Żagań. Amerykańscy żołnierze już gotowi chronić Polskę...

  Żagań. Amerykańscy żołnierze już gotowi chronić Polskę [REPORTAŻ] [VIDEO]

  Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Żagań. Amerykańscy żołnierze już gotowi chronić Polskę [REPORTAŻ] [VIDEO]

  ©Wojciech Rogacin (AIP)

  Już wszyscy amerykańscy żołnierze z Grupy Bojowej 3. Brygady Pancernej z Fortu Carson w Colorado dotarli do Polski w ramach misji Atlantic Resolve. W poniedziałek w Żaganiu odbędzie się uroczysta odprawa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, tzw. DV Day. Żołnierze na poligonie ćwiczą m.in. celność strzelania czołgami M1A2 Abrams. Od początku następnego tygodnia część z nich zacznie wyjeżdżać do innych krajów Europy Wschodniej.
  Żagań. Amerykańscy żołnierze już gotowi chronić Polskę [REPORTAŻ] [VIDEO]

  ©Wojciech Rogacin (AIP)

  W poniedziałek w Camp Karliki w Żaganiu odbędzie się symboliczna ceremonia, zwana w amerykańskiej armii DV Day. To będzie oficjalna inauguracja w Polsce misji Grupy Bojowej z 3 Brygady Pancernej, wchodzącej w skład 4 Dywizji Piechoty armii Stanów Zjednoczonych. Do polski przybyło już niespełna 4 tysiące żołnierzy z tej tzw. Żelaznej Brygady z Fortu Carson w Colorado. Teraz zaczyna się ich misja w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve.


  REPORTAŻ | NA POLIGONIE W ŻAGANIU JEST CZOŁG Z "GWIEZDNYCH WOJEN"


  Amerykańscy żołnierze w Żaganiu  Źródło: AIP/x-news


  W ceremonii w Camp Karliki zapowiedział udział prezydent Andrzej Duda. Będzie tam również dowódca amerykańskich sił zbrojnych w Europie, generał Frederick Ben Hodges. DV Day oznacza, że zakończyły się już przyjazdy amerykańskich żołnierzy do Europy w ramach tej misji oraz transport sprzętu. Wojsko jest gotowe do pełnienia misji.

  - Te pierwsze tygodnie były poświęcone gromadzeniu sprzętu i ludzi oraz sprawieniu, by byli gotowi do walki. Bo to nasza robota – mówi kapitan Scott Walters z 3 Brygady Pancernej. – Teraz na poligonie ćwiczymy celność strzelania z czołgów M1A2 Abrams, żebyśmy mieli pewność, że jeśli zdarzy się coś, co zmusi nas do akcji, to ci żołnierze będą do niej przygotowani.
  Sierżant Matthew Matack z 1 batalionu 68 regimentu pancernego "Silver Lions" (srebrne lwy), który ćwiczy na poligonie Camp Trzebień koło Żagania, jest zadowolony z pobytu w Polsce. – Tu jest świetnie – mówi o pobycie w Żaganiu i ćwiczeniach na pobliskim poligonie. – Wychowałem się na północy Stanów Zjednoczonych, gdzie pogoda jest podobna. I pamiętam, że jak dzień po przyjeździe do Polski założyliśmy buty treningowe i wybiegliśmy rano, to było absolutnie piękne przeżycie. Wyjście na dwór, widok śniegu, śnieg na drzewach, zapach palonego drewna w piecach… To wszystko sprawiło, że poczułem się jak w domu – mówi sierżant Matack.

  Zespół medyczny, którego jest on dowódcą ma za zadanie reagować w przypadku urazów, które mogłyby się zdarzyć podczas ćwiczeń. W Żaganiu żołnierze z jego batalionu przygotowują się do pełnienia służby w krajach bałtyckich. Mają się tu zaadaptować do warunków pogodowych, przetestować ubrania, a także wypróbować sprzęt – pojazdy, łączność itd.

  Temu służyć mają także treningi strzeleckie czołgów M1A2 Abrams. Ćwiczenia w Camp Trzebień koło Żagania odbywały się od momentu, kiedy Amerykanie w pierwszej połowie stycznia przybyli do Polski.

  - Te ćwiczenia zaczęły się właściwie zaraz po przyjeździe do Polski. Służą głównie budowie gotowości batalionu do wyjazdu do krajów bałtyckich, gdzie będziemy pełnić swoją misję – mówi sierżant Eduardo Arujo, który pełni dowódcę strzelca czołgu M1A2 Abrams. - Dziś wystrzeliłem osiem pocisków 120 mm. Wszystkie w cel – dodaje sierżant Arujo.

  - Chcemy tu ćwiczyć nie tylko nasze umiejętności, ale także sprawdzić sprzęt przed wyjazdem do państwa bałtyckich. Ja sam wyjeżdżam do Estonii - dodaje sierżant Matack. Batalion wyruszy z Polski już na początku lutego.

  ZOBACZ TEŻ | ARMIA USA W POLSCE: PREMIER SZYDŁO I MIESZKAŃCY ŻAGANIA POWITALI AMERYKAŃSKICH ŻOŁNIERZY [ZDJĘCIA]


  - Jak to szybko zleciało. Tyle się dzieje - dodaje sierżant Carillo z zespołu medycznego. - Przyjechaliśmy 5 stycznia, a już jedziemy dalej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ci panowie zasłaniają twarze

   aby ich nie rozpoznano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   powiedział głupiec do głupca?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ortografia głupcze!

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Warto przypomnieć autorowi, że słowo Polska pisze się z wielkiej litery.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ola

   Ortografia głupcze! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   TEN GŁUPIEC to nie jest adekwatny do pana kowalskiego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama