Ukradli pamiątki z obozu Auschwitz? Dwaj Anglicy zaprzeczają...

  Ukradli pamiątki z obozu Auschwitz? Dwaj Anglicy zaprzeczają zarzutom

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Drożdżak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W śledztwie dwaj Anglicy przyznali się do kradzieży pamiątek z byłego obozu zagłady Auschwitz , ale już przed krakowskim sądem zmienili zdanie .
  W czerwcu ub.r, gdy doszło do fatalnego dla nich w konsekwencje zdarzenia byli uczniami, uczestnikami zwykłej, szkolnej wycieczki z Wielkiej Brytanii.
  Dziś oskarżeni 19-letni Ben T. i 18-letni Marcus S. to już studenci. Na rozpoczęty w piątek proces przed Sądem Okręgowym w Krakowie przyszli z adwokatami i członkami swoich rodzin. Elegancko ubrani, uczesani i wyraźnie zdenerwowani. Nie kryli, że ich stres jest związany z obecnością mediów na sali rozpraw. Dziennikarze w Anglii bez zahamowań ujawnili ich wizerunki i nazwiska.

  - To wywołało w stosunku do nas falę nienawiści, gróźb i wyzwisk - opowiadali.

  Zdaniem oświęcimskiej prokuratury obaj zabrali z terenu byłego obozu zagłady pamiątki po straconych tam więźniach: guziki. fragment maszynki do golenia, kawałki szkła zbrojonego ze świetlików w baraku.
  Śledczy uważają, że to pamiątki o szczególnym znaczeniu dla kultury. Anglicy znaleźli je w rejonie, w którym, w czasie wojny znajdowały się magazyny z mieniem zagrabionym Żydom zgładzonym w komorach gazowych. Tę część obozu nazywano „Kanadą”.

  Za przywłaszczenie takich rzeczy grozi im 10 lat więzienia.

  Oskarżeni nie przyznali się do winy chociaż zaraz po zatrzymaniu potwierdzili, że ukradli rzeczy i nawet dobrowolnie poddali się karze 1000 zł grzywny i roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

  Przed sądem tłumaczyli, dlaczego teraz zmienili zdanie. Mówili, że wtedy byli pod presją, bo czekał już na nich samolot powrotny do Anglii, a i opiekunowie ich wycieczki doradzili im, by przyznali się do winy. Młodzi Anglicy dowiedzieli się też wtedy, że w późniejszym terminie mogą zmienić treść swoich wyjaśnień bez żadnych konsekwencji.

  - Powiedziano nam, że gdy się nie przyznamy to będziemy musieli pozostać w Polsce co najmniej dwa tygodnie - opowiadali w sądzie. Nie kryli że już noc spędzona w areszcie była dla nich, nastolatków, bardzo ciężkim przeżyciem.
  Na rozprawie mówili, że podczas zwiedzania obozu Birkenau podeszli do gabloty z eksponatami koło której znaleźli leżące na ziemi przedmioty: guziki, fragment szkła z drutem, metalowe elementy.

  - Nikt nas nie ostrzegał, że niczego nie wolno podnosić. Inni uczestnicy wycieczki także coś brali do rąk - tłumaczyli się.
  Z ich wyjaśnień wynika, że z przedmiotami próbowali podejść do polskiej przewodniczki po obozie, która oddaliła się z resztą grupy. Wtedy zostali zatrzymani przez jednego z pracowników straży i zmuszeni do opróżnienia kieszeni.
  - Rzeczy miałem na wyciągniętej dłonie. Nie ukrywałem ich - opowiadał Marcus D. Jego obrońcy zaprezentowali wydruki z kamer monitoringu, by udowodnić, że mówi prawdę.
  Drugi z Anglików przekonywał, że mógł odruchowo schować rzeczy do kieszeni spodni, bo w drugiej ręce miał jeszcze kamerę i sweter.

  Obaj zgodnie opowiadali, że podczas wycieczek np do Belgii mogli bez konsekwencji prawnych podnosić z ziemi pamiątki po walkach toczonych w trakcie I wojny światowej. Twierdzili, że przedmiotów, które podnieśli z ciekawości, nie zamierzali wynosić poza teren KL Auschwitz i zabierać do Anglii. Chcieli tylko zapytać, dlaczego leżą w tym miejscu bez zabezpieczeń.

  W minionych latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. W 2011 r. na lotnisku w Balicach straż graniczna zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty z obozu. Para dobrowolnie poddała się 16 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   A co zrobić w sytuacji gdy turyście coś się do podeszwy przykleiło i tego nie zauważył?... Należy niezwłocznie zainstalować wycieraczki do butów na wyjściu z terenu obozu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama