Trudna droga od Układu Warszawskiego do NATO

  Trudna droga od Układu Warszawskiego do NATO

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trudna droga od Układu Warszawskiego do NATO
  Polskie władze wyraziły po raz pierwszy oficjalnie chęć wstąpienia do NATO w 1992 r. Zachodni sojusznicy musieli nas jednak sprawdzić, procedury ciągnęły się latami, finał dla nas był szczęśliwy.
  Trudna droga od Układu Warszawskiego do NATO
  Od wstąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) minęło 17 lat. O historycznym 12 marca 1999 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił wtedy: „Wracamy tam, gdzie jest nasze „Wracamy tam, gdzie jest nasze miejsce, bo so

  A Alfabet fonetyczny NATO czyli uniwersalny światowy kod
  Najbardziej rozpowszechniony system literowania wyrazów podczas prowadzenia komunikacji radiowej, gdzie każdej literze alfabetu odpowiada ustalone słowo.
  Podstawową zaletą tego kodowania jest jego prostota, jednoznaczność i odporność na zakłócenia. Ponieważ żadna z sylab tworzących poszczególne słowa kodu nie powtarza się, nawet fragmentaryczna transmisja może być zrozumiana. Pierwsze litery alfabetu brzmią następująco (w nawiasach wymowa polska): A - Alpha (alfa), B - Bravo (brawo), C - Charlie (czarli), D - Delta (delta), E - Echo (eko), F - Foxtrot (fokstrot).

  B jak broń jądrowa na wyposażeniu Paktu
  Początkowo jedynym państwem NATO, które dysponowało bronią jądrową były Stany Zjednoczone. W chwili powstania sojuszu posiadały one 235 bomb jądrowych. W 1953 roku. do państw nuklearnych NATO dołączyła Wielka Brytania, a w 1964 r. Francja. W tej chwili do dyspozycji NATO jest ponad 65 proc. ładunków jądrowych USA, które rozlokowane są na terenie Europy oraz zainstalowane na okrętach podwodnych. Ostatnie oficjalne szacunki z 2002 roku mówią, że państwa NATO miały w swoich arsenałach 11041 ładunków jądrowych, w tym 2089 strategicznych.

  C Condoleezza Rice 66 Sekretarz Stanu USA w Polsce
  W sierpniu 2008 roku szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podpisał w imieniu polskiego rządu umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej (szczegły pod literą T jak tarcza antyrakietowa). Prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że w sprawie tarczy obie strony osiągnęły swój cel. W jego opinii, był to duży sukces Polski. Stronę amerykańską reprezentowała sekretarz Stanu Condoleezza Rice.

  F Flaga NATO jest błękitna jak Ocean Atlantycki
  Błękit (odcień Pantone 280) jak tło symbolizuje Ocean Atlantycki oraz zgodę, biały pierścień wokół róży wiatrów - jedność, róża wiatró z kolei, dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa ze wszystkich stron. Jednocześnie flaga może kojarzyć się z celownikiem. Została przyjęta jako symbol Paktu 14 października 1953 r.

  J Jens Stoltenberg z Norwegii. 15. Sekretarz NATO
  Pełni funkcję od 1 października 2014 r. Zastąpił na tym stanowisku Duńczyka - Andersa Fogh Rasmussena.
  Sekretarz generalny nominowany przez państwa członkowskie NATO i wybierany na 4-letnią kadencję. Jest odpowiedzialny za kierowanie Sojuszem. Może poddawać nowe tematy do dyskusji, uczestniczy aktywnie w podejmowaniu decyzji oraz wspiera rozwiązywanie konfliktów między państwami członkowskimi. Jest również głównym rzecznikiem NATO. W razie niemożności wykonywania swoich obowiązków jest on zastępowany przez swojego przedstawiciela (Deputy Secreta-ry General).

  K Kolejka albo kolejne państwa wstępujące do NATO
  W maju 2016 r. podpisano protokół o przystąpieniu do Paktu Czarnogóry. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem NATO po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu. Oficjalnymi kandydatami do członkostwa w sojuszu są ponadto Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Z kolei potencjalnymi kandydatami do członkostwa w NATO są: Gruzja, Finlandia, Serbia, Szwecja.

  N jak North Atlantic Treaty Organization czyli NATO
  Organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego państw satelickich zrzeszonych w Układzie Warszawskim. Z czasem organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.

  P Partnership for Peace czyli Partnerstwo #dla Pokoju
  Program apoczątkowany w 1994 r. był odpowiedzią na dążenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które po rozpadzie bloku komunistycznego, wyrażały gotowość wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 12 września 1994 w Biedrusku pod Poznaniem odbyły się pierwsze wspólne ćwiczenia NATO na terenie Polski. W tej chwili jest to program określający szczególny rodzaj stosunków łączących państwa członkowskie NATO z krajami aspirującymi do tego miana, a także mechanizm współpracy tychże państw w zakresie ładu, bezpieczeństwa oraz stabilizacji w Europie.

  R albo czym jest Rada Północnoatlantycka (NAC)
  North Atlantic Council, to najważniejszy organ decyzyjny NATO. Wydaje ona deklaracje i komunikaty, skierowane do opinii publicznej oraz państw, które nie są członkami NATO, w których uzasadnia przyczyny podjęcia określonych działań przez Sojusz Północnoatlantycki. Ponadto, Rada Północnoatlantycka stanowi podstawową platformę konsultacyjną dla państw członkowskich w kwestiach dotyczących ich bezpieczeństwa.

  S Szczyt NATO już po raz 25. Tym razem w Warszawie
  To jedna z platform współpracy państw - członków Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczeblu szefów państw i rządów. Szczyty NATO z formalnego punktu widzenia są spotkaniami Rady Północnoatlantyckiej (patrz: R ja k Rada Północnoatlantycka - NAC) na jej najwyższym szczeblu, szefów państw lub rządów. Zwyczajowo, decyzje podjęte podczas szczytu są ogłaszane w deklaracji końcowej i komunikatach. Od początku istnienia NATO były 24 zaplanowane szczyty (w sumie 27 z uwzględnieniem nieplanowanych szczytów specjalnych).

  T Tarcza antyrakietowa. Ruszyła budowa w Polsce
  MON poinformowało, że w piątek 13 maja 2016 w Redzikowie (woj. pomorskiej) rozpoczęła się budowa elementu systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Będzie chroniła państwa NATO przed pociskami balistycznymi dalekiego i średniego zasięgu. Program jej budowy został podzielony na trzy fazy. Pierwszy radar wczesnego ostrzegania w Turcji osiągnął gotowość operacyjną w 2011 r. Drugim etapem było umieszczenie na wodach okalających Europę „pływającej” części tarczy, czyli czterech niszczycieli klasy Arleigh Burke. Na miejsce ich stacjonowania wybrano hiszpańską bazę Rota. Trzecią fazę programu, czyli budowę obiektów w Rumunii i Polsce. Bazę w Deveselu oddano do użytku w grudniu 2015 r., a gotowość operacyjną osiągnęła na początku tego roku. Budowa polskiej bazy w Redzikowie jest w toku.

  Z ”Zapewniająć wolność” uruchomiono artykuł nr. 5
  Przez ponad pięćdziesiąt lat istnienia NATO nie uruchamiono klauzuli zbiorowej obrony. Sytuacja zmieniła się 11 września 2001 r. kiedy talibańscy bojownicy Al-Kaidy przeprowadzili zamachy na cele w USA w tym Pentagon oraz wieże World Trade Center. 12 września, Rada Północnoatlantycka zadecydowała po raz pierwszy w historii Sojuszu o uruchomieniu art. 5 Traktatu waszyngtońskiego który mówi, że państwa NATO podejmą działania, jakie uznają za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. Dla wielu operacja afgańska, nosząca dumną nazwę Enduring freedom (ang. „Zapewniając wolność”) poniosła fiasko.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama