Zakopane. Jeleń żyje w centrum miasta [ZDJĘCIA]

  Zakopane. Jeleń żyje w centrum miasta [ZDJĘCIA]

  Łukasz Bobek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakopane. Jeleń żyje w centrum miasta [ZDJĘCIA]
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mateusz Kiszela

  Mieszkańcy Zakopanego boją się o życie dorodnego jelenia, który od kilku miesięcy pojawia się na ulicach. Zwierzę oswoiło się z ludźmi i stało się atrakcją dla turystów, którzy często robią sobie z nim zdjęcia.
  Jeleń żeruje w śmieciach

  - Tego jelenia widuję przy Bulwarach Słowackiego niemal codziennie - opowiada Andrzej Gąsienica-Makowski, były starosta tatrzański. - Schodzi z pobliskiej Antałówki i żeruje w okolicach Bulwarów czy Lasu Chałubińskiego. Ostatnio, gdy jechałem samochodem, zastąpił mi drogę. Spojrzeliśmy sobie w oczy, po czym spokojnie odszedł do zagajnika.

  Zwierzak skubie trawę, ale też często grzebie w śmieciach, których w tej okolicy jest sporo.


  - Naprawdę piękny, zrobiłem mu kilka zdjęć - mówi Mateusz Kiszela, zakopiański fotograf.

  Boi się o życie jelenia. Pamięta bowiem, że w przeszłości zdarzały się już na Podhalu zwierzęta, które podchodziły blisko ludzi.

  - Kiedyś na całą Polskę sławny był jeleń z Rusinowej Polany, który nawet dawał się głaskać turystom. Źle się to skończyło. Jakiś kłusownik odciął mu głowę - dodaje Kiszela. - Ten też jest już bardzo oswojony. W niedzielę podszedłem do niego na metr.

  Park: to nienormalne

  Zdaniem Filipa Zięby z Tatrzańskiego Parku Narodowego, miasto nie jest naturalnym środowiskiem dla jelenia.

  - To dzikie zwierzę, które powinno żyć w lesie, a nie między domami. Niestety, pomimo naszych apeli, ludzie wciąż dokarmiają łanie, sarny i jelenie - przyznaje. - W ten sposób szybko się uczą, że blisko ludzi znajdą pożywienie. I lgną do ich osad. Tymczasem w mieście czeka na nie mnóstwo zagrożeń. Wystarczy, że ktoś zatrąbi, zwierzę się spłoszy i wpadnie pod samochód albo na jakiś płot.

  Ten jeleń jest już drugim oswojonym pokoleniem. - Sytuacja jest patowa, bo nawet gdybyśmy schwytali to zwierzę i gdzieś je przewieźli, to ono i tak znów zejdzie do ludzi, tylko w innym miejscu - zaznacza Zięba.

  Burmistrz Dorula się cieszy

  Jednym z rozwiązań byłoby schwytanie jelenia i umieszczenie go w zoo. Na taki krok musiałyby się zdecydować władze miasta. Burmistrz Leszek Dorula jest jednak zadowolony z obecności jelenia w centrum miasta. - Liczę, że nic się temu zwierzęciu nie stanie, bo wyrasta już powoli na taką naszą maskotkę - mówi samorządowiec. - Można by żartobliwie powiedzieć, że na Alasce po mieście chodzą łosie, a w Zakopanem jelenie.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłusownictwo

   sarna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeleń, jeleń kłusownictwo bije rekordy bo ludzie głodni, ale nie tutaj lecz w okolicy z której się sprowadziłeś do górali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeleń

   mała mi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Zaraz zeżrą go górale bo to chytre na darmoche...a zeżarli tego sorka z Rusinowej polany

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to już nie jelonek z doliny

   nie fachowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jeleń to bardzo niebezpieczne zwierzę w okresie rui. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Trzeba podziwiać piękno i dostojność tego zwierza jednak należy zachować daleko idącą ostrożność i...rozwiń całość

   Jeleń to bardzo niebezpieczne zwierzę w okresie rui. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Trzeba podziwiać piękno i dostojność tego zwierza jednak należy zachować daleko idącą ostrożność i czujność bardzo proszę. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ///

   Gont (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Zaraz się znajdzie jakiś "miłośnik zwierząt który dba o stabilną sytuację zwierzyny w lesie" któremu zamarzy się ładne poroże na ścianie i zapas mięska w zamrażarce.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama