Rzym: Premier Matteo Renzi zostaje tylko na chwilę. Niepewny...

  Rzym: Premier Matteo Renzi zostaje tylko na chwilę. Niepewny los Włoch

  Kazimierz Sikorski aip

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Premier Włoch Matteo Renzi zgodził się pozostać na swoim stanowisku do chwili, kiedy Senat przyjmie budżet kraju na rok 2017. Formalnie Renzi w poniedziałek wieczorem zrezygnował z funkcji premiera po tym, jak przegrał referendum w sprawie reform konstytucyjnych.

  ruptly/x-news

  W niczym jednak jego decyzja nie uspokoiła sytuacji w kraju, który ma przede wszystkim ogromne problemy, jeśli chodzi o sektor bankowy. Po przegranej Renziego notowania włoskich banków spadły.


  W poniedziałek wieczorem Renzi pojechał do pałacu prezydenckiego, by na ręce Sergio Mattarellego złożyć rezygnację. Prezydent poprosił go o pozostanie na stanowisku do czasu przyjęcia przez Senat budżetu na przyszły rok. Powinno się to stać w najbliższych kilku dniach.

  CZYTAJ TEŻ: Premier Francji Manuel Valls złoży dziś dymisję

  W prezydenckim oświadczeniu była mowa o chęci uniknięcia ryzyka powstania prowizorycznego budżetu.

  Przeciwne obecnemu układowi partie polityczne prą do wcześniejszych wyborów. Przewiduje się, że mogłoby się to stać wiosną rok 2018. Faworytem do objęcia władzy po obecnym premierze jest minister finansów Pier Carlo Padoan. Wynik niedzielnego referendum we Włoszech postrzega się jako cios w Unię Europejską, choć nie pada w Italii pytanie o jej wyjście ze wspólnoty.

  Opozycyjne ugrupowania, jak Pięć Gwiazd czy Liga Północna są przeciwne eurostrefie, ale nie samemu pozostawaniu kraju w Unii Europejskiej.

  Reuters cytuje niemieckiego ministra finansów, który twierdzi, że nie ma powodów, by mówić o kryzysie eurostrefy, dodaje on jednak, iż Włochy potrzebują funkcjonalnego rządu.

  Rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel dodaje, że z żalem przyjęto rezygnację Renziego, ale Niemcy będą blisko współpracować z kolejnym włoskim rządem.

  Marine Le Pen, liderka francuskiego Frontu Narodowego napisała w internecie, że wynik głosowania we Włoszech oznacza, że należy przede wszystkim słuchać „pragnienia wolności narodów”.

  Po chwilowych spadkach akcji banków nastąpiły potem zwyżki. Włoskie banki są jednak słabe, zadłużenie kraju jest ogromne, proporcjonalnie większym może się wykazać tylko Grecja. Istnieje jednak realna groźba upadku niektórych włoskich banków, takich jak Banca Monte dei Paschi di Siena, co doprowadziłoby do kryzysu większego od tego jaką niesie za sobą polityczna niepewność kraju.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec polckij okupacji Gornego Sloncka nadchodzi?

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   A kej bydzie referyndum w sprawie wolnosci i niypodleglosci Gornego Sloncka?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama