Zanim wyślesz dziecko na wakacje, sprawdź, kto się nim...

  Zanim wyślesz dziecko na wakacje, sprawdź, kto się nim będzie opiekował

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zanim wyślesz dziecko na wakacje, sprawdź, kto się nim będzie opiekował

  ©Anatol Chomicz

  Ogólnopolska baza wypoczynku, rejestr autokarów, kontrole policji. Sprawdź w jaki sposób możesz zwiększyć bezpieczeństwo dziecka na wakacjach
  Zanim wyślesz dziecko na wakacje, sprawdź, kto się nim będzie opiekował

  ©Anatol Chomicz

  32-20-77-077 - jeśli Państwa dziecko wyjeżdża na obóz, kolonie lub po prostu chcecie zapewnić mu jak największe poczucie bezpieczeństwa w czasie wakacji, warto wpisać w pamięć jego telefonu powyższy numer. To wakacyjna linia interwencyjna Kuratorium Oświaty w Katowicach. Mogą dzwonić tam dzieci, młodzież, rodzice czy nauczyciele - każdy, kto widzi coś niepokojącego podczas wakacyjnego wypoczynku. By zminimalizować ryzyko, nim nasza pociecha ruszy w drogę, warto sprawdzić, kto się będzie nią opiekował, czy jakim autobusem dojedzie na upragnione wakacje.

  Nim dziecko ruszy w drogę, sprawdź bazę wypoczynku


  Choć mało który rodzic o tym wie, jeszcze mniej korzysta z takiej możliwości, to sprawdzenie przed wyjazdem dziecka, bazy wypoczynku jest bardzo ważne. Można to zrobić wchodząc na stronię internetową wypoczynek.men.gov.pl. Bowiem to w niej kurator oświaty umieszcza tylko takie zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Jeśli znajdziemy tam informacje, na temat wyjazdu naszego dziecka, mamy pewność, że organizator dopełnił niezbędnych formalności. Co ważne, Państwowa Straż Pożarna, nadzór sanitarny oraz kurator, mogą wtedy sprawdzić, w jakich warunkach wypoczywają nasze dzieci. Brak zgłoszenia równoznaczny jest z brakiem jakiegokolwiek nadzoru - wtedy służby w ogóle nie wiedzą, że w danym miejscu wypoczywają młodzi ludzie. Pamiętajmy, że organizatorzy muszą zgłosić kuratorium informację o wyjeździe na trzy tygodnie przed jego terminem.

  Nim dziecko wsiądzie do autobusu, sprawdź dane autobusu


  Druga warta odwiedzenia strona internetowa jest następująca: bezpiecznyautobus.gov.pl. To nic innego jak baza, w której sprawdzimy podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. W ten sposób, siedząc przed monitorem komputera, można się upewnić czy autobus, którym nasze pociechy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC a może oznaczony jest jako wycofany z ruchu.

  Poza tym rodzice mogą „zmówić“ kontrolę autokaru przez policjantów z wydziału ruchu drogowego. By mundurowi skontrolowali autokar, należy zadzwonić na numer konkretnej komendy policji i zgłosić taką potrzebę. Jednak mundurowi proszą, by umawiać się na rutynowe kontrole na kilka dni przed wyjazdem (odbywają się one na specjalnie wyznaczonych parkingach). W sezonie jest ich tak dużo, że mogą mieć problem z przeprowadzeniem kontroli z godziny na godzinę.

  - Jednak jeśli rodzice już w dzień wyjazdu mają podejrzenie, że z autokarem lub jego kierowcą dzieje się coś złego, również powinni zgłosić to dyżurnemu. W takim przypadku natychmiast wyślemy patrol policyjny na interwencję - podkreśla Magdalena Wiśniewska z zespołu prasowego KWP w Katowicach.

  Pomoc nie tylko na wyjeździe, czyli „BezNuda na wakacjach“


  500 149 596 - to kolejny numerem telefonu, który warto wpisać dziecku do telefonu (działa od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 14). To drugi regionalny numer interwencyjny. Od lat prowadzą go specjaliści z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

  - Infolinia przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, a także dla rodziców, wychowawców i nauczycieli, którzy w czasie wakacji, mają kontakt z młodymi ludźmi- wyjaśnia Magdalena Wieczorek, koordynator BezNudy. - Służymy informacją o miejscach, w których można uzyskać pomoc i fachowe wsparcie, w przypadku przeżywania trudności przez nastolatków lub zaobserwowania niepokojących zachowań u młodych ludzi - dodaje.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUSOMAT PL

   BUSOMAT PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Warto też sprawdzić stan techniczny autokaru i trzeźwość kierowcy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama