Warszawa: Przy Krakowskim Przedmieściu powstaną dwa pomniki...

  Warszawa: Przy Krakowskim Przedmieściu powstaną dwa pomniki smoleńskie. Rusza konkurs na projekty

  Jakub Oworuszko (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W Warszawie powstaną dwa pomniki smoleńskie. Jeden na cześć prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie przy Dowództwie Garnizonu Warszawa, drugi upamiętniający wszystkie ofiary zostanie zlokalizowany na skwerze ks. Twardowskiego. Właśnie ruszył konkurs na projekty pomników – poinformowali w środę członkowie komitetu budowy pomników wraz z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.
  - Sprawa pomników, która staje od siedmiu lat, wydaje się zbliżać ku pozytywnemu finałowi. Postulat wybudowania dwóch pomników został sformułowany jeszcze w 2010 roku. Były różnego rodzaju plany, powstały nawet komisje konkursowe, ale był zdecydowany opór tych wszystkich, którzy chcieli, żeby sprawa tragedii smoleńskiej została jak najszybciej zapomniana. Chciano by, te tragiczne wydarzenia zostały jak najbardziej ograniczone, jeśli chodzi o ich oddziaływanie na świadomość społeczną, na społeczną pamięć. To się nie udało, dzięki wysiłkowi bardzo wielu ludzi - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył, pewne decyzje już zapadły.

  - Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autora czy autorów pomników, ma wyłonić najlepsze projekty, a później będzie już tylko kwestia realizacji. Zbieramy środki i z całą pewnością tych środków wystarczy, by postawić dwa okazałe pomniki, przy czym ten pomnik, który będzie oddawał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej powinien być nie tylko okazały, ale bardzo okazały - podkreślił Kaczyński.

  Jak argumentował, pomniki powinny powstać, ponieważ katastrofa smoleńska "to była największa tragedia po 1945 roku i tragedia rzadko spotykana w dziejach innych narodów". - Jeśli chodzi o Lecha Kaczyńskiego, to można powiedzieć tak: był prezydentem RP i Warszawy, ministrem sprawiedliwości, szefem NIK, pierwszym zastępcom szefa „Solidarności”, był działaczem wolnych związków zawodowych, ale przede wszystkim, jeśli w polskim życiu publicznym wyróżnić dwa nurty – ten, który w tej czy innej formie akceptował ten kształt rzeczpospolitej, który zrodził się po roku 1989 uznawał, że jakieś poważne zmiany nie są potrzebne i ten nurt, który uważał, że są potrzebne, to ten drugi był w ogromnej mierze dziełem Lecha Kaczyńskiego - wyjaśniał szef PiS.

  Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma stanąć w miejscu, gdzie dziś znajduje się parking pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego, a Hotelem Europejskim w okolicach Krakowskiego Przedmieścia. Drugi – pomnik wszystkich ofiar – ma zostać ustawiony na zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej, na skwerze ks. Twardowskiego.

  Tu powstaną pomniki smoleńskie
  Jak tłumaczył poseł PiS Jacek Sasin, konkurs ma charakter otwarty, ale część artystów otrzyma specjalne zaproszenia do wzięcia w nim udziału. Pierwszy etap konkursu, który ma trwać do 2 lipca, zakończy się wyłonieniem 9 najlepszych projektów każdego z pomników (razem 18 prac). W drugim etapie artyści mają przygotować modele, które zobrazują gotowe pomniki. Sąd konkursowy dokona wybory zwycięskich projektów w październiku.

  Najlepsze projekty zostaną nagrodzone. Pula nagród wynosi 190 tys. zł. Pierwsza nagroda to 80 tys. zł, druga 50 tys. zł, trzecia 30 tys. zł. Przewidziano też trzy wyróżnienia po 10 tys. zł.

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt typowy

   cmokwawelski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Powinien powstać typowy projekt pomnika z opcjami posadowienia na terenach bagnistych i podmokłych, oraz w różnych wielkościach. Obowiązek wystawienia w każdej gminie, na każdym skrzyżowaniu i w...rozwiń całość

   Powinien powstać typowy projekt pomnika z opcjami posadowienia na terenach bagnistych i podmokłych, oraz w różnych wielkościach. Obowiązek wystawienia w każdej gminie, na każdym skrzyżowaniu i w obejściu. Ten ostatni w wersji economy, z gipsu. Forma do wypożyczenia za opłatą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   musi konus

   siedzieć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   na ośle bo obok Piłsudski tego nie zniesie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy tych panów też ukąsiła żmija?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Albo są oni pod wpływem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak

   dla mnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   to mogą sobie stawiać te szopki na każdym rogu, na każdej ulicy - nawet jak zmienią nazwę stolicy z Warszawa na Kaczawa - to tym też mnie nie przekonają pseudo katolicy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak głosowaliście podczas wyborów (lub olaliście i nie głosowaliście) ...

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   ... to teraz tak macie. Proszę więc nie narzekać. Takich cudaków wybrał naród a teraz już tylko ponosimy konsekwencje. Podczas następnych wyborów (jeśli w ogóle będą) proszę myśleć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ACH TEN PIS...

   ANNA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Niedługo wszędzie będą pomniki!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parówka

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   puszce piwa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koncepcja obu pomników za darmo

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Wrak po Tupolewie rozwleczony na 300 metrach Krakowskiego Przedmieścia to byłby pomnik dla większości zmarłych w wypadku. A dla Kaczyńskiego to taką małą piramidkę o podstawie równej podjazdowi pod...rozwiń całość

   Wrak po Tupolewie rozwleczony na 300 metrach Krakowskiego Przedmieścia to byłby pomnik dla większości zmarłych w wypadku. A dla Kaczyńskiego to taką małą piramidkę o podstawie równej podjazdowi pod Pałacem Prezydenckim i wysokości tak z 40 metrów (na cześć "największego prezydenta RP"). I uwaga - jeszcze na placu Zamkowym splantowałbym kolumnę tego transbałtyckiego króla aby miejsce pod mauzoleum Prezesa już przygotować. PS. A stolicę przenieść do Łodzi aby dało się jakoś żyć w tym kraju.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jarosławie Kaczyński to ty podpusciłeś braciszka alkoholika

   do lądowania we mgle ta tym ruskim kartoflisku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

   ty masz na rękach krew 96 niewinnych ludzi,pomnikami nie zagłuszysz wyrzutów sumienia.Nie zakłamiesz prawdy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamiast firanek w okna komuszej "willi" fotki blizniaka

   jedyna kara dla jedynego winnego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   by w kazdej chwili sprzedzanej w tym domu nie mogl sie uwolnic od poczucia winy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   j. w.

   nawrócony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   To bardzo wielki błąd, powinno stanąć co najmniej 500 pomników, przecież prawie 40 mln. podatników na to stać. Boże dlaczego jak chcesz mnie ukarać rozum mi odbierasz! POzdro gla myślących!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama