Wybory w Iranie: Zdecydowane zwycięstwo prezydenta Hasana...

  Wybory w Iranie: Zdecydowane zwycięstwo prezydenta Hasana Rouhaniego

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kobieta na tle plakatu wyborczego Rouhaniego

  Kobieta na tle plakatu wyborczego Rouhaniego ©AFP/EAST NEWS

  Prezydent Iranu Hasan Rouhani został wybrany na drugą kadencję. Postępowy polityk odniósł zdecydowane zwycięstwo - zdobył ponad 50 procent głosów, co oznacza, że nie ma potrzeby przeprowadzania drugiej tury.
  Kobieta na tle plakatu wyborczego Rouhaniego

  Kobieta na tle plakatu wyborczego Rouhaniego ©AFP/EAST NEWS

  Irańskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło w sobotę, że spośród 40 milionów głosów oddanych w piątkowych wyborach, Hasan Rouhani zdobył ich 23 miliony, czyli 57 procent. Jego największy rywal, konserwatywny duchowny Ebrahim Raisi, zdobył 15,7 mln, czyli 38,5 proc. głosów. Oznacza to, że Rouhani, którzy rządził Iranem od 2013 r., zwyciężył już w pierwszej turze, a druga tura - planowana na 26 maja - nie odbędzie się.


  CZYTAJ TAKŻE: Wybory prezydenckie w Iranie. Urzędujący Hasan Rouhani faworytem wyścigu

  Jak MSW Iranu, łącznie do lokali wyborczych udało się aż 40 mln ludzi (uprawnionych do głosowania było 56 mln). Frekwencja wyborcza była więc nieczekiwanie wysoka - wyniosła aż 70 proc. Z powodu tak dużej moblizacji społeczeństwa, irańska komisja wyborcza postanowiła w piątek nieoczekiwanie przedłużyć czas głosowania aż o pięć godzin, do północy. 56-letni Raisi twierdził w piątek, że doszło do złamania zasad głosowania, a zwolennicy Rouhaniego dopuścili sie aktów propagandy w lokalach wyborczych, co zgodnie z irańskim prawem jest nielegalne. Dotychczas nie skomentowano jednak tych doniesień.

  Wygrana 68-letniego Rouhaniego oznacza kontynuację wewnętrznych reform i otwarcie wcześniej izolowanego kraju na świat. Zwycięstwo Raisiego byłoby natomiast powrotem do konserwatywnych rządów i oznaczałoby prawdopodobne zbliżenie Iranu do Rosji. W kampanii wyborczej ważne były również kwestie gospodarcze. Rouhani podkreślał, że potrzeba czasu, aby niedawne zniesienie sankcji gospodarczych z Iranu, przyniosło konkretne efekty, a ich pozytywne skutki odczuli wszyscy obywatele.

  Natomiast Raisi wskazywał na złą sytuację gospodarczą kraju. Jak twierdził, obecny prezydent dba jedynie o przywileje elit, a nie o zwykłych obywateli i obiecał trzykrotne podniesienie zasiłku dla najbiedniejszych Irańczyków.

  W 2015 roku Rouhani doprowadził do zawarcia porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem a najpotężniejszymi krajami świata, w tym USA. W zamian za zamknięcie irańskiego programu nuklearnego, mocarstwa zgodziły się na zniesienie międzynarodowych sankcji wobec Iranu. Kontrowersyjną umowę krytykował obecny amerykański prezydent Donald Trump, jednak mimo to Biały Dom odnowił już w tym tygodniu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama