Zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych. Tak czy nie?

  Zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych. Tak czy nie?

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Magdalena Łońska/Magdalena Długosz

  Magdalena Łońska/Magdalena Długosz ©mat. własne/Michał Radwański

  W piątek posłowie głosowali m.in. nad zmianą ustawy o planowaniu rodziny, zaproponowaną przez Instytut Ordo Iuris. Spytaliśmy mieszkanki Lublina: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów antyaborcyjnych?
  Magdalena Łońska/Magdalena Długosz

  Magdalena Łońska/Magdalena Długosz ©mat. własne/Michał Radwański

  TAK - Magdalena Łońska, Fundacja Życie i Rodzina, lubelski koordynator zbiórki podpisów pod inicjatywą Stop Aborcji
  Istotą obywatelskiego projektu ustawy jest zakaz aborcji. Wprowadza zapis o przyrodzonym prawie do życia od chwili poczęcia, czyli połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Naszym celem jest zmiana prawa, które w obecnym kształcie dopuszcza zabijanie nienarodzonych dzieci.

  "Piekło dzieci" czy "piekło kobiet". W Sejmie pierwsze czytanie projektów dot. aborcji

  x-news


  Rocznie ginie ich ok. tysiąca. Poprzez swoją propozycję chcemy, żeby taki proceder został zabroniony. W projekcie opracowanym przez Instytut Ordo Iuris jest postawiony również nacisk na bardziej podmiotowe traktowanie dziecka nienarodzonego, bo obecnie nie ma ono unormowanego statusu prawnego. W tym i poprzednich latach były przypadki bezradności prawa, jak np. w Białymstoku, gdzie okazało się, że nie można pociągnąć pewnych osób do odpowiedzialności za spowodowanie śmierci nienarodzonego dziecka.

  Naszym celem jest, żeby osoba, która umyślnie doprowadziła w jakikolwiek sposób do śmierci nienarodzonego dziecka, była pociągnięta do odpowiedzialności karnej. W takim przypadku ustawa zakłada karalność za spowodowanie śmierci dziecka od roku do 10 lat. W innych przypadkach karą za spowodowanie śmierci dziecka poczętego jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. To konsekwencja umyślnego zabicia człowieka.

  W projekcie nie ma mowy o pociąganiu do odpowiedzialności lekarzy i innych osób, które próbują pomagać kobiecie, gdy jest zagrożone jej zdrowie i życie, nawet jeśli w konsekwencji dochodzi do śmierci dziecka. Wbrew przewidywaniom środowisk feministycznych i lewicowych nie będziemy zamykać w więzieniach kobiet za poronienia. Naszym celem jest objęcie opieką zarówno dziecka, jak i kobiety. Konsekwencje będą wyciągane natomiast wobec osób, które naciskają na kobiety i proponują aborcję.

  Widzimy rosnące poparcie dla obrony życia. Przypomnę, że pod projektem ustawy zebraliśmy ponad 450 tys. podpisów. Pocieszające jest, że ta świadomość rośnie również wśród polityków. Obecny kształt Sejmu pozwala mieć nadzieję, że projekt zostanie przyjęty. Mam nadzieję, że politycy staną na wysokości zadania i potwierdzą to co jest zapisane w Konstytucji, że każdy człowiek ma prawo do życia i nie ma od tego żadnych wyjątków.

  NIE - Magdalena Długosz, Partia Razem
  Ustawa, którą Instytut Ordo Iuris próbuje przepchnąć w Sejmie, jest bardzo drastyczna. Godzi w podstawowe prawa kobiet i nie tylko, bo kwestie płodności i planowania rodziny dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Poprzez tę inicjatywę Ordo Iuris chce zaostrzyć ustawę antyaborcyjną, która już teraz jest jedną z najostrzejszych w Europie.

  Projekt zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce i dodatkowo karanie kobiet i lekarzy za ewentualne powikłania i poronienie. Jego skutkiem będzie to, że każde poronienie będzie się kończyło śledztwem prokuratorskim. Co prawda w projekcie znajduje się zapis, że sąd, jeśli śmierć płodu spowoduje matka, może warunkowo złagodzić jej karę więzienia, bądź warunkowo odstąpić od jej wykonania, ale nikt nie ma pewności, że sąd będzie stał po stronie matki. W obecnym klimacie politycznym będzie raczej przeciwnie. Badania opinii publicznej wskazują, że znacznie więcej osób jest za złagodzeniem lub zachowaniem obecnej ustawy niż za jej zaostrzeniem. Nie można więc mówić, że trzeba zakazać aborcji, bo taka jest wola społeczeństwa.

  Zwracam uwagę, że w czwartek w Sejmie czytany był także inny projekt obywatelski, komitetu „Ratujmy kobiety”, który zebrał ponad 200 tys. podpisów i zakłada zliberalizowanie ustawy obecnie obowiązującej. Aborcja w Polsce powinna być dozwolona do trzeciego miesiąca ciąży, tak jak to jest w wielu krajach europejskich. Osoby popierające prawo do wolnego wyboru wcale nie są za aborcją dla samej aborcji. Do tego problemu powinniśmy podejść z zupełnie innej strony. Nie strasząc, karząc i wtrącając do więzień, ale oferując kobietom w ciąży oraz matkom pomoc państwa, upowszechniając bardzo wczesną edukację seksualną i szeroko dostępną antykoncepcję bez recepty. Nie możemy bać się szczerze mówić młodzieży o współżyciu i jego bezpieczeństwie.

  Skierowanie projektu Ordo Iuris do dalszych prac to bardzo zła decyzja, która może prowadzić do torturowania kobiet i wtrącania ich do więzień. Nagminne staną się przypadki, tak jak to ostatnio miało miejsce w Kielcach, że dzieci będą rodzić dzieci gwałcicielom. Jeżeli posłowie uchwalą projekt Ordo Iuris to lekarze zaczną bać się badania kobiet w ciąży, żeby nie doprowadzić do poronienia. Ostatecznym skutkiem będzie to, że kobiety będą i tak przerywać ciążę za granicą lub w podziemiu aborcyjnym. To drugie będzie się wiązało z cierpieniem i powikłaniami, zwłaszcza wśród biedniejszych kobiet. Nawet jeśli będą zmuszone donosić ciąże i urodzić to będziemy mieli tylko więcej traumy i więcej dzieci w beczkach, bo nie w ten sposób powinno się walczyć z patologiami. Bardziej powinna być promowana edukacja, antykoncepcja i dobra opieka, a nie opresyjne działania. Nie możemy się również zgodzić na ewentualne lekkie złagodzenie tej ustawy, które nazwane zostałoby „nowym kompromisem”. To nie jest żadne rozwiązanie. To czysta tortura wobec kobiet i ich partnerów.  Zachodnia obwodnica Lublina już na finiszu (ZDJĘCIA)
  Liceum im. Unii Lubelskiej świętowało 95-lecie [ZDJĘCIA]
  Lekki, zwinny i cichy. Ursus zaprezentował nowy samochód elektryczny (ZDJĘCIA, WIDEO)
  Festiwal Nauki: menzurki i roboty na stadionie


  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

  Czytaj także

   Komentarze (83)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYBÓR

   Przemek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Na pewno aborcji nie można traktować jak antykoncepcji, ale w pewnych sytuacjach jest ona konieczna, nie dlatego że kobieta "wpadła" ale dlatego, że została zgwałcona,...rozwiń całość

   Na pewno aborcji nie można traktować jak antykoncepcji, ale w pewnych sytuacjach jest ona konieczna, nie dlatego że kobieta "wpadła" ale dlatego, że została zgwałcona, albo ciąża zagraża jej zdrowiu.
   Ja wiem że to trudny temat, można długo dyskutować nad początkiem życia, ale mnie osobiście bardziej interesuje życie i zdrowie kobiety - również psychiczne, niż zbiór komórek, które jeszcze na pewno człowiekiem nie jest.
   I jeszcze jedno, bo tego nie rozumiem. Każdy doskonale o tym wie, że aborcja była , jest i będzie. Jeśli prawnie zabronimy, to i tak zabiegi będą wykonywane, tyle tylko że nielegalnie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POPIS

   POPIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   To może zbadamy ile razy usuwano ciąże siostrom zakonnym bo ksiądz zamoczył. A jak chcecie bronić każde istnienie to może zaczniecie z kościoła, państwa i innych instytucji pomagać tym rodziną...rozwiń całość

   To może zbadamy ile razy usuwano ciąże siostrom zakonnym bo ksiądz zamoczył. A jak chcecie bronić każde istnienie to może zaczniecie z kościoła, państwa i innych instytucji pomagać tym rodziną którym rodzi się upośledzone, chore lub kalekie dziecko. Gdzie są wszyscy kiedy trzeba pomóc rodzinie wielodzietnej. Gdy dziecko trafia do ośrodka zamkniętego to państwo zabiera mu rentę i rodzice muszą jeszcze dopłacić dodatkowe ok 400 zł. Gdzie wtedy są Ci co tak głośno krzyczą za ratowaniem życia. Sprawą zajmują się ludzie w takim wieku że zostało im tylko się położyć i pogłaskać. To ich sex. Może PIS-wcy jeszcze wskrzeszą Św. Inkwizycję. Nasz naród cofa się w myśleniu z coraz większą prędkością. Z cztery lata będziemy mieszkać w jaskiniach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda że pani z partii Rezm tak słabo uzasadniła swoje stanowisko

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Ustawa kładzie kres badaniom prenatalnym, zablokuje wykrywanie chorób płodu, które leczy się w stadium plodowym, dzieki czemu dziecko urodziłoby się zdrowe, po zablokowaniu badań, dziecko po...rozwiń całość

   Ustawa kładzie kres badaniom prenatalnym, zablokuje wykrywanie chorób płodu, które leczy się w stadium plodowym, dzieki czemu dziecko urodziłoby się zdrowe, po zablokowaniu badań, dziecko po urodzeniu może umrzeć. Ustawa przewiduje zablokowanie usuwania ciąży pozamacicznej, która jest typowym powikłaniem w chorobie endometriozy na którą choruje w Polsce 15 procent młodych kobiet-potencjalnych matek w Polsce. Te kobiety mogą być skazane na śmierć bo pęknięcie nieusuniętej ciązy pozamacicznej powoduje śmierć pacjentki.
   Ustawa zablokuje w końcu in vitro, które jest szansą dla wielu par na posiadanie potomstwa.
   To jest ustawa zbrodnicza. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   deeeebilna dyskusja

   grampler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

   Dlaczego wszyscy ludzie to takie szmaaaty? :(


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z pisu?

   kolega (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   czy jak?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cyyyyycki

   politycy i deeeeeeebile (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   duuuuuuupa guuuuuuuuwno sraaaaaaaanie żygaaaaaaaanie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aborcja

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 4

   Nawet jeśli nie jest się za aborcją, to dlaczego mamy odbierać wybór osobom które mają inne podejście? Ja nie chciałabym usuwać dziecka, ale inne osoby uważają inaczej i zaostrzenie przepisów nie...rozwiń całość

   Nawet jeśli nie jest się za aborcją, to dlaczego mamy odbierać wybór osobom które mają inne podejście? Ja nie chciałabym usuwać dziecka, ale inne osoby uważają inaczej i zaostrzenie przepisów nie pomoże. Marihuana jest zakazana, a i tak ja ludzie palą. Z aborcją będzie to samo, jak jej zakażą to się rozwinie podziemie i tyle. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aborcja

   Cierzoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 21

   Aborcja to ludobójstwo i powinna być zakazana.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cierzoń

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   tak kiedyś nauczali ojcowie Kościoła:
   - św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
   - św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje...rozwiń całość

   tak kiedyś nauczali ojcowie Kościoła:
   - św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
   - św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80 "zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXXX

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jak wymyślasz bzdury to nie podpieraj się jakimiś świętymi licząc że nikt tego nie zweryfikuje i Ci w te pierdoły uwierzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TRZEPANIE TYM BARDZIEJ!!

   dr Marco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Taka ręka powinna być obcięta!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedzi

   Cierzoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Karol: Jeśli w ocenie człowieczeństwa dziecka poczętego posługujesz się opiniami filozofów sprzed kilkuset lat, a nie aktualnymi danymi naukowymi, to radzę zmienić źródła wiedzy.
   Dr Marco: Jestem...rozwiń całość

   Karol: Jeśli w ocenie człowieczeństwa dziecka poczętego posługujesz się opiniami filozofów sprzed kilkuset lat, a nie aktualnymi danymi naukowymi, to radzę zmienić źródła wiedzy.
   Dr Marco: Jestem przeciw, ale żyjemy w demokratycznym, pluralistycznym kraju, więc skoro można dyskutować o zabijaniu dzieci, to można też przedyskutować tę kwestię.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjęcia mowią całą prawdę!

   Anioł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 15

   Wystarczy spojrzeć na zdjęcia aktywistek: po lewej piękna, pszenna Polka, bez makijażu, włosy rozwiane jak u sanitariuszki z powstania, zgrzebna, polska koszulina patriotyzm i cnota bije z Jej...rozwiń całość

   Wystarczy spojrzeć na zdjęcia aktywistek: po lewej piękna, pszenna Polka, bez makijażu, włosy rozwiane jak u sanitariuszki z powstania, zgrzebna, polska koszulina patriotyzm i cnota bije z Jej oczu. Po prawej wymalowana, wulgarna dziewoja w zachodniej odzieży zapatrzona w ideologię gender i multikulti. Prawdziwy Polak nie musi się nawet zastanawiać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale

   111 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   ale w oczach tej panienki od tej fundacji aborcyjnej (Łońska) jakaś pustka i obłęd. Zero myślenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   dvd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Owszem tylko ty hipokryto polecisz na tą po prawej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ABORCJA to morderstwo

   Lublinianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 19

   Aborcja to rzeź na dziecku, rozrywanie go na kawałki, największe cierpienie, jakie można mu zgotować. Nie wiem, jak jakakolwiek matka mogłaby chcieć zgotować to swojemu dziecku. Obejrzyjcie sobie...rozwiń całość

   Aborcja to rzeź na dziecku, rozrywanie go na kawałki, największe cierpienie, jakie można mu zgotować. Nie wiem, jak jakakolwiek matka mogłaby chcieć zgotować to swojemu dziecku. Obejrzyjcie sobie filmiki z aborcji - od razu widać, że rozszarpuje się człowieka, który jest już praktycznie ukształtowany. Można mieć różne poglądy, ale w kwestii obrony życia wszyscy powinni być zgodni i zapewnić dzieciom ochronę. ZAWSZE!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ciekawe czy chciałabyś wychowywać downa ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lublinianka

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   tak kiedyś nauczali ojcowie Kościoła:
   - św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
   - św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje...rozwiń całość

   tak kiedyś nauczali ojcowie Kościoła:
   - św. Augustyn - "Nie jest dzieciobójczynią ta, która sprowadza poronienie, zanim dusza wstąpi w ciało "
   - św. Tomasz z Akwinu - " Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80 "zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zwolennicy życia za wszelką cene - do ośrodków adopcyjnych!

   Ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 6

   Każdy, kto jest za zaostrzeniem ustawy powinien:
   1. wpisać się na imienną listę,
   2. zaadoptować narodzone dziecko z poważnym defektem, upośledzone, niepełnosprawne z znacznym stopniu, żyjące w...rozwiń całość

   Każdy, kto jest za zaostrzeniem ustawy powinien:
   1. wpisać się na imienną listę,
   2. zaadoptować narodzone dziecko z poważnym defektem, upośledzone, niepełnosprawne z znacznym stopniu, żyjące w stanie wegetatywnym,
   3. wychowywać adoptowane dziecko do swojej lub jego śmierci w realiach polskich,
   4. TYLKO W TAKIEJ SYTUACJI WYPOWIADAĆ SIĘ NA TAK POWAŻNY I WRAŻLIWY TEMAT!
   Nie jestem za aborcją, ale staram się, zrozumieć ludzi, którzy stanęli przed ogromnym dramatem życiowym w momencie zdiagnozowania uszkodzonego dziecka w łonie matki.
   Niech zwolennicy nienarodzonego życia przestaną krzyczeć, niech staną w kolejce do ośrodków adopcyjnych po dziecko w stanie wegetatywnym - kolejki nie ma, szybciutką dostaną nowe życie do zaopiekowania. Jan Paweł II nie cenił słów i gestów, ale czyny!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama