Zmarła Danuta Szaflarska. Wybitna aktorka miała 102 lata

  Zmarła Danuta Szaflarska. Wybitna aktorka miała 102 lata

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Danuta Szaflarska zmarła w wieku 100 lat
  1/10
  przejdź do galerii

  Danuta Szaflarska zmarła w wieku 100 lat ©NAC

  W niedzielę 19 lutego 2017 zmarła Danuta Szaflarska. Aktorka filmowa i teatralna 6 lutego skończyła 102 lata. Jedną z jej najbardziej znanych ról jest ta z „Zakazanych piosenek”, pierwszego powojennego polskiego filmu.
  Zobacz galerię\

  Danuta Szaflarska urodziła się w 1915 roku. W 1939 roku ukończyła szkołę teatralną, w czasie wojny występowała m.in. w teatrach konspiracyjnych, brała udział w Powstaniu Warszawskim.

  Zagrała główną rolę w pierwszym polskim filmie powojennym „Zakazane piosenki”, a niedługo później w pierwszej powojennej komedii „Skarb”. W sumie wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, m.in. u Agnieszki Holland, Tadeusza Konwickiego, Doroty Kędzierzawskiej, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna.

  Przede wszystkim była jednak znakomitą aktorką teatralną. Występowała na deskach teatrów: Teatru Starego w Krakowie, Teatru Współczesnego w Warszawie, Teatru Narodowego oraz Teatru Dramatycznego. Od 2010 roku była związana z warszawskim Teatrem Rozmaitości. To właśnie TR podało informację o jej śmierci.

  - W imieniu rodziny i całego zespołu TR informujemy, że dziś po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, nasza najukochańsza, najmilsza Danusia. Miała 102 lata. Była w naszym zespole od 2010 roku. Kiedy dwa lata temu obchodziła 100 urodziny, zaśpiewaliśmy jej „200 lat”. To był niezwykły dar, być i pracować z Nią. Wnosiła do naszego teatru serce, wrażliwość i artystyczną energię, a zarazem świadomość tradycji i kultury teatralnej. Łączyła nas z przeszłością, a jednocześnie kierowała w przyszłość - napisali jej bliscy na profilu Teatru Rozmaitości na Facebooku.

  Danuta Szaflarska miała w dorobku około setki ról teatralnych, m.in. w spektaklach w reżyserii Erwina Axera, jak "Niemcy" (1949), "Kordian" (1956), "Miłość na Krymie" (1994). W ostatnich latach zagrała m.in. w spektaklach "Tango" w reż. Macieja Englerta (2000), "Bambini di Praga" w reż. Agnieszki Glińskiej (2001), "Daily Soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (2007), "Wasza Ekscelencja" (2006) i "Odejścia" (2008) w reż. Izabeli Cywińskiej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama