Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Brzeziński nie żyje. Dzięki niemu USA wsparły Solidarność

Redakcja
Zbigniew Brzeziński nie żyje
Zbigniew Brzeziński nie żyje
Zbigniew Brzeziński nie żyje. To jeden z czołowych ekspertów USA, którzy wywarli wpływ na politykę USA wobec Europy Wschodniej, w tym Polski. Dzięki niemu Stany Zjednoczone aktywnie zaangażowały się w rozwiązanie kryzysu w Polsce w 1980 r. To dzięki niemu USA zdecydowały się wesprzeć Solidarność. To także dzięki niemu Polska weszła do NATO.

Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat. O smierci poinformowała jego córka , Mika Brzeziński: "Dzisiaj wieczorem w spokoju odszedł mój ojciec. Dla przyjaciół był Zbigiem, dla wnuków Wodzem, a dla żony nieustającą miłością życia. Dla mnie był po prostu najbardziej inspirującym, kochającym i oddanym ojcem, jakiego może mieć dziewczyna. Kocham cię, Tato" . Był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA od czasów prezydenta Jimmy'ego Cartera, gdy był ekspertem do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981.

Prezydent Andrzej Duda zareagował na wieść o śmierć Zbigniewa Brzezińskiego pisząc kilka zdań.

Odszedł Zbigniew Brzeziński - kiedyś głos Polski w Białym Domu. Wolnej Polski. Bo niestrudzenie zabiegał o tę wolność dla nas. Dziękujemy!

Zbigniew Brzeziński po wyjeździe całej rodziny do Kanady, studiował nauki polityczne i ekonomię na Uniwersytecie McGill w Montrealu, gdzie w 1950 roku uzyskał stopień magistra (ang. Master of Arts). W 1953 roku obronił doktorat z nauk politycznych na Harvardzie, gdzie był też wykładowcą do 1960 roku. W 1958 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Był twórcą powołanego na nowojorskim Uniwersytecie Columbia Instytutu Badań nad Przemianami Międzynarodowymi.

W latach 1977–1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA i w tym czasie wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu „Solidarności” w Polsce. Jego postawa miała decydujący wpływ na rozwiązanie kryzysu polskiego na początku grudnia 1980 roku.

Z jego inicjatywy powołano Polsko-Amerykańską Fundację Wolności – organizację, która działa na rzecz umacniania społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce, w tym wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego, a jednocześnie wspiera procesy transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zbigniew Brzeziński był zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej, czyli bazy antyrakiet stwierdzając, że: „umieszczenie amerykańskiej tarczy w Polsce wzmacnia jej sojusz z USA”. Krytykował administrację George’a Busha za uległość w sprawie tarczy wobec Rosji. Wyrazem tej krytyki było twierdzenie, że: „Putin od roku pluje w twarz Stanom Zjednoczonym, a w odpowiedzi dostaje zaproszenie na rodzinne spotkanie".

Do gdyńskiego Muzeum Emigracji trafiła korespondencja między Zbigniewem Brzezińskim a Janem Pawłem II. W listach dyskutowali o najważniejszych kwestiach w dziejach Polski, m.in. o wprowadzeniu stanu wojennego.

- Listy będą bez wątpienia wielką wartością i pamiątką w naszym muzeum - uważa prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Jak oceniła Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, w listach widoczny jest "ogromny wkład obu Polaków w doprowadzeniu do wolnej Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!