Rząd chce „przekonać” firmy, żeby płaciły większe podatki

  Rząd chce „przekonać” firmy, żeby płaciły większe podatki

  Grzegorz Skowron

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Minister Mateusz Morawiecki odwoła się do sumień biznesmenów
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Adam Guz

  Dochody i zapłacone podatki największych przedsiębiorstw mają być jawne
  Ministerstwo Finansów chce, by dane o dochodach i podatkach największych firm były jawne. Gotowy jest już projekt ustawy, który umożliwi publikowanie informacji o 4,5 tys. przedsiębiorstw i ponad 60 grupach kapitałowych. Pierwsza lista pojawi się w internecie jesienią przyszłego roku.

  Jawne staną się informacje o osiągniętych przez firmę przychodach, poniesionych kosztach i należnościach podatkowych. Obecnie chronione są one tajemnicą skarbową, ale projekt ustawy resortu finansów przewiduje, że taka ochrona nie obejmie 4,5 tys. największych firm i grup kapitałowych. Urzędnicy przejrzą zeznania podatkowe złożone przez szefów takich przedsiębiorstw, a zawarte tam dane opublikują w sieci.

  Napiętnowanie dużych ma pomóc małym

  Po co ta akcja? Jak wynika z uzasadnienia do projektu, który właśnie trafił do konsultacji, nowe regulacje mają utrudnić unikanie płacenia podatków.

  Dziś część firm wykorzystuje przepisy do tego, by jak najmniej pieniędzy odprowadzić do państwowej kasy. - W wielu przypadkach mogą być to praktyki o charakterze tak zwanego agresywnego planowania podatkowego. Skutkiem jest uzyskiwanie nieuzasadnionej przewagi konkurencyjnej - tłumaczą urzędnicy Ministerstwa Finansów. A takie zaburzenie równej konkurencji uderza w małe i średnie firmy.

  Ujawnienie, że jakaś firma ma duże dochody, a płaci niskie podatki, nie będzie jednak podstawą do nakazania zmiany postępowania. Rząd liczy na to, że już samo „publiczne napiętnowanie” wpłynie na społeczną odpowiedzialność biznesu. - Udostępnienie danych podatkowych opinii publicznej umożliwi społeczną kontrolę nad zachowaniami podatników i ułatwi analizy organizacjom pozarządowym - tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Finansów. A skoro unikanie płacenia podatków jest źle odbierane przez opinię publiczną, firmy, którym będzie zależeć na pozytywnym wizerunku, same zrezygnują z takich praktyk.

  Społeczny interes czy zwykła ciekawość?

  Być może wszystko skończy się jednak wyłącznie na publikacjach wywołujących emocje. Obecnie serwisy internetowe i gazety publikują co roku dane o dochodach osób pełniących funkcje publiczne, np. o ich pracy na kilku etatach czy dorabianiu w radach nadzorczych spółek publicznych. I od lat nic w tym zakresie się nie zmienia.

  Proponowane rozwiązanie nie jest czymś wyjątkowym. Funkcjonuje w kilku państwach Unii Europejskiej. W Danii informacje o kosztach, obrotach, dochodach i podatkach można znaleźć na ogólnodostępnej stronie rejestru firm. W Szwecji takie dane są udostępnianie każdemu, kto chce je otrzymać.

  Powielenie skandynawskich wzorców w Polsce może się natknąć na przeszkodę, której do tej pory nie było. W tym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że masowe gromadzenie i publikowanie informacji o podatnikach nie ma nic wspólnego z interesem publicznym, a służy tylko zaspokojeniu społecznej ciekawości. W orzeczeniu nie podważono samej jawności zeznań podatkowych, lecz i ich publikowanie. Wyrok dotyczył Finlandii, gdzie dane osób zarabiających ponad 150 tys. euro rocznie dostępne są w internecie. Jedna z gazet w roku 2002 opublikowała informacje dotyczące 1,2 mln ludzi.
  WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 10

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ABO KRAJ I PAŃSTWO =DZIELENIE PRZYCHODUF NA WSZYSKICH OBYWATELI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   ABO KUŁACTWO LIBEER ZŁODZIEJI PO BALLcYRKU JUNTY DONka CAR LEONE. Z PRu SSuN WERMAHTU.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Walka z kułakami?

   Jak ruskie sołdady (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   A jak firma będzie miała duże koszty bo będzie inwestować w rozwój to zapłaci przecież małe podatki. Też będzie "piętnowana" przez Partię?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co w tym złego ? Szanująca się firma, uczciwa, dbająca o własny wizerunek

   nie będzie miała nic przeciwko. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Przeciwnicy takiego rozwiązania, to złodzieje z PO.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaa

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   A zwolennicy takiego rozwiązania to złodzieje z PiS

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brakuje?

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Brakuje na wypłaty dla wspaniałych specjalistów które państwo zatrudnia ? A może trzeba basen i lotnisko w Koziej Wólce wybudować, a potem przez 30 lat dokładać, bo żaden samolot nie wyląduje....rozwiń całość

   Brakuje na wypłaty dla wspaniałych specjalistów które państwo zatrudnia ? A może trzeba basen i lotnisko w Koziej Wólce wybudować, a potem przez 30 lat dokładać, bo żaden samolot nie wyląduje.
   Nie żartujcie, czasem każdej złotówki szkoda oddanej do skarbca.
   Oczywiście miasto Kraków i inne samorządy dość nieliczne, są wyjątkami.
   Obecny rząd powinien zrobić restrukturyzację państwa polskiego i 20 mld zł rocznie powinno zostać, a nie ciągłe deficyty i ciągle mało i dajcie więcej.
   Kolejna Partia Która zdecyduje się na pełną restrukturyzację Rzeczpospolitej przez swoją kadencję, wygra wybory. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wez rob reforme

   przy takiej opozycji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   gdzie moga zlodzieje rtanm robia na zlosc, rzucaja klody pod nogi i jezdza na skargi do obcych mocarstw.Trzeba zrobic porzadek z komuchami, dezubekizacja, dekomunizacja, lustracja, zaczac od kasty...rozwiń całość

   gdzie moga zlodzieje rtanm robia na zlosc, rzucaja klody pod nogi i jezdza na skargi do obcych mocarstw.Trzeba zrobic porzadek z komuchami, dezubekizacja, dekomunizacja, lustracja, zaczac od kasty wybrancow i lewakow, nie myl z lewica, kto taki mocny ? Do tego musi miec jeszcze bezstronnych sedziow, wojsko i policje za soba w 100-tu procentach. Nie widzisz co sie dzieje ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   żarty chyba sobie robisz

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama