorumpowanych krajów w Unii Europejskiej, którą skompilował Indeks Percepcji Korupcji (CPI). Wyprzedziły ją Bułgaria, Grecja i Włochy, a taki sam wskaźnik miały Węgry.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to sam

   fiut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   może u nas przepędzą PiSe watachy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lewizna i pokomuna

   to rak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   na kazdym narodzie, a u nas sie cackaja sie z dziadostwem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiSokomuna

   to rak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   koryguje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratulacje dla narodu Rumuńskiego

   Anita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Politycy to rak na ciele każdego narodu. To kasta największych szumowin i złodziei. Ta definicja jest ponadgraniczna. Tylko demokracja bezpośrednia i ostracyzm wobec polityków to lepsza przyszłość.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ty to co

   swieta turecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   lewizno ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama