Wlk. Brytania: Premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła...

  Wlk. Brytania: Premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wlk. Brytania: Premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  ©AFP/EAST NEWS

  Brexit stał się faktem. Theresa May uruchomiła art. 50 Traktatu Lizbońskiego, a dokument trafił na ręce szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. - Będziemy tęsknić za Wielką Brytanią - powiedział były polski premier.
  Wlk. Brytania: Premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  ©AFP/EAST NEWS

  W środę o świcie brytyjska premier Theresa May podpisała list, który uruchomił art. 50 Traktatu Lizbońskiego i oficjalnie rozpoczął proces Brexitu. „Opuszczamy Unię Europejską, ale nie opuszczamy Europy – chcemy pozostać zaangażowanymi partnerami i sojusznikami dla naszych przyjaciół na kontynencie” - napisała w liście premier, którego dwie pierwsze strony opublikowały brytyjskie media.

  Podpisany list został później przekazany przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi przez ambasadora Wielkiej Brytanii przy UE Toma Barrowa.
  - Po dziewięciu miesiącach mamy zgodę Wielkiej Brytanii - napisał na Twitterze Tusk po otrzymaniu dokumentu, a na profilu przewodniczącego pojawiło się zdjęcie, na którym Barrow wręcza mu w Brukseli kopertę. - Już tęsknimy za wielką Brytanią - powiedział potem Tusk dziennikarzom.

  CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania: Brexit oficjalnie rozpocznie się 29 marca

  Tego samego dnia po południu premier May przemówiła na forum brytyjskiego parlamentu, który zatwierdził uruchomienie art. 50. - To historyczny moment, od którego nie będzie odwrotu: Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Zamierzamy podejmować własne decyzje i ustanawiać własne prawo, będziemy mieć kontrolę nad rzeczami, które są dla nas ważne. I zamierzamy wykorzystać tę możliwość, aby zbudować silniejszą i bardziej sprawiedliwą Wielką Brytanię, tak aby nasze dzieci i wnuki z dumą nazywały ją domem - mówiła szefowa brytyjskiego rządu. May dodała: „Wierzę w Wielką Brytanię i w to, że nasze najlepsze dni są jeszcze przed nami”.

  Premier podkreśliła też, że jest świadoma, że dzień uruchomienia art. 50 jest „dla niektórych dniem świętowania, a dla innych rozczarowania”. Nawiązała w tej sposób do rozłamu w brytyjskim społeczeństwie po czerwcowym referendum. Za wyjściem z UE głosowało 51,9 proc. Brytyjczyków, a za pozostaniem w niej - 48,1 proc.

  Londyn i Brukselę czekają teraz żmudne negocjacje. Ich początkiem będzie szczyt UE 29 kwietnia, na którym 27 unijnych liderów (bez Theresy May) uzgodni wspólne stanowisko negocjacyjne, które będzie punktem odniesienia dla głównego negocjatora - Komisji Europejskiej. Jesienią tego roku brytyjski rząd ma przygotować dokument Great Repeal Bill, który zastąpi ustawodawstwo unijne brytyjskim, a same negocjacje Londynu z Brukselą planowo mają zakończyć się w październiku przyszłego roku. Jeśli Wielka Brytania i UE dojdą do tego czasu do porozumienia, a brytyjski parlament, Rada Europejska i Parlament Europejski przyjmą każdą negocjowaną umowę (dotyczącą m.in. handlu, bezpieczeństwa czy granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią Północną), kraj powinien formalnie opuścić Wspólnotę w marcu 2019 r.

  Dzień wcześniej polskie MSZ wydało oficjalny komunikat, w którym zapewnia, że rozpoczęcie procesu Brexitu nie zmienia sytuacji Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a kwestia praw polskich imigrantów będzie dla rządu w Warszawie priorytetem podczas unijno-brytyjskich negocjacji. „Do momentu wyjścia z UE Zjednoczone Królestwo musi respektować wszystkie prawa obywateli Unii mieszkających na jej terytorium wynikające z prawa europejskiego” - pisze MSZ i zapewnia, że polski rząd będzie dążył do zagwarantowania Polakom praw pobytu na Wyspach, zabezpieczenia im dostępu do zatrudnienia oraz świadczeń społecznych, a także utrzymania prawa do korzystania przez polskich imigrantów z systemu edukacji i ochrony zdrowia.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Pani premier Szydło wyraziła żal z powodu decyzji o opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię"

   - powiedzial rzecznik rzadu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Ciekawe kto wyrazi z** jak premier i rzecznik opuszcza rzad?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A my oficjalnie przestajemy odwiedzac tesco BP shell itd

   Jałta Sikorski Enigma... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Dlaczego? Bo za same rozmawianie po polsku w "wielkiej brytanii" możemy zginąć? A może dla tego ze jeżeli oni nie chcą być w Europie to dla czego Europa ma chcieć ich firmy na swoim terenie? a może...rozwiń całość

   Dlaczego? Bo za same rozmawianie po polsku w "wielkiej brytanii" możemy zginąć? A może dla tego ze jeżeli oni nie chcą być w Europie to dla czego Europa ma chcieć ich firmy na swoim terenie? a może dla tego ze historia nauczyła na s tego ze angole to świ**e?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!!!

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Brawo!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Today's News Headlines

   Skróty z sieci: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Le Pen nie ma złudzeń:(...) „To prawie koniec Unii Europejskiej. UE świeci światłem martwej gwiazdy”- oceniła w wywiadzie dla BBC kandydatka Frontu Narodowego na prezydenta Francji Marine Le Pen....rozwiń całość

   Le Pen nie ma złudzeń:(...) „To prawie koniec Unii Europejskiej. UE świeci światłem martwej gwiazdy”- oceniła w wywiadzie dla BBC kandydatka Frontu Narodowego na prezydenta Francji Marine Le Pen. Zamiast czekać na chaotyczny upadek, sugeruję, żebyśmy zorganizowali jej przekształcenie w Europę narodów, szanując wybory Europejczyków. (...)

   (...) 19 kwietnia przesłuchanie Donalda Tuska ws. współpracy SKW z rosyjską bezpieką. Donald Tusk ma stawić się na przesłuchanie w sprawie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej tuż po Wielkanocy (...)

   Gasiuk-Pihowicz: (...) "Parlament to nie jest miejsce dla politycznych klakierów"; Terlecki odpowiada: "Także dla idiotów". Warto, żeby dyskusje dotyczyły merytorycznych kwestii (...)

   Petru ogłasza: (...) "Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia ze strefy EURO"... Petru najpierw ogłosił, że chce wepchnąć Polskę do strefy euro, a teraz dorzucił, że Wielka Brytania właśnie z niej wychodzi… Czy to możliwe, że lider partii... nie wie jaką walutę mają Brytyjczycy, albo co jeszcze gorsze - nie odróżnia Unii Europejskiej od strefy Euro? (...)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I oczywiście, przyjąć należy fakt, że król Europy wszystko dokładnie rozumie z pakietu BREXIT

   Tj. od przecinka do przecinka, od kropki do kropki, i do każdego niuansu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Czyli od dzisiaj nie stoi nic na drodze to „The Union POLAND & UK”. A być może to droga znakomitszej prędkości ku rozwojowi. Czy PiS europoseł, Richard Henry Czarniecki, będzie tym nowym Chief MSZ?...rozwiń całość

   Czyli od dzisiaj nie stoi nic na drodze to „The Union POLAND & UK”. A być może to droga znakomitszej prędkości ku rozwojowi. Czy PiS europoseł, Richard Henry Czarniecki, będzie tym nowym Chief MSZ? Nie wiem, jak to inni widzą. Ale jeżeli taki wybór ma być, to jest to PiS tragedia jeszcze przed tragedią. Czy prezes Kaczyński jeszcze panuje w PiS i nad jego grupami interesu? Kiedy pojawią się nowe ustawy podatkowe? Gdyż na razie jest więcej analiz, tabelek, kodeksów, niż chętnych do biznesu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   E tam do 2019 to se polatac mozna

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Z Lublinka czy Modlinka czy Cargo jako przesylka polecona

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sranie w banie i uni opuszczanie.

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   A przeciągać będą jak kaczor wizytę u stomatologa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brexit to poczatek

   re (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Brexit, wbrew pozorom, to nie koniec Unii Europejskiej, a poczatek jej wielkiego reformowania.
   To oznacza, ze kilka najbogatszych panstw, w tym jedno wielkie znajduja / znajda sie poza Unia...rozwiń całość

   Brexit, wbrew pozorom, to nie koniec Unii Europejskiej, a poczatek jej wielkiego reformowania.
   To oznacza, ze kilka najbogatszych panstw, w tym jedno wielkie znajduja / znajda sie poza Unia Europejska i na dodatek bez €uro. Poza UE: Szwajacaria i Norwegia najbogatsze panstwa Europy i jedne z najbogatszych w swiecie. Takze Islandia - po kryzysie finansowym - ma sie dobrze, a teraz Wielka Brytania. Te cztery panstwa wspolpracuja z UE w ramach Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej, bez "brukselskiego hamulca" i maja sie lepiej niz UE-27. To by oznaczalo, ze mozna byc bogatym i to bez czlonkostwa w UE. Jak na razie, to UE musi "odpokutowac" za bledna polityke sprowadzania "uchodzcow", ktorych jeszcze do niedawno nazywano w Europie nielegalnymi imigrantami. Dopuki nazwa nielegalni imigranci nie wroci do slownika politycznego UE, doputy UE bedzie niewiarygodna. Nalezy zauwazyc takze, ze wladze UE w Brukseli nie pochodza z demokratycznych wyborow (...)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strasznie mondri

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Ohhhh i po co co tile wiedzy spac nie bendziesz mogl ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo