Zjazd samorządowców w Zduńskiej Woli. Politycy do...

  Zjazd samorządowców w Zduńskiej Woli. Politycy do psychiatry?

  Marcin Darda

  , Agnieszka Olejniczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zjazd samorządowców w Zduńskiej Woli. Politycy do psychiatry?

  ©Agnieszka Olejniczak

  Poseł PSL chce, by kandydaci na posłów i senatorów przechodzili badania psychiatryczne. Przeciwnicy zmian w ordynacji wyborczej spotkali się w Zduńskiej Woli i Łodzi.
  Zjazd samorządowców w Zduńskiej Woli. Politycy do psychiatry?

  ©Agnieszka Olejniczak

  Kandydaci na posłów i senatorów powinni przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne lub psychiatryczne - uważa Paweł Bejda, poseł PSL z okręgu sieradzkiego. I dodaje, że ludowcy zaproponują taką poprawkę, jeśli PiS zechce zmieniać ordynację wyborczą.

  - Jestem posłem pierwszą kadencję, a gdy widzę, w jaki sposób w Sejmie przechodzą niektóre sprawy, to mam taką refleksję, że takie badania powinny być standardem - mówi poseł Bejda, zaznaczając, że „nie chce teraz wchodzić w szczegóły”. Poseł z Łowicza nie chciał też zdradzić, którzy parlamentarzyści zainspirowali go do pracy nad taką poprawką. Poseł PSL stwierdził, że „nie chce nikogo stygmatyzować”.

  - W każdym razie parlamentarzyści odpowiadają za szeroko pojęte bezpieczeństwo obywateli, a obywatele zasługują na najlepszą jakość swych przedstawicieli w parlamencie - mówi poseł Bejda.

  CZYTAJ TEŻ: Zjazd samorządowców w Zduńskiej Woli

  Ludowcom nie podobają się także proponowane przez PiS zmiany w ordynacji dotyczącej wyborów samorządowych.

  Przypomnijmy, rządzący chcą, by wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie mogli rządzić dłużej niż dwie kadencje. Ponadto PiS chce, by uwzględniane były tu także byłe i obecna kadencja (osoba, która obecnie rządzi gminą np. drugą kadencję nie mogłaby wystartować w nadchodzących wyborach).

  W Łodzi w siedzibie PSL powołano Oddział Wojewódzki Ruchu Obrony Polskiej Samorządności, odmeldowało się ponad 80 osób. To kolejna, po rozpoczęciu akcji referendalnej przez KOD i publicystów lewicowo-liberalnego kwartalnika „Liberte”, inicjatywa przeciwników zmian w ordynacji wyborczej.

  - Na spotkaniu pojawili się nie tylko samorządowcy, ale także studenci, doktoranci i przedstawiciele organizacji pozarządowych, bo my się sprzeciwiamy nie tylko zmianom w ordynacji samorządowej, ale także w wymiarze sprawiedliwości, jak upolitycznienie i zmiana zasad powoływania sędziów - mówi Dariusz Klimczak, prezes PSL w województwie łódzkim. Klimczak mówi, że nie jest to inicjatywa partyjna, bo „nie tylko PSL zależy na pozostawieniu przez PiS samorządów w spokoju”.

  CZYTAJ TEŻ: Samorządy z „kagańcem”? Dwie kadencje i zmiana

  Proponowanym zmianom poświęcone było wczorajsze spotkanie samorządowców w Zduńskiej Woli. Na zaproszenie prezydenta miasta odpowiedziało ponad 40 wójtów, burmistrzów i prezydentów z województwa łódzkiego.

  Większość z nich zdecydowanie opowiedziała się przeciwko propozycjom PiS. Mówili, że nie chodzi im o ratowanie swoich stanowisk, ale o działanie zgodne z prawem i obronę praw wyborców do decydowania o swojej gminie lub mieście.

  Samorządowcy uzgodnili wspólne stanowisko, które zostanie skierowane imiennie do wszystkich parlamentarzystów z województwa łódzkiego, a także do szefów klubów parlamentarnych i do marszałka Sejmu. Wyrażają w nim zaniepokojenie planami zmian w ordynacji wyborczej i wskazują na ich niekonstytucyjność oraz na to, że samorząd jest ostoją demokracji.

  „Nie bronimy swojej władzy, a praw suwerena” - napisali w stanowisku, przygotowanym po spotkaniu w Zduńskiej Woli.

  Marszałek województwa Witold Stępień (PO) zapowiedział na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie samorządowców z całego regionu w sprawie referendum i poparcia obecnej ordynacji samorządowej.

  CZYTAJ TEŻ: Ograniczenie kadencji w samorządach. 70 procent rządzących może stracić urzędy

  TYTUŁ RAMKI
  Z prezydentem Zduńskiej Woli Piotrem Niedźwieckim rozmawia Agnieszka Olejniczak.

  Dlaczego zorganizował Pan spotkanie samorządowców w sprawie planów zmian w ordynacji i wprowadzenia kadencyjności?

  Bo to jest strzał w samorząd i wybranych przez wyborców gospodarzy, którzy mają zaufanie i są weryfikowani co cztery lata.

  Jest pan przeciwny ograniczeniom liczby kadencji?

  To jest nie do końca przemyślana zmiana. Powinna jej towarzyszyć naukowa refleksja. Powinno dochodzić się do niej nie szybko, a przez siłę argumentów. Myślę, że jeśli kadencyjność, to trzeba się zastanowić na przykład co do lat kadencji.

  W województwie jest ponad 170 miast i gmin. Dlaczego nie wszyscy przyjechali do Zduńskiej Woli?

  To jest tak, że jest jakaś obawa, że trzeba budować dobre relacje z centralą. Ale nie możemy pozostać bierni.

  Boją się?

  Niekoniecznie. Wiem, że aktywny jest również marszałek, a na pewno każda inicjatywa z udziałem samorządowców jest godna podkreślenia.


  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Psychiatryk obowiązkowy

   lump (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dobrze gada. Jeszcze milion+ dotacji rolniczej powinien dostać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy myślą, że już opadły zabezpieczające ich od 28 lat

   tarcze bezkarności (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   i będą potrzebne zielone papiery na koszt podatników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poseł Bejda

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Poseł Bejda zaproponował badania psychiatryczne dla posłów. I ich nie przeszedł :-)))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   X – Y - Z

   X – Y - Z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   X – Y - Z

   szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

   X – Y - Z

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bronią esbeków

   sds (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   śmiecie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakby PiS był w Japonii to USA to do tej pory byłaby rozliczana za atomówkę....

   ŁodzianinPK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Kolego do głosu dochodzą pokolenia, które o SB, UB stanie wojennym wiedzą tylko z lekcji historii...i mówiąc szczerze mają to w d....e... Dla nich ważniejsze jest co jest tu i teraz a Wy wciążSB ,...rozwiń całość

   Kolego do głosu dochodzą pokolenia, które o SB, UB stanie wojennym wiedzą tylko z lekcji historii...i mówiąc szczerze mają to w d....e... Dla nich ważniejsze jest co jest tu i teraz a Wy wciążSB , PZPR itd

   A nawiązując do tematu swojego postu chciałbym abyś wiedział, że owszem w USA pamięta się o Nagasaki i Hiroszimie ale nie przeszkadza to aby wspólnie robić interesy i żyć we wzajemnej symbiozie...

   Nie rozumiem z skąd w partii tak mocno związanej z kościołem i religią tyle jadu, nienawiści , chęci odwetu i zemsty.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A nawiązując do twojego postu chciałbym abyś wiedział, że owszem USA

   Przez lata okupacji Japoni tak zaifekowało elity, że nie ma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   tam nikogo kto przeciwstawiłby się hegemonowi i długo nie będzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miarkuj co piszesz.

   § (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Zło nie rozliczone powraca w dwójnasób.Czyż nie widzisz,że ci wszyscy obrońcy demokracji usiłują bronic starego porządku? Usiłowano wmówić ludziom,że liczy się tu i teraz.Wielu w głowach...rozwiń całość

   Zło nie rozliczone powraca w dwójnasób.Czyż nie widzisz,że ci wszyscy obrońcy demokracji usiłują bronic starego porządku? Usiłowano wmówić ludziom,że liczy się tu i teraz.Wielu w głowach zamieszano,na szczęście nie wszystkim i nie do końca. Ludzie muszą mieć wizję przyszłości,jeśli nie dla siebie to dla swoich dzieci. Na początku transformacji ustrojowo-gospodarczej mówiono: kilka lat i będzie lepiej.Minęło lat 27 i co? Ci co uwłaszczyli się na majątku narodowym mają się nieźle a reszta? Przekręty z vat w ostatnich latach to codzienność i nikt z tym nie walczył.Amber-Gold,prokuratorzy i sędziowie z zanikiem pamięci.Oszustwo za oszustwem nie rozliczone.Pieniądze publiczne znikały jak kamfora.Transfer waluty za granicę ogromny.Przecież mogłyby pracować na rzecz rozwoju gospodarki a nie tonąć w prywatnych kieszeniach cwaniaków. tu nie chodzi o jad,nienawiść,zemstę czy odwet,chodzi o elementarną sprawiedliwość . Tylko tyle i aż tyle.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tych co kradną do psychiatryka

   lew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   jak patrzę się na te skorumpowane mordy z ZSL.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te brzuchste chlopki roztropki. Niech nsjpierw

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Pokażą ile wyludzili funduszy leuropejskich jakie hacjendy se postawili a wtedy ocenimy sksle ich sprytu i cwaniakowania ,,"a poza tym z nudow to juz ich wnuki wyzywaja ich od idiotow i glupichwiec...rozwiń całość

   Pokażą ile wyludzili funduszy leuropejskich jakie hacjendy se postawili a wtedy ocenimy sksle ich sprytu i cwaniakowania ,,"a poza tym z nudow to juz ich wnuki wyzywaja ich od idiotow i glupichwiec stad ten pomyslzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram!

   rex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Badaniami psychiatrycznymi powinni być obi enci obowiązkowo wszyscy ,którzy składają OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE.Nie wyobrażam sobie by "PSYCHOL" decydował o mojej osobie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie trzeba wszystkich

   fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Wystarczy partia rządząca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cos z głową

   buton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   Badaniami psychiatrycznymi i psychologicznymi obowiazkowo powinni być poddani wszyscy strtujacy we wszelkich wyborach lacznie z posłem Bejda


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   U tjebja....cos z głową - buton.

   Wanja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Ja wirzu - buton - czto ty nie pojau, co tu grane! No ale nie wsje mondraki, jak Wielkij Lech!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   osioł

   bombadil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   he, he, tak to wygląda jak osioł nie znający języka usiłuje pisać po rosyjsku

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama