Ważne
  Sandomierzanin poszukiwany przez Interpol w 190 krajach!...

  Sandomierzanin poszukiwany przez Interpol w 190 krajach! Walczy w szeregach ISIS

  Marcin Radzimowski, Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sandomierzanin poszukiwany przez Interpol w 190 krajach! Walczy w szeregach ISIS
  1/3
  przejdź do galerii

  ©interpol

  Interpol poszukuje Jakuba Jakusa z Sandomierza! 24-letni mężczyzna pochodzący z Sandomierza jest poszukiwany przez międzynarodową policję za działalność w szeregach ISIS, organizacji, która stworzyła Państwo Islamskie. Szuka go teraz policja ze 190 krajów. Interpol ujawnił jego imię , nazwisko , opublikował też zdjęcia. U nas wspominają go dyrektor sandomierskiego liceum, które ukończył, nauczyciele i koledzy.
  ZOBACZ TEŻ: Wojsko udaremniło atak nieletniego dżihadysty w Iraku

  Dostawca: Dostawca: x-news


  Za Sandomierzaninem wystawiono tak zwaną czerwoną notę , którą otrzymują najbardziej poszukiwane osoby na świecie. Interpol poinformował też , że Jakub Jakus jest podejrzany o nielegalne posiadanie broni oraz kradzież dokumentów i podawanie fałszywych danych osobowych.

  O 24-latku z Sandomierza napisał portal Na Temat w artykule "Mamo, zostałem dżihadystą". Ukryto wtedy dane osobowe. Teraz Interpol podał pełne dane , miejsce zamieszkania i opublikował zdjęcia - prawdopodobnie już z okresu kiedy Jakub walczy w szeregach ISIS. Dane osobowe mężczyzny przestały być już tajemnicą. Na temat podaje,że Jakus przeszedł na islam już w liceum. Dziennikarze portalu informowali także, że zradykalizował się po wyjeździe do Norwegii. Następnie poinformował swoją rodzinę, że chce mieszkać w muzułmańskim kraju i że wyjeżdża do Turcji. Trafił jednak do Syrii, gdzie założył rodzinę. To tam według Na temat ma walczyć w szeregach ISIS.

  Więcej o młodości Jakuba ustaliliśmy w Sandomierzu. 24-letni obecnie mężczyzna ukończył prestiżowe I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Szkołę ukończył w 2011 roku, chodził do klasy F.

  Dyrektor Collegium Gostomianum Krzysztof Zieliński tak wspomina Jakusa: - Zwyczajny uczeń, długo niczym się nie wyróżniał. Nie sprawiał kłopotów wychowawczych. W III klasie, kiedy skończył 18 lat przyszedł do mnie i oświadczył , że nie będzie chodził na religię bo przechodzi na islam. Zapytał czy mogę wyznaczyć w szkole miejsce gdzie mógłby się modlić. Nie zgodziłem się bo nie ma u nas w szkole takiego miejsca. Zapytałem go wtedy co go skłoniło do takiej decyzji. Powiedział ,że dużo czytał o islamie i uważa ,że to najlepsza dla niego religia. Maturę zdał dość dobrze, uczestniczył też w olimpiadzie okręgowej z historii. Po szkole wyjechał na studia do Warszawy.

  Dyrektor sandomierskiego liceum dodaje też, że jeszcze przez dwa, trzy lata szkoła miała kontakt ze swoim absolwentem. - Studiował w Warszawie , ale po dwóch latach rzucił studia i wyjechał do Norwegii. Tam pracował, ożenił się i założył rodzinę. Miał dziecko. Potem kontakt się urwał, nie wiedzieliśmy gdzie wyjechał, co stało się z jego rodziną - mówi dyrektor sandomierskiego liceum.

  W Sandomierzu nauczyciele i koledzy Jakuba podejrzewają ,że do Norwegii został on ściągnięty przez środowiska islamistyczne. Tam zetknął się z ludźmi związanymi z Państwem Islamskim.

  Do niedawna Jakus informował o walkach w jakich brał udział w Syrii na jednym z portali społecznościowych. Teraz informacje zniknęły.

  Co wiadomo o Sandomierzaninie walczącym w szeregach ISIS? Michał Gąsior z portalu "Na temat" tak o nim pisze: "Kuba przeszedł na islam już w liceum. Po krótkiej przygodzie ze studiami wyjechał do Norwegii. Najprawdopodobniej to właśnie tam się zradykalizował. Rodzinie miał powiedzieć, że chce mieszkać w muzułmańskim kraju i jedzie do Turcji. Znalazł się jednak w Syrii, gdzie założył rodzinę i walczy .Opowiadał o patrolach, o tym, jak został postrzelony.

  ISIS w szeregach , której walczy Sandomierzanin to salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat zwany Państwem Islamskim ogłoszony w 2014 roku na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Państwo Islamskie to nie tylko ugrupowanie, ale również dżihadystyczne quasi-państwo. Jego nazwa i idea jest szeroko krytykowana i potępiana, Organizacja Narodów Zjednoczonych, rządy i główne grupy muzułmanów odmawiają jego uznania.

  Interpol to międzynarodowa organizacja policji pomagająca organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Działa w 190 krajach.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no ładnie.

   jarman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A co na to Mietek Nocul i Ojciec na rowerze.
   Oj będzie się działo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Huj glupi

   GR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Huj glupi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ISIS

   banita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 18

   Masz racje Kuba popieram jak w tym chorym kraju żyć księża rządzą krajem ustawy ustawiane pod nich, kościoły budowane zamiast szpitali ,furtki zostawione w urzędach skarbowych 100% rozliczeń...rozwiń całość

   Masz racje Kuba popieram jak w tym chorym kraju żyć księża rządzą krajem ustawy ustawiane pod nich, kościoły budowane zamiast szpitali ,furtki zostawione w urzędach skarbowych 100% rozliczeń przez firmy dla księży ,dotacje unijne do gruntów a gdzie traktor ?Daj namiar to wstępujemy do IS będę wykańczał urzędasów, ,księży i nabijał na pale może coś się zmieni klechy wpieprzają się do rządu wystarczy na nich spojrzeć jacy wypasieni kasa im do łba uderzyła ,jeśli chodzi o broń to mam dostęp każda ilość gaz bojowy i miny z drugiej wojny światowej sprawne i gotowe do użycia ale pod warunkiem zabijania winnych zachłannych urzędasów ,księży ,polityków a nie niewinnych ludzi i wszystkich innych wtrącających się w życie i wiarę innych ludzi .Piszecie głupota a tak naprawdę to wiara katolicka to głupota bo złodziejska i zakłamana ,wymyślona parę tysięcy lat temu,żeby pasibrzuchy nic teraz nie robiły każdy ma prawo wierzyć w co chce ja wieże w swoje ręce bo z nieba nic mi nie spadnie .Zachciało się ropki amerykanom mordowali i mordują rodziny na bliskim wschodzie i dziwią się dlaczego jest odwet ,sami sprzedają broń od której później giną ,każda wojna to dla nich biznes tylko kto w niej ginie ?Ten co zarobił na niej i sprowokował ją .Nam w europie dziennikarze nie pokazują tego co tam się dzieje a bynajmniej prawdy jak amerykanie mordują niewinne dzieci i gwałcą kobiety super informacje dostajemy jest ok a jak nasze chłopaki w Iraku na pustyni znaleźli francuskie rakiety od których ginęli amerykanie od razu głowy poleciały bo tego nie wolno rozgłaszać handlowali bronią to Rosjanie sprzedawali broń Afgańczykom na Amerykanów a potem dostali łupnia od niej sami i tak jest do dziś wielki biznes broni i narkotyków jacy oni kochani nic się nie zmieniło od Kolumba napada się na inne kraje do dziś mało i mało Kuba daj znać bo straciłem do naszego kraju szacunek i po cholerę dziadki ginęli za niego jak go rozkradli i sprzedali za oddychanie płacimy a nie długo że jesteśmy biedni i jeździmy starymi samochodami bo na nowszy nie stać też będziemy płacić dodatkowo popieram cię w 100% nie daj się schwytać i pozdrawiam morduj niewiernych manipulantów zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co on...

   tp1014 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   aż tak nienawidzi "Ojca Mateusza", że dołączył w szeregi tych szatanów?!:)
   A tak na poważnie to przerażające, że młodzi ludzie wstępują w szeregi takich organizacji. Właściwie trudno zrozumieć...rozwiń całość

   aż tak nienawidzi "Ojca Mateusza", że dołączył w szeregi tych szatanów?!:)
   A tak na poważnie to przerażające, że młodzi ludzie wstępują w szeregi takich organizacji. Właściwie trudno zrozumieć czemu to robią. Czy to w wyniku czytania, oglądania materiałów propagandowych Daesh?! Czy dlatego, że ich dotychczasowe życie znudziło im się?! Marzy im się jakaś "wielka przygoda"?! Chcą zmienić świat na lepszy?! Chcą wykończyć tych co uważają za złych?! A może są jeszcze jakieś inne powody?!...Nie wiem.
   A wy, co o tym myślicie?!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ??????

   yokasta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   glowny powod ? bezgraniczna glupota

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama