Ważne
  USA nałożyły nowe sankcje na Koreę Północną. "Nie będziemy...

  USA nałożyły nowe sankcje na Koreę Północną. "Nie będziemy tolerować praktyk reżimu"

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Amerykański prezydent Barack Obama wydał rozporządzenie zawierające nowe sankcje dla Korei Północnej. To dalszy ciąg kar dla Pjongjangu za przeprowadzenie próby nuklearnej i wystrzelenie rakiety. Oprócz tego USA domaga się uwolnienia amerykańskiego studenta, który w środę został skazany za "zbrodnie przeciw państwu" - 21-latek miał kraść materiały propagandowe.
  - Sankcje nie dotykają obywateli Korei Północnej - zapewnił Obama, sugerując, że pełnię winy ponoszą wyłącznie władze w Pjongjangu. W rozporządzeniu prezydenta znajdują się ustalenia zatwierdzone ostatnio przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, ale również odrębne sankcje, które zostały zaakceptowane przez Kongres USA i uchwalone przez Obamę w lutym. - USA i globalna społeczność nie będą tolerować nielegalnych nuklearnych i balistycznych działań Korei Płn. Będziemy dalej nakładać sankcje na ten kraj, aż zacznie on przestrzegać swoich międzynarodowych powinności - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

  Na mocy nowych sankcji wszystkie nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, które należą do północnokoreańskiego rządu zostaną zamrożone. Oprócz tego USA wstrzymało eksport do Korei Północnej oraz zakazało inwestycji w tym kraju. Odtąd każdy, kto utrzymuje relacje handlowe z Koreą Płn., nie tylko Amerykanin, może trafić na tzw. czarną listę. Jak zaznacza BBC, mimo że nie wiadomo dokładnie ile nieruchomości w USA posiada północnokoreański reżim, a handel między tymi dwoma krajami jest znikomy, to nowe sankcje są znakiem, że Waszyngton rozszerza spektrum swoich działań wymierzonych w Pjongang.

  Międzynarodowa opinia publiczna potępiła ostatnie działania Korei Płn., które złamały regulacje ONZ. Chodzi o potajemny test broni nuklearnej, który przeprowadzono 6 stycznia oraz wystrzelenie pocisku rakietowego miesiąc później. Stosunki między USA a reżimem są teraz wyjątkowo napięte. W środę sąd w Pjongjangu skazał na 15 lat ciężkich robót 21-letniego studenta z USA Otta Warmbiera, który w styczniu miał ukraść z hotelu propagandowy plakat. Mężczyzna został oskarżony o "zbrodnie przeciw państwu". USA zażądało jego natychmiastowego uwolnienia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama