Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Kaikoura odcięta od...

  Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Kaikoura odcięta od świata, zagrożenie tsunami [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak podaje BBC, drugie trzęsienie ziemi miało miejsce w poniedziałek o godzinie 13:45 czasu lokalnego (1:45 czasu polskiego). Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, na północny wschód od Christchurch - drugiego co do wielkości miasta w Nowej Zelandii, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Pierwsze wstrząsy o sile 7,5 st. w skali Richtera i na tej samej głębokości zarejestrowano kilkanaście godzin wcześniej, zaraz po północy. Nowozelandzka instytucja rządowa GeoNet monitorująca trzęsienia ziemi powiedziała, że wstrząsy wtórne w kraju będą miały miejsce przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

  ZOBACZ TEŻ | SILNE TRZĘSIENIE ZIEMI WE WŁOSZECH. ZNISZCZONA ZOSTAŁA M.IN. BAZYLIKA W NURSJI [ZDJĘCIA]


  Nowa Zelandia | Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii  Źródło: RUPTLY/x-news


  Mieszkańcy Christchurch oraz pobliskich miast tłumnie ruszyli do sklepów, aby zaopatrzyć się w żywność i wodę. W poniedziałek nieczynne były szkoły i wiele zakładów pracy, również w dzielnicy biznesowej Wellington, stolicy Nowej Zelandii. W tym mieście na Wyspie Północnej również odczuwalne były bowiem wstrząsy. Odcięty od świata jest popularny kurort Kaikoura, w którym na głównej drodze osunęła się ziemia. Do miasta wysłano już helikoptery. Drogą powietrzną ewakuowano część ludzi.
  Wstrząsy wtórne, których od północy były już setki, spowodowały, że w wielu miejscowościach na Wyspie Południowej nie ma prądu i wody pitnej. Nowozelandzkie władzy zarządziły ewakuację mieszkańców na wschodnim wybrzeżu w obawie przed tsunami. BBC informuje, że niedługo po pierwszym trzęsieniu ziemi w ląd uderzyły fale o wysokości dwóch metrów. Mimo że władze odwołały już alarm przed tsunami, ludzie wciąż mają nakaz nie zbliżania się do wybrzeża.  Na razie mówi się o dwóch ofiarach śmiertelnych. Jedna z nich to mąż kobiety, która wraz ze 100-letnią teściową została wyciągnięta żywa spod gruzów swojego domu w Kaikourze po pierwszym trzęsieniu ziemi. Ekspert Ken Elwood z Uniwersytetu w Aucklad stwierdził po początkowych wstrząsach, że mały bilans ofiar śmiertelnych wiąże się z tym, że pierwsze wstrząsy miały miejsce późno w nocy. - Ludzie byli bezpieczni w domach. Ich domy mogą być zniszczone, ale ludzie są w nich bezpieczniejsi niż na zewnątrz. To z pewnością dobra strona tego trzęsienia ziemi - mówił Elwood. W kraju wciąż trwa jednak szacowanie strat.

  CZYTAJ TEŻ | TRZĘSIENIE ZIEMI W NEPALU: KOSZMAR, KTÓREGO OCZEKIWANO. NEPAL WIEDZIAŁ, ŻE JEST PROBLEM


  Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii | Kaikoura
  Nowa Zelandia leży w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi oraz wybuchów wulkanów. Jak dotąd najsilniejszym trzęsieniem w kraju były wstrząsy o sile 7,8 st. w skali Richtera w odległej części Wyspy Południowej w 2009 r. Christchurch z kolei wciąż odbudowuje się po wstrząsach z 2011 r., w których zginęło 185 osób, a centrum miasta zostało zdewastowane.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstrąs

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   13.XI.2016 r. w LUBLINIE odzuwalne były HUśTAWKI i to terenów o dużej i ciężkiej zabudowie - godz. 15 - 17;00.
   Mimo, że nie było deszczu to widac było przesiąki przez asfalt. taka sytuacja trwa od...rozwiń całość

   13.XI.2016 r. w LUBLINIE odzuwalne były HUśTAWKI i to terenów o dużej i ciężkiej zabudowie - godz. 15 - 17;00.
   Mimo, że nie było deszczu to widac było przesiąki przez asfalt. taka sytuacja trwa od 2009 roku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama