Trzy czarne widma. Polska u progu walki o przetrwanie

  Trzy czarne widma. Polska u progu walki o przetrwanie

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Donald Trump całujący się z Putinem. Mural w Wilnie

  Donald Trump całujący się z Putinem. Mural w Wilnie ©Mindaugas Kulbis

  Od czasu aneksji Krymu nasze położenie geopolityczne stale się pogarsza. Teraz czekają na nas rozgrywka o Europę dwóch prędkości, możliwość odwrócenia się USA od regionu i pułapka mrzonki o Międzymorzu.
  Donald Trump całujący się z Putinem. Mural w Wilnie

  Donald Trump całujący się z Putinem. Mural w Wilnie ©Mindaugas Kulbis  Piękna epoka, w której Polska od roku 1989 pięła się w górę w bezpiecznym i stabilnym otoczeniu geopolitycznym już się skończyła. Czas na otrzeźwienie - i uprzytomnienie sobie najpoważniejszych zagrożeń. Teraz może wręcz nas czekać walka o kwestię absolutnie elementarną - o to, by Polska nie znalazła się znów samotnie pomiędzy Wschodem i Zachodem.

  CZYTAJ TAKŻE: Klasa średnia skacze sama. Na własne życzenie

  Brexit nie będzie oznaczać upadku Unii. Nie musi nawet oznaczać rozpadu Wielkiej Brytanii. Ba, nie możemy w ogóle mieć pewności, czy wynik referendum w ogóle przełoży się na realne rozpoczęcie procedury wyjścia Londynu z Unii. Ale krok Brytyjczyków w nieznane to kolejny znak, że w ostatnich latach spełniają się w Europie głównie mroczne scenariusze. Czarne łabędzie chodzą całymi stadami, a białych nie ma już nawet w rezerwacie. Tymczasem kolejne burzowe chmury gromadzące się nad Europą, tym razem najciemniej zakrywają właśnie Polskę.

  Najpierw kilka oczywistości. Od rosyjskiej aneksji Krymu i początku wojny hybrydowej na Ukrainie mamy już pewność co do realności zagrożenia ze Wschodu i co do trwałości nowego rosyjskiego ekspansjonizmu zapoczątkowanego przez Putina wojną z Gruzją. Kryzys migracyjny w Europie podkopał zaufanie do klasy politycznej i do instytucji Unii, ale przede wszystkim wzmógł nastroje antyintegracyjne i antyimigranckie, obudził ksenofobię i rasizm - czego właśnie doświadczają trafieni bumerangiem resentymentu Polacy w Wielkiej Brytanii. Europą wstrząsają kolejne zamachy przeprowadzane przez terrorystów z IS - podsycające zwykły, pierwotny strach. A polityką nie tylko Europy, ale całego już świata trzęsie nowy cyfrowy lud, oczekujący natychmiastowego i bezpośredniego wpływu na decyzje rządzących i nade wszystko pragnący Zmiany - kompletnie niedookreślonej, za to zawsze przez bardzo wielkie „Z”. Na to nakłada się coraz bardziej brutalna walka nowych klas, z których te niższe nie chcą dać się zepchnąć jeszcze niżej w dół, a te wyższe robią, co mogą, by nie brać udziału w redystrybucji.

  To są właśnie warunki brzegowe nowej epoki, w którą właśnie wchodzimy. Epoki, która stawia przed Polską i jej klasą polityczną zadania prawdopodobnie zdecydowanie ponad miarę tej ostatniej. Bo najgorsze dopiero przed nami. W najbliższym czasie, w perspektywie maksymalnie dwóch lat, rozstrzygać się będą trzy kwestie, które mogą całkowicie zmienić europejską i regionalną geopolitykę. To rozgrywka wokół Europy dwóch prędkości, nadchodząca zmiana wektorów polityki zagranicznej USA i wreszcie polska gra o ułudę Międzymorza.

  Unia i egoizm przetrwania
  Zacznijmy od Europy, której najbogatsza i najbezpieczniejsza część coraz poważniej myśli o ucieczce do przodu. Po Brexit wyraźnie widzieliśmy, że polski rząd albo zupełnie nie ma gotowej koncepcji na ten czarny scenariusz, albo że jego plan stał się kompletnie nieaktualny natychmiast po ogłoszeniu przez sześć państw założycielskich Unii zamkniętego szczytu kryzysowego i jednoczesnych wezwaniach do złożenia przez Wielką Brytanię formalnego wniosku o opuszczenie Unii. Ta druga możliwość wydaje się tu bardziej prawdopodobna, wygląda na to, że koncepcja MSZ i PiS oparta była na założeniu, że reakcja UE na Brexit będzie rozmyta.

  CZYTAJ TAKŻE: Pół roku rządu Beaty Szydło. Realizacja obietnic na pół gwizdka

  Tymczasem stało się zupełnie inaczej - kraje założycielskie UE rozmawiały bez świadków, dopiero w poniedziałek odbyły się konsultacje z kilkoma innymi krajami - co siłą rzeczy jest z polskiego punktu widzenia bardzo niepokojące. Ale polska reakcja była bardzo chaotyczna - niemal jednocześnie Jarosław Kaczyński wzywał do spisania nowego traktatu Unii, Beata Szydło z Mateuszem Morawieckim zapewniali, że nic wielkiego się nie dzieje, a Witold Waszczykowski obdzwaniał europejskie stolice w poszukiwaniu chętnych do udziału w kontrszczycie w Warszawie. Niestety w poniedziałek na miniszczycie w Warszawie pojawiło się tylko dziewięciu gości, w tym ledwie czterech w randze ministrów, nie było żadnych konkluzji. W poniedziałek przekaz prorządowych mediów szedł więc w dość nieoczekiwanym kierunku. W TVP nagle można było usłyszeć, że Bruksela chce na siłę forsować koncepcję Unii jako „superpaństwa”. Jeszcze dalej poszła formalnie związana z PiS „Gazeta Polska” - tam można było przeczytać o planie „wcielenia Polski” do „IV Rzeszy” a okładka straszyła swastyką.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdzichwała!

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Niech się wreszcie zintegruje z Donkiem jakimś śmierdzielem szkockim z butelki i niech zostanie tam w wariatkowie, zawsze to w Brukseli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TakBędzie

   PrawdaBoli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   totalne brednie- 1. Stara Unia jest jeszcze bogata, i już niebezpieczna, a kryzys gospodarczy i migracyjny tylko te problemy pogłębi;
   2. to my jesteśmy w lepszym położeniu geopolitycznym niż oni(...rozwiń całość

   totalne brednie- 1. Stara Unia jest jeszcze bogata, i już niebezpieczna, a kryzys gospodarczy i migracyjny tylko te problemy pogłębi;
   2. to my jesteśmy w lepszym położeniu geopolitycznym niż oni( spajamy Wschód- Zachód i Północ-Południe) i to my jesteśmy i m bardziej potrzebni ,ze swoim rynkiem zbytu, tania siła roboczą, z zasobami surowców i montownia podzespołów dla nich...
   3. Podpinając sie pod Niemcy i USA dalej będziemy tylko tracić i będziemy kompletnym peryferyjnym krajem jak teraz, w dodatku słabym i pogrążonym w kryzysie, pozbawionym wielkiego atutu- monokulturowości i monoetniczności- taka Generalna Gubernia...
   4. Przeceniacie polityke USA i różnic między clinton a Trumpem- mogą różnic sie w sczegółach i narracji, ale bez wzgledu na to kto zasiadzie i tak będzie realizował interes USA- a to zależy nie od prezydenta, ale od doradców, strategów, lobbystów thin-tanków etc.
   5. Musimy zapomnieć wpierw o wszelkich sojuszach, i zacząć myśleć wyłącznie o sobie, dbać o monoetniczność, militaryzować naród, zmieniać sojusze w zalezności od interesu jak robi to Turcja- i tyle..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kapitalizm, UJ, Macierewicz, Prezydent Duda, Beata Szydło, KOD,

   "Etyka gospodarowania" / Atut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Prezydenta Dudę do porządku przywoływał Uniwersytet Jagielloński. Potraktowano prezydenta RP jako największe zagrożenie dla demokracji i rozwoju. Gospodarczego, politycznego, społecznego, zapewne...rozwiń całość

   Prezydenta Dudę do porządku przywoływał Uniwersytet Jagielloński. Potraktowano prezydenta RP jako największe zagrożenie dla demokracji i rozwoju. Gospodarczego, politycznego, społecznego, zapewne militarnego, gdyż prezydent wielokrotnie oświadczał, że jest mu bliska osoba i koncepcja ministrów MON, zwłaszcza A. Macierewicza. Prezydenta RP przyrównuje się do Putina, który w lutym 2014 zaanektował Krymu. Wojsko rosyjskie zajęło parlament Autonomicznej Republiki Krymu i odsunęło dotychczasowe władze, organizując nowe. Zaczęto dowodzić, że cały świat uznał Prezydenta jako tyrana łamiącego prawo, a nawet demokrację, że naraża Polskę na represje, a może nawet sankcje.
   Powstał ruch KOD, który krytykuje Prezydenta, MON, Premier i jest przeświadczony, że Sejm podjął bezprawne działania wobec TK, SN, KRS, wszystkich ministerstw, banków, RTV, mediów, MEN, MNiSW itd.

   W sumie powiemy, że wygląda to tak: „Bez poszanowania starego porządku, czyli praworządności, nie może być rozwoju, powrotu do mocy produkcyjnych z lat 70., ani wszelkiej produkcji, podwajania liczności rodzin polskich w okresie PRL, ani żadnej demokracji, ani zdolności do działania władz ustawodawczych, wykonawczych, sądowniczych. Nowe władze wybrane przez Sejm negują św. kapitalizm, dokonały komunistycznej rewolucji; to bolszewizm, lewactwo, rewolucja socjalistyczna. Sejm wywołał rewolucję przeciwko istniejącemu porządkowi ekonomicznemu, społecznemu, wszechświatowej normie akceptowania porządku założonego przez skoczka przez płot TW Bolka, narzędzie wielkiego patrioty gen. Kiszczaka i w wolnych mediach sprawy Solidarności, porządku obowiązującego od 6 II 1989 do 15 XI 2015. Sejm, naród popełnił wielkie przestępstwa przeciwko władzy sądowniczej, niewybaczalne wobec TK i obowiązującym św. norm, przeciwko Konstytucji Kwaśniewskiego, ustawy o TK.
   Oczywiście, 7 XI 2015 r. obowiązywała ustawa Sejmu o TK. I po 7 XI 15 również, jako niezaskarżona przez Prezydenta Dudę. Prawo nie może działać wstecz, obowiązuje ustawa o TK z 25 VI 2015, a Prezydent złamał prawo nie zaprzysięgając 3 sędziów TK prawidłowo wybranych. Tymczasem Prezydent może zaprzysiąc, nie musi. Jeśli musi, to nie miałby wyboru, a to już jest bezprawie i tego „obrońcy” prawa i sprawiedliwości, lecz przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości1, nie dostrzegli.2
   Jeżeli zdaniem KOD poszanowanie praworządności to warunek wstępny demokracji to KOD inaczej rozumie państwo prawa, aniżeli to widzi umysł SKW. Epoka 27 lat, od 6 II 89 do 16 XI 2015 to panowanie umysłu przeciwnego rozpoznawaniu rzeczywistości, czyli przeciwnego funkcjom SKW. Struktura jest czymś zadanym i można ją uchwycić, opisać wzorami, zastosować prawa Newtona lub innej mechaniki falowej3, relatywistycznej. Natomiast funkcja się staje, jej nie można uchwycić fizykalnie, wymodelować w kategoriach naukowych, fizyki.

   KOD-owcy twierdzą, że Polska łamie art. 2 Traktatu o UE - poszanowanie prawa, godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawa. W imię niezmieniania tego, co „wypracowano” w 27-leciu gen. Kiszczaka i jego narzędzia TW Bolka, Sejm, prezydent, rząd powinni po wyborach w 2015 r. stosować inne, aniżeli zastosowane, prawo, a w tym przyjąć ślubowanie od sędziów TK, publikować orzeczenie TK z 9 III 2016 r. i następne, a przede wszystkim pochwalić, a nie krytykować TK, nie podejmować działań podważających prawomocność i efektywność TK, nie powinny brać pod uwagę analizy tu przedstawianej. Sejm, w rozumieniu obrońców tego, co było, nie przestrzegają prawa i tworzą nowe prawo, które zaburza św. porządek gen. Kiszczaka i Skoczka TW Bolka.
   Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowana przez PiS 29 VI 2016 jest bezprawna, gdyż marginalizuje dotychczasowe możliwości TK i dotychczasowego porządku wymaganego przez siły należycie eksploatujące kolonię. Poczynania Prezydenta, nie tylko te z czerwca 2016 r., a dotyczące odmowy zaprzysiężenia sędziów TK wskazują na to, że Prezydent i rząd, jako władza wykonawcza, popiera władzę ustzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten kto takie

   swinskie murale maluje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   jest agentem miedzynarodowki lewackiej i lichwiarskiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rosyjski ekspansjonizm zapoczątkowany był dużo wcześniej

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   podczas pierwszej i drugiej wojny w Czeczenii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eurooszołomy sądzili, że gdy podczas wizyty w Brukseli zostaną poklepani po główce,

   pysku, plecach, dupci i jajach, to jest to dowód miłości i wiecznej przyjaźni. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Nie dziwi zatem rozczarowanie polskich lewaków.
   Okazało się bowiem, że była to miłość fałszywa.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sugerujesz, że Jaruś powinien ogłosić chęć utworzenia Federacji Europejskiej z Niemcami i Francją?

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Zaputałeś się logicznie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sugerujesz ze jestes donkey matol

   a nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   obserwator

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LIBER elyta PO carze BULLU z CCCP BUDY

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   SSeNAŁOTR SSkLOSSA TU CUŚ POdeMNĄ PUNKT ZAFIENIA ZALERZY OD KONTA NA LIBER KAYMANACH I POdatKUf NA FLORYDZIE A CIEMNU LUT TO NIE ELYTA Z KORYTA uE BO POlsza jezt tylkoKO TEORYJetyczNIE JAK POlactwo...rozwiń całość

   SSeNAŁOTR SSkLOSSA TU CUŚ POdeMNĄ PUNKT ZAFIENIA ZALERZY OD KONTA NA LIBER KAYMANACH I POdatKUf NA FLORYDZIE A CIEMNU LUT TO NIE ELYTA Z KORYTA uE BO POlsza jezt tylkoKO TEORYJetyczNIE JAK POlactwo ESSTABLIŚwuoMEN TU.KASA PO TRUPACH daJE LIBER BOSSkość I PRaFO PO PRZez POlesstRATy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za dużo

   toja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   dużo za dużo ... literek po wielu %%%

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy PIS EXIT ?

   Senator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   Czy Prezydent Duda wie, że największym zagrożeniem bezpieczeństwa są politycy łamiący praworządność i umowy /układy międzynarodowe? Cały świat pamięta 2 rocznicę złamania praworządności, która...rozwiń całość

   Czy Prezydent Duda wie, że największym zagrożeniem bezpieczeństwa są politycy łamiący praworządność i umowy /układy międzynarodowe? Cały świat pamięta 2 rocznicę złamania praworządności, która minęła w lutym 2016 r.- BEZPRAWNĄ aneksję Krymu poprzez "inwazję zielonych ludzików" Rosji. Zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu i odsunęli/ odwołali dotychczasowe władze.Świat ocenił to za złamanie demokracji i niezgodność z prawem międzynarodowym. Ukraina miała zawarte układy i sojusze z Rosją itd.
   Takie poczynania Rosji wobec Ukrainy spowodowały sankcje, które są przedłużone.
   Polacy - SUWEREN nie zgadza się na decyzje władz PiS dokonując bezprawnych działań wobec WŁADZY SĄDOWNICZEJ ,w tym TK, SN, KRS i innych), podobnych do działań innych . Kojarzy się to z wywołaniem niedobrego napięcia ?...
   Bez poszanowania praworządności nie może być demokracji ani działania władz ustawodawczych i wykonawczych. Poprzez wypowiedzi i działania władz PIS można przypuszczać, że PIS wywołał REWOLTĘ , bo obserwujemy od pierwszych chwil działania parlamentu 19 listopada 2015 r.:
   bunt przeciwko istniejącej WŁADZY SĄDOWNICZEJ, W TYM TK i sprzeciw wobec obowiązujących norm . Konstytucji i ustawy o TK - w dniu 7 listopada 2015 r. i później obowiązywała (niezaskarżona przez Prezydenta Dudę) ustawa o TK z 25.06. 2015 r. Prezydent poprzez "swoisty bunt" nie zaprzysiągł 3 sędziów TK prawidłowo wybranych?. Jest próba podporządkowania SN i KRS ?
   Poszanowanie praworządności to warunek wstępny dla ochrony wszystkich podstawowych wartości wymienionych w artykule 2 Traktatu o UE ( Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego). Polskie władze ustawodawcze i wykonawcze, które złamały prawo po wyborach w 2015 r. powinny stosować prawo - przyjąć ślubowanie od sędziów TK j.w. - Prezydent, a rząd winien publikować orzeczenia TK od 9 marca 2016 r. Ponadto winny wstrzymać się od działań i publicznych stwierdzeń, które podważałyby legitymizację i efektywność TK.
   Polskie władze nie przestrzegają prawa , a nowelizacja ustawy o Trybunale przygotowana przez PiS w dniu 29 czerwca 2016 jest w dużej części niekonstytucyjna i praktycznie marginalizuje działalność TK.
   Poczynania Prezydenta z czerwca 2016 r. dotyczące odmowy zaprzysiężenia sędziów wskazują na "ingerencję" we władzę sądowniczą, co jest w sprzeczności z Art. 178/179 w związku z Art. 144 pkt. 9 (prerogatywy).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   senatur

   z Senatorskiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   od czyszczenia kanalow

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ilu was - tych "SUWERENÓW" - jest ?

   Nie popiskuj suwerenie. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Nawet euro kołchoźniane lewactwo już pokazało wam środkowy palec.
   Pozostał wam już tylko Putin.
   I Armia Czerwona, jak 1944/45.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   putinowi dupsko liza kaczynski i maliniak

   jcwaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ty pisowski prawiczkowy przyglupie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   donek bronek i zdradek

   piastki z nim przybijali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   armie zlikwidowali, o lasce nie wspominajac i kto tu lepszy kacapie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Putin sie smieje!!!!!

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Trzeba byc jakim glupim??????? zeby na polecenie jankesow zamykac rynek zbytu w Rosji !!!! A co robim jankesi z NATO????? Manewry po drzwiami Rosji !!!!! A Putin sie smieje z tych frajerow !!!!...rozwiń całość

   Trzeba byc jakim glupim??????? zeby na polecenie jankesow zamykac rynek zbytu w Rosji !!!! A co robim jankesi z NATO????? Manewry po drzwiami Rosji !!!!! A Putin sie smieje z tych frajerow !!!! Mialy byc zniesione Wizy dla polakow ???? ico NIC!!!!! Bylem ostatnio w NY co oni wyprawiaja z nami Wstyd !!!!! Ale jak nasi rzadzacy obudza sie z reka w nocniku to bedzie zapozno !!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie lubię "prorokowania"!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Co to za jakaś "Europa dwóch prędkości"? Rozumiem, że to nie dotyczy krajów tworzących Unię. Podział wewnątrz Unii, to NIEPOROZUMIENIE! Albo potrzebni są WSZYSCY, albo... DO WIDZENIA!

   Polexit nie...rozwiń całość

   Co to za jakaś "Europa dwóch prędkości"? Rozumiem, że to nie dotyczy krajów tworzących Unię. Podział wewnątrz Unii, to NIEPOROZUMIENIE! Albo potrzebni są WSZYSCY, albo... DO WIDZENIA!

   Polexit nie jest niemożliwy i ZADUFANE kraje Unii nie mogą się z tym nie liczyć!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama