Wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty może pociągnąć do...

  Wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty może pociągnąć do katastrofy całą Europę

  David Aaronovitch

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej media nazywają „Projekt Strach”. Ale znawcy przestrzegają przed realnym strachem związanym z zalewem kraju uchodźcami oraz jego zubożeniem.
  Jeśli Unia Europejska przestanie istnieć, kryzys migracyjny rozwinie się na dobre. Będziemy też świadkami wzrostu nastrojów nacjonalistycznych. Ucierpi sama liberalna demokracja.

  Gdy tylko mówi się nam, że winniśmy postępować jak ktoś inny, natychmiast okazuje się, że chodzi o Norwegię. Prowadzona w 2014 kampania na rzecz niepodległości Szkocji powoływała się na ten mały, odrębny i bogaty w ropę naftową skandynawski kraj jako przykład, czym może stać się państwo rozporządzające takimi zasobami tego surowca.
  Dziś wielu zwolenników Brexitu w podobny sposób wychwala Norwegię za jej politykę odrębności w stosunku do Unii Europejskiej i każe nam wyobrażać sobie świetlaną przyszłość, gdy łączymy się Oslo potężną unią celną działająca poza mocnymi łapskami Brukseli.

  BYŁY BURMISTRZ LONDYNU BORIS JOHNSON: UNIA EUROPEJSKA DĄŻY DO TEGO SAMEGO CELU, CO HITLER I NAPOLEON


  Wszystko to jednak rzeczy mało ważne. Podobnie zresztą jak - szczerze mówiąc - problem „wielkiej renegocjacji”. Mało ważne dla tych z nas, którzy nie identyfikują się z Partią Konserwatywną. Ponieważ sam nigdy nie uważałem, z emigranci przybywają do nas, aby zabierać nam zasiłki, nie uznawałem też, że obcinanie świadczeń odstraszy ich przed przybywaniem do Wielkiej Brytanii. Być może zmniejszenie wysokości zasiłków byłoby rzeczą pożądaną, ale to zupełnie inny temat. I będę szczery - nawet gdyby odrzucono wszystkie żądania różnych posłów wciąż optowałbym za pozostaniem w UE. Dlaczego? Bo - jak mam nadzieję wykazać - problem jest znacznie, znacznie szerszy niż toczona w tym roku wojna na słowa czy też planowane na przyszły rok przyjęcie nowej ustawy regulującej kwestię świadczeń. Wszystko, co mógłbym z jako takim pożytkiem zapisać po stronie aktywów premiera polega jedynie na drobnym zaskoczeniu, że już osiągnął tyle, ile osiągnął.

  Aby zrozumieć sedno tego problemu musimy zadać sobie pytanie, czego właściwie pragną i co sądzą zwolennicy Brexitu. Czy myślą, że istota UE jako czegoś znacznie poważniejszego niż tylko obszar wolnego handlu polega na tym, że członkostwo w niej jest czymś fatalnym nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale i dla wszystkich? Innymi słowy - czy sądzą, że w ogóle winna ona istnieć? A może ich argumentacja opiera się na tym, że UE to w gruncie rzeczy owszem organizacja dobra, ale dla obywateli innych krajów, ale nie dla nas? Wszak my

  BARACK OBAMA: WIELKA BRYTANIO! SILNIEJSZA JESTEŚ W UNII EUROPEJSKIEJ!


  Brytyjczycy jesteśmy tak wyjątkowi. Mamy tak silne więzi ze starą Wspólnotą Narodów, anglofońskim światem i wszystkim temu podobnym?

  Zapewne bez problemu zajdziemy komentarz jakiegoś błyskotliwego zwolennika wyjścia z UE, w którym nigdzie nie wykazuje on, że jest świadom powyższych sprzeczności. Co za wspaniale samopoczucie! Taki autor powie ci, że UE jest bytem niezdrowym u samych podstaw. Niedemokratycznym i prowadzącym Europejczyków wprost do katastrofy. Beztrosko przyjmie też, że po naszym wyjściu winna ona dalej podążać naprzód i pozwalać nam na handel i współpracę na bardziej korzystnych zasadach.

  Jeśli jednak dla reszty krajów jest ona wystarczająco dobra, by w niej pozostawać, to dlaczego u diabła nie dla nas? A jeśli jest na tyle zła, aby z niej wychodzić, dlaczego inni nie postrzegają jej w ten sposób?

  Zauważmy też kolejną sprzeczność. Związany z uchodźcami syryjskimi kryzys nabiera rozmiarów największego od czasów zakończenia II wojny światowej wyzwania demograficznego dla kontynentu. UE krytykuje się za niewłaściwie skoordynowaną reakcję, a nie za dyktowanie poszczególnym krajom, co mają robić. Innymi słowy - winni się Unię za działanie przeciwne temu, o co zazwyczaj oskarżają ją krytycy.

  Wyobraźmy sobie zatem, że UE nie istnieje - w końcu to ostateczna logiczna konkluzja przyjęcia postawy wyjścia - ale nadal trwa wojna domowa w Syrii, a Turcja jest już po brzegi zapełniona uchodźcami. Poszczególne kraje i ONZ - ale już nie Unia - za wszelką cenę starają się ich tam zatrzymać. Miliony jednak prą w kierunki greckich brzegów. Wkrótce - bez wsparcia nieistniejącej już UE - Grecja daje za wygraną i przestaje zatrzymywać migrantów na swoich granicach oraz wybrzeżach. Odpowiedzialność zrzuca się na innych - wprost na kolejny kraj. Zasieki z druty kolczastych i wieże strażnicze rosną wyżej i wyżej. Zjawiają się masy przemytników ludzi. Zwiększają się obroty handlu ludzką niedolą i nieszczęściem.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zrobić referenda we wszystkich krajach Unii!

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zrobić referenda we wszystkich krajach Unii i niech kraje eurosceptyczne opuszczą Unię
   a reszta chętnych zrobi prawdziwie zintegrowaną Unię czyli Stany Zjednoczone Europy,
   które będą potęgą jak...rozwiń całość

   Zrobić referenda we wszystkich krajach Unii i niech kraje eurosceptyczne opuszczą Unię
   a reszta chętnych zrobi prawdziwie zintegrowaną Unię czyli Stany Zjednoczone Europy,
   które będą potęgą jak USA.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaka piekna agitacja za ue :D

   Erddill (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Po pierwsze co ma wspolnego obecna UE z "starą Wspólnotą Narodów" ? Od czasu ratyfikacji traktatu lizbonskiego juz bardzo niewiele . Przypomne, ze Polska kandydowala, a obywatele zdecydowali w...rozwiń całość

   Po pierwsze co ma wspolnego obecna UE z "starą Wspólnotą Narodów" ? Od czasu ratyfikacji traktatu lizbonskiego juz bardzo niewiele . Przypomne, ze Polska kandydowala, a obywatele zdecydowali w referendum o przystapieniu do Wspólnoty Narodów, a nie do Orwellowskiego mutanta pod wodza wariatki z Berlina jaka jest obecna UE. Brytyjczycy pewnie pozwola sie zastraszyc takim cwaniaczkom jak D.Cameron i pozytecznym idiotom jak autor tej laurki powyzej ... ps przyklad z syryjczykami w turcji mnie powalil ....jaki powod by mieli ci tzw. uchodzcy do pchania sie do europy , gdyby nie unia wlasnie i ta szurnieta krowa z Berlina zapraszajaca wszystkichpo darmowa kase ????

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda że u nas nie ma takiego referendum

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   bk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powracająca fala

   a to ci heca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   no i jak UE się rozpierduszy to my znajdziemy się w czymś na kształt PRL-u tylko że tym razem będzie to PRL Kaczyńskiego i Ziobry

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I nawet Brytyjczycy mówią niemal na taki rodzaj, jak prezes Kaczyński

   Czyli prezes jest w gronie polityków o klasie brytyjskiej, skróty publikacyj z sieci: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   (...) Minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii - Michael Gove, 48-letni, jest posłem do brytyjskiego parlamentu od 2005 - ostrzegł w piątkowej debacie telewizyjnej, że UE jest „maszyną niszczącą...rozwiń całość

   (...) Minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii - Michael Gove, 48-letni, jest posłem do brytyjskiego parlamentu od 2005 - ostrzegł w piątkowej debacie telewizyjnej, że UE jest „maszyną niszczącą miejsca pracy” i tylko wyjście ze Wspólnoty pozwoli „odzyskać kontrolę nad tym, w którą stronę rozwija się Wielka Brytania” (...)

   (... ) W godz. debacie telewizyjnej... Gove argumentował, że głos za wyjściem z UE to wotum zaufania dla „przyszłych pokoleń, ich decyzji, ciężkiej pracy - tego, że sami możemy ponownie sprawić, że ten kraj będzie wspaniały” (...)

   (...) Polityk oparł swoją strategię na często przejawianym negatywnym stosunku wobec establishmentu politycznego, ambicji „odzyskania pełnej suwerenności” (...)

   (...) Skonfrontowany z długą listą organizacji, które uważają Brexit za zagrożenie dla brytyjskiej i europejskiej gospodarki
   - wśród których są m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowym, Bank Światowy i Bank Anglii - Gove odparł, że eksperci „wielokrotnie mylili się w przeszłości, nie przewidzieli światowego kryzysu, a niektórzy nawet mówili, że powinniśmy byli dołączyć do strefy euro”. Cieszę się, że nie są po mojej stronie - wolę słuchać argumentów przedsiębiorców, a nie takich „ekspertów” ... którzy nie są niezależni, mają swoje interesy i niestety, często się mylą... Duże banki wspierają finansowo
   i wizerunkowo kampanię za pozostaniem we Wspólnocie, więc nie zaskakuje go, że próbują zastraszyć wyborców konsekwencjami innego wyboru. (...)

   (...) UE ma pięciu prezydentów... ale większość Brytyjczyków nie jest w stanie nazwać żadnego z nich... Mój ojciec prowadził firmę zajmującą się rybołówstwem w Aberdeen i doskonale wiem, jak członkostwo we wspólnocie niszczyło jego biznes... Unia Europejska jest maszyną niszczącą miejsca pracy i tylko wyjście z niej, odzyskanie kontroli, pozwoli nam na stworzenie więcej miejsc pracy, podniesienie pensji i wzmocnienie gospodarki... „większość Brytyjczyków cierpi w wyniku naszego członkostwa we wspólnocie”(...)

   (...) Pytany o to, czy może zagwarantować brak zwolnień w wyniku Brexitu... „z pewnością 73 europosłów z Wielkiej Brytanii straci swoje stanowiska... i życzę im powodzenia w sektorze prywatnym” (...)

   (...) Gove ocenił, że „wolny rynek nie jest Bogiem”... Tak, powinniśmy robić wszystko, co możliwe, aby rynki były jak najbardziej konkurencyjne, ale rząd powinien mieć możliwość interwencji, jeśli jest to niezbędne. (...)

   (...) To, że jesteśmy wspaniałą, wielokulturową, wielorasową demokracją wynika w dużej mierze tego, że w przeszłości mogliśmy kontrolować to, kto przyjeżdża do naszego kraju. Chciałbym, abyśmy mieli ponownie nad tym kontrolę, aby prowadzić prawdziwie inkluzywną, nierasistowską politykę, która jest uczciwa wobec każdego, kto chce tutaj przyjechać - niezależnie, czy z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, czy krajów Unii Europejskiej (...)

   (...) Bycie przyjaznym sąsiadem jest znacznie lepsze niż trudnym lokatorem w domu, którego sami nawet nie mogliśmy zaprojektować. (…) Jeśli zagłosujecie za wyjściem z Unii Europejskiej, odzyskamy kontrolę nad naszym krajem. (...) Całość publikacyji jest w sieci!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak wielka katastrofa dla POLSKICH OPIERDALACZY CWANIAKOW KANCIARZY !!!!

   Włkowski z Londynu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Mieszkam tu od 8 lat widzę co wyprwiaja rodacy wstyd hanbe nam polakom co uczciwie pracuja i płaca podatki w UK.
   Pomijam pijanstwo i lezacych na chodnikach uginglanych usmarkanych nie znajacych...rozwiń całość

   Mieszkam tu od 8 lat widzę co wyprwiaja rodacy wstyd hanbe nam polakom co uczciwie pracuja i płaca podatki w UK.
   Pomijam pijanstwo i lezacych na chodnikach uginglanych usmarkanych nie znajacych jednego slowa po angielsku.Nastepni cwaniactwo wyłudzanie pieniedzy socjalnych
   Tak że my uczciwie żyjacy z rodzinami pracujacy majacy status "rezydenta w UK" jestesmy za wyjsciem z UNI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obywatele UK maja prawo do wlasnej decyzji

   Goska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Obywatele UK maja prawo do wlasnej decyzji.
   Kazdy kraj europejski ma swoja wlasna histories, kulture, tradycje, swoj odrebny jezyk I swoja indywidualna ambicje.
   Nadzor EU I jakiekolwiek proby...rozwiń całość

   Obywatele UK maja prawo do wlasnej decyzji.
   Kazdy kraj europejski ma swoja wlasna histories, kulture, tradycje, swoj odrebny jezyk I swoja indywidualna ambicje.
   Nadzor EU I jakiekolwiek proby ujednolicenia krajow europejskich jest skazany na przegrana od pierwszego dnia istnienia EU.
   Straszenie konsekwencjami rozwiazania UE to nie pozytywny wlasciwy argument.
   Dla mnie UE to ogromy success dla Niemcow.
   Kontroluja ekonomicznie Europe bez ......jednego wystrzalu ........

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cd

   Goska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Obywatele UK nigdy Nie uwazali sie za europejczykow.
   Zawsze byli I beda dumni ze swojej odrebnosci Nie tylko narodowosciowej ale I Geograficznej. Obywatele Wysp Brytyjskich maja prawo do wyboru...rozwiń całość

   Obywatele UK nigdy Nie uwazali sie za europejczykow.
   Zawsze byli I beda dumni ze swojej odrebnosci Nie tylko narodowosciowej ale I Geograficznej. Obywatele Wysp Brytyjskich maja prawo do wyboru dla nastepnej generacji przyszlosci.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marzenie PiS

   Pierdolpierdol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Pogrom 3000 0000000 minus

   Zdjęcie autora komentarza
   PiS ma milion miejsc pracy dla polakow z brytani

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   trzeba zamiatać Warszawę jak polscy patrioci a nie Londyn

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koszmarna demagogia

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Niektórzy wpadają w panikę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama