Ważne
  Uśmiechnijcie się. Emoji, czyli nareszcie odnaleźliśmy...

  Uśmiechnijcie się. Emoji, czyli nareszcie odnaleźliśmy uniwersalny język :-)

  Ben Macintyre

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niech językowi puryści mówią, co chcą - emotikony znane z mediów społecznościowych to wyrafinowane i nieustannie rozwijające się narzędzie komunikacji. Cieszmy się zeń i doceniajmy jego użyteczność.
  W 1887 roku lekarz okulista polsko-żydowskiego pochodzenia Ludwik Zamenhof stworzył uniwersalny język. Jego rodzinny Białystok zamieszkiwały wówczas społeczności rosyjskie, polskie, niemieckie i żydowskie. Każda posługiwała się odmiennym językiem i kategorycznie odmawiała używania jakiegokolwiek innego.

  Zamenhof był idealistą. Doszedł do wniosku, że odpowiednie „narzędzie międzynarodowej komunikacji” może zbliżyć do siebie owe społeczności. Wynalazł więc esperanto - język łączący to, co najlepsze w pozostałych.

  Ten międzynarodowy język nigdy się jednak nie przyjął. Dziś żyje na świecie mniej niż 2 tys. osób mówiących esperanto od urodzenia. Jednak idea Zamenhofa dotarła do naszych czasów w formie, której nigdy nie mógłby przewidzieć - setek maleńkich piktogramów dołączanych do maili, tweetów i smsów.

  Emotikony, to małe ikonki przedstawiające przedmioty, emocje, sytuacje czy akcje. Stanowią coś więcej niż emotikony. Mamy do czynienia z nowym uniwersalnym językiem i najszybciej rozwijającą się metodą czy formą komunikacji. Leksykon emoji zwiększył się z początkowych 176 różnych piktogramów w 1999 roku do obecnych 1.8 tys.! Regularnie używa ich ponad 90 proc użytkowników sieci na świecie.

  Termin emoji pochodzi z japońskiego i oznacza piktogram. Dosłownie - obrazek (e) + pismo, ideogram (moji). W Polsce przyjęło się nazywać je „emotikonami”. Do powszechnego użycia zaczął wchodzić, gdy pewna japońska firma produkującą pagery postanowiła zacząć dodawać do zazwyczaj „suchej” wiadomości tekstowej element zabarwienia i emocji. Tak wyglądały początki tego, co stało się powszechnie uznanym słownikiem piktogramów przedstawiających między innymi pogodę, wyraz twarzy, zwierzęta, flagi państwowe, torty urodzinowe czy symbole serca i miłości. Mamy nawet emoji inspirowane fenomenem serialu „Star Trek”.

  W 2015 Oxford English Dictionary uznał „buźkę ze łzami radości” za Słowo Roku. W ubiegłym roku Unicode Consortium dodało do swojego spisu 38 nowych emoji. Zadanie tego konsorcjum spółek technologicznych polega na standaryzowaniu sposobu używania emoji i gwarantowaniu, że symbol przesłany przez dany system operacyjny zostanie odebrany bez żadnych zmian przez inny. W 2016 dodano kolejne emoji - na przykład oznaczające ciężarną kobietę, panią Mikołajową, zakatarzoną twarz, klauna czy goryla.

  Język emoji stał się określonym językiem pomocniczym, ale jak każdy prawdziwy język stale się rozwija i adaptuje do nowych warunków. Już przetłumaczono nań „Moby Dicka”. Przekładowi brakuje zapewne pewnych subtelności oryginału Melville’a, ale z pewnością jest bardzo zabawny. Pierwsze słynne zdanie tej powieści „Nazwij mnie Izmaelem” tłumacz oddaje emoji przedstawiającymi aparat telefoniczny i twarz mężczyzny z wąsem. Dalej mamy łódź z żaglem i wieloryba. Tłumaczenia dokonał Fred Beneson. Zostało ono uznane przez Bibliotekę Kongresu. Dlaczego emoji z telefonem? Bo po angielsku zdanie brzmi „Call me Ishmael”.

  Dodajmy, że Sony już pracuje nad animowanym filmem z użyciem emoji. BBC tłumaczy na ten język niektóre informacje o nowych wydarzeniach. Własne emoji ma papież. W ubiegłym roku pewnego Francuza skazano na pół roku więzienia za wysłanie swojej dziewczynie smsa opatrzonego emoji przedstawiające pistolet.

  Stało się jednak to, co stać się musiało. Niektórzy puryści językowi wprost nie cierpią emoji. - To ułomność ludzkiej natury nie znosić wszystkiego, co czynią młodzi tylko dlatego, że starsi nie potrafią sobie tego przyswoić lub don przywyknąć - mawia pracujący na Uniwersytecie Harvarda guru kognitywistyki Steven Pinker.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama