Teraz wzrosną ceny: wody i artykułów spożywczych. Prezydent...

  Teraz wzrosną ceny: wody i artykułów spożywczych. Prezydent podpisał ustawę o prawie wodnym

  Maja Piotrowska AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Teraz wzrosną ceny: wody i artykułów spożywczych. Prezydent podpisał ustawę o prawie wodnym

  ©Adam Guz

  W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o prawie wodnym. Przepisy wprowadzają opłatę za pobór wody m.in dla przedsiębiorców, rolników, czy branży energetycznej. Eksperci ostrzegają przed wzrostem cen
  Teraz wzrosną ceny: wody i artykułów spożywczych. Prezydent podpisał ustawę o prawie wodnym

  ©Adam Guz

  Ustawa ma wdrożyć założenia Unijnej Dyrektywy Wodnej. W przypadku niedostosowania się do europejskiej dyrektywy, Polska utraciłaby około 3, 5 mld euro funduszy unijnych. Pieniądze mają być przeznaczone na infrastrukturę przeciwpowodziową. To właśnie z tego powodu zmiany musiały być wprowadzone szybko – ostatni termin, do którego mieliśmy dostosować się do dyrektywy minął w czerwcu bieżącego roku – oceniają, będący zwolennikami zmian, eksperci.

  W uzasadnieniu dla ustawy Ministerstwo Środowiska przekonuje, że ustawa ma skończyć z nieefektywnym zarządzaniem zasobami wodnymi, przy jednoczesnym usprawnieniu systemów przeciwpowodziowych. Zgodnie z nowymi przepisami większymi opłatami za wodę będą objęci: posiadający duże gospodarstwa rolnicy, producenci napojów, hodowcy ryb i inni przedsiębiorcy, przeznaczający znaczną ilość wody do celów produkcyjnych. Przepisy znowelizowanego prawa wodnego wejdą w życie od początku 2018 roku.

  Za zarządzanie wodami ma odpowiadać, nowo powołana w wyniku ustawy, instytucja – Państwowe Gospodarstwa Wodne ''Wody Polskie''. Będzie ona zajmować się działaniami przeciwpowodziowymi, zwalczaniem susz, a także nadzorowaniem cen wody. – Wątpliwości budzi centralizacja gospodarki wodnej w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie". Stworzenie gigantycznej jednostki utrudni prawidłowe egzekwowanie nowych praw i obowiązków, w szczególności w odniesieniu do systemu opłat za korzystanie z wód – mówił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

  Kontrowersje związane z ustawą

  Wiceminister środowiska Mariusz Gajda mówił, że ceny za wodę nie wzrosną do 2019 roku. Jednak czteroosobowa rodzina już od 2018 roku będzie musiała uregulować, wyższy o 20 złotych, rachunek za wodę. Według wiceministra ma to być spowodowane wprowadzeniem tzw. opłaty stałej. – Te zmiany dotkną przed wszystkim zwykłego Kowalskiego – argumentował Dominik Gajewski.

  Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie alarmowało, że koszty nowego prawa wodnego odbiją się znacznie na branży energetycznej. Według szacunków organizacji, przyjmując optymistyczną wersję zmiany kosztowałyby elektrownie 95 mln złotych, biorąc pod uwagę pesymistyczne – nawet 18 mld złotych. W przypadku energetyki opłata za użytkowanie wody sięgnie 70 groszy za metr sześcienny. – Bez wątpienia zmiany dotkną zarówno właścicieli dużych przedsiębiorstw, jak i sektor MŚP. Wyjątkowo odczuje to branża energetyczna, zwłaszcza cieplna, oraz inne, które w znacznym stopniu korzystają z wody – mówił Gajewski.

  Zmian obawiają się również producenci napojów. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego twierdzi, że zmiany mogą kosztować branże miliony złotych. Według organizacji, plany ministerstwa zakładają nawet 80-krotnie wyższe opłaty za pobór wody od obecnie obowiązujących, co będzie niosło za sobą konieczność podniesienia cen. – Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o planach wprowadzenia zmian w obowiązującym prawie wodnym. Nasz sprzeciw budzi nie tylko proponowanie specjalnych, rygorystycznych stawek dla producentów wód i napojów konfekcjonowanych, ale przede wszystkim sposób procedowania ustawy, w którym pominięto etap konsultacji społecznych ze wszystkimi właściwymi podmiotami i interesariuszami –mówi Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

  Czytaj też:
  Świadczenia z programu 500 plus kończą się. Trzeba złożyć nowy wniosek, szybko by nie czekać na pieniądze do listopada. Są inne zmiany!

  Możemy również spodziewać się wzrostu cen za produktu spożywcze, bowiem zmianami będą objęci również rolnicy i producenci ryb. – Wiele gospodarstw nie ma odpowiednich zbiorników i płyt obornikowych, a nałożenie programu działań będzie wiązało się z kosztami poniesienia inwestycji, których wielu rolników nie będzie mogło udźwignąć – głosi komunikat Krajowej Rady Izb Rolniczych.

  OBEJRZYJ WIDEO:
  Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić


  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hodowcy ryb zbankrutują

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bo utrzymanie stawów będzie nierentowne. Ciekawe po ile będzie karp na święta o ile w ogóle będzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to naprawdę niewiele za wyzwolenie z pod

   totalitarnego reżimu. za te kilka podatkowych groszy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   mamy prawdziwie wolną Polskę ze wspaniałym kapitalistycznym ustrojem z ogólnym dobrobytem, powszechną szczęśliwością i kryształowom solidarnom władzom. nie bądźmy tacy małostkowi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płacę za wodę każdego miesiąca. Ceny wody, energii, gazu

   rosły każdego roku, w nawet w trakcie roku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   kalendarzowego, najbardziej za Tuska. Mam stare faktury, mogę porównać.
   Mafia Tuska zdzierała z ludzi ostatnią koszulę. Dobrze, że to się zmieniło.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz

   rem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Beda zdzierac pisowcy. Ale to jest ok.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzięki pisowcy.

   Bar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   I 500+ poszło się jeb..ać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie było innego wyjścia

   ekspert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   Bo taka jest dyrektywa UE. Dlaczego poprzedni rzą nie negocjował warunków wdrożenia nowego prawa wodnego. Co robili i za co brali pieniądze poprzedni ministrowie?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brednie,podwyzki pis wprowadza a nie unia

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   glupis,bo unia chce zeby uporzadkowac sprawy odpowiedzialnosci i zakresu obowiazkow a nei podwyzki,to pomysl pis zeby przy tym upiec swoja pieczen i zrobic nam podwyzki powolujac sie na unie,tak...rozwiń całość

   glupis,bo unia chce zeby uporzadkowac sprawy odpowiedzialnosci i zakresu obowiazkow a nei podwyzki,to pomysl pis zeby przy tym upiec swoja pieczen i zrobic nam podwyzki powolujac sie na unie,tak wlasnei nami manipuluja pisowcy,w dyrektywie nie ma nic o podwyzkach cen wody wez sobie przeczytaj a potem pyszcz i nie judz jednych na drugichzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak czy "owak"

   gość. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Tak czy "owak" - gdyby się unia nie mieszała we wszystko to nie było by wielu trudności.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wody

   Krak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   A za utrzymanie rzek i wszelkie inwestycje, kto miał by płacić?? Teraz część nierentownych inwestycji dotuje unia, za kilka lat tych pieniędzy nie będzie, i co wtedy?? Wiadome że należało...rozwiń całość

   A za utrzymanie rzek i wszelkie inwestycje, kto miał by płacić?? Teraz część nierentownych inwestycji dotuje unia, za kilka lat tych pieniędzy nie będzie, i co wtedy?? Wiadome że należało uregulować i określić rynek, ale wprowadzanie chorych wysokości opłat to wymysł obecnie rządzących.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miki

   myszka miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Nie unia dotuje, tylko wraca to co wpłacamy (obecnie więcej niż dostajemy). Po drugie, jego uśmiech jest nader wymowny. Doić, doić "polaczków"!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama