Władimir Putin jest najbogatszym człowiekiem na świecie? "Ma...

  Władimir Putin jest najbogatszym człowiekiem na świecie? "Ma 200 mld dolarów majątku"

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Władimir Putin i piosenkarka Zarifa Mgojan

  Władimir Putin i piosenkarka Zarifa Mgojan ©Sputnik/EAST NEWS

  Informacje o bajecznym bogactwie Władimira Putina pojawiają się co jakiś czas. Najnowsze mówią, że z 200 miliardami dolarów Władimir Putin stał się najbogatszym na kuli ziemskiej.
  Władimir Putin i piosenkarka Zarifa Mgojan

  Władimir Putin i piosenkarka Zarifa Mgojan ©Sputnik/EAST NEWS

  Jeśli potwierdzą się informacje o bogactwie rosyjskiego prezydenta Władimir Putin byłby on najbogatszym człowiekiem na kuli ziemskiej. Daleko w tyle zostawiłby liderów z listy najbogatszych amerykańskiego magazynu „Forbes”.

  Czy Władimir Putin rzeczywiście jest krezusem? Po 17 latach sprawowania władzy rosyjski przywódca miał się dorobić fortuny wartej 200 miliardów dolarów, ma do dyspozycji 58 samolotów i śmigłowców oraz 20 pałaców. Tak przynajmniej twierdzi Bill Browder, niegdyś największy inwestor zagraniczny w Rosji.

  Putin nie jest legendą branży komputerowej, jak Bill Gates. Nie założył firmy odzieżowej Zara, która uczyniła bogaczem przynosi milionowe dochody Amancio Ortegę Gaona, który według „Forbesa” jest najbogatszym Europejczykiem i drugim na liście najbogatszych na świecie. Jego majątek szacuje się na 67 mld USD. Nie potrafi, tak jak Warren Buffett skutecznie inwestować na giełdzie. A jednak, to do niego ma należeć tytuł najbogatszego.

  Współzałożyciel i kierownik funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management, który działał na rynku rosyjskim, Bill Browder przekonuje, że największą fortunę zgromadził rosyjski prezydent, Władimir Putin. - 17 lat sprawowania władzy w Rosji, jego nieruchomości, akcje, i fundusze, którymi zarządza Putin oraz jego koledzy zagwarantowały mu miano najbogatszego- oświadczył Browder. Dodaje on, że już po ośmiu latach panowania Putin dorobił się fortuny, która postawiła wśród najzamożniejszych tego świata.

  CZYTAJ TAKŻE: Rosja odgrzewa Zimną Wojnę na Bałkanach

  Przez cały czas sprawowania rządów przez Putina spekulowano na temat jego majątku. W 2007 roku politolog Stanisław Biełkowski oszacował jego wartość na 40 miliardów dolarów. Kilkanaście miesięcy później przyznał, że się pomylił w szacunkach. Wykorzystując „poufne źródła informacji” wycenił majątek Putina na.. 70 miliardów dolarów. Według Białkowskiego na fortunę Putina składają się przede wszystkim wpływy z branży naftowej. Prezydent Rosji ma posiadać 37 proc. akcji koncernu naftowego Surgutnieftiegaz, 4,5 proc. gazowego giganta Gazprom, ma również udziały w globalnej firmie Gunvor zarejestrowanej na Cyprze, która zajmuje się handlem, transportem, składowaniem towarów oraz optymalizacją w branży paliwowej. Przedstawiciele Gunvoru, która notuje przychody liczone po kilkadziesiąt miliardów rocznie zaprzeczają jednak, by Władimir Putin posiadał akcje tej firmy.

  O bogactwie Putina pisała ostatnio Anne Applebaum w “The Mew York Review of Books”. „Wkrótce po przejęciu władzy Putin jasno dał do zrozumienia, że zamierza usunąć elity z czasów Borysa Jelcyna, by zastąpić je nowymi członkami głównie chodziło o ludzi z Petersburga. Równie skorumpowanymi, ale lojalnymi wyłącznie wobec niego.”

  Putin ma do dyspozycji flotę 58 samolotów i śmigłowców, wartą 500 tysięcy kolekcję zegarków oraz 20 pałaców. Wartość tylko jednej z jego posiadłości szacowana jest na prawie 140 milionów dolarów. Sama łazienka z armaturą ze złota miała kosztować przywódcę 62 tys. dolarów. Polityk posiada też 2300 hektarową rezydencję nad jeziorem Wałdaj w północno-zachodniej Rosji.

  A jednak nazwisko Putin nigdy nie pojawia się na oficjalnej liście „Forbesa”. Na jej czele znajduje się Bill Gates współzałożyciel, główny twórca oprogramowania i były prezes koncernu Microsoft. Jego majątek szacuje się na 75 miliardów dolarów. Niewiele mniej, bo na 67 miliardów szacuje się majątek wspomnianego Amancio Ortegi Gaona. Mężczyzna dorobił się fortuny zakładając firmę odzieżową Inditex, której flagową marką jest Zara. Ortega jest również uznawany za najbogatszego Europejczyka. Trzecie miejsce na liście najbogatszych na kuli ziemskiej zajmuje Warren Buffett, inwestor giełdowy, prezes Berkshire Hathaway, funduszu inwestycyjnego zarządzającego spółkami i ubezpieczeniami. Mężczyzna ma na koncie 61 miliardów dolarów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieniądze w nadmiarze są nudne

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   bk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten wspaniały człowiek zasługuje na wszystko co najlepsze

   Życzliwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   A daj Boże Mu 5 razy tyle, albo i więcej, a Polsce przywódcę, który by kochał ten kraj i rodaków chociaż w połowie jak prezydent FR swój i maił chociaż 10% Jego inteligencji i powagi, a skończą się...rozwiń całość

   A daj Boże Mu 5 razy tyle, albo i więcej, a Polsce przywódcę, który by kochał ten kraj i rodaków chociaż w połowie jak prezydent FR swój i maił chociaż 10% Jego inteligencji i powagi, a skończą się wszelkie nasze kłopoty. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cos

   mi sie zdaje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   ... ze ukryl ten majatek na Ksiezycu i dlatego wszyscy chca teraz zdobyc Ksiezyc.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tfusek

   Tyfusek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dzisiaj jest, jutro nie będzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko

   tyle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Slabo wyceniacie Rosje, bo tylko na 200 miliardow $. Przeciez Wladimir Putin "ma cala Rosje".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama