Zmiany w polskim wojsku: Płk Piotr Gąstał i gen. bryg. Piotr...

  Zmiany w polskim wojsku: Płk Piotr Gąstał i gen. bryg. Piotr Patalong odwołani przez szefa MON

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Polska

  Zmiany w polskim wojsku: Płk Piotr Gąstał i gen. bryg. Piotr Patalong odwołani przez szefa MON
  Rzecznik ministerstwa obrony narodowej Bartłomiej Misiewicz potwierdził decyzje szefa resortu o odwołaniu płk Piotra Gąstała, dowódcy Jednostki Wojskowej GROM. Antoni Macierewicz przeniósł również do rezerwy gen. bryg. Piotra Patalonga, szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym RSZ. Wojskowi będą pełnić służbę odpowiednio do 15 i 19 września.
  Zmiany w polskim wojsku: Płk Piotr Gąstał i gen. bryg. Piotr Patalong odwołani przez szefa MON
  Jak zapewniał Misiewicz w rozmowie emitowanej na antenie TVP Info, odwołanie Gąstała, związanego z GROM-em od 25 lat, nie ma związku z wypadkiem, w wyniku którego pod w Gdańsku zginął oficer jednostki, który wypadł za burtę statku. Drugi z komandosów został wtedy ranny. Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oficera prowadzi dział do spraw wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni, jednak sam minister informował niedawno, że nic nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień. Gąstał był współtwórcą zespołu wodnego Jednostki GROM, a od sierpnia 2011 roku nią dowodził. Za swoją służbę był wielokrotnie nagradzany.

  KRZYSZTOF PRZEPIÓRKA: ĆWICZENIA ŻOŁNIERZY BYWAJĄ NIEBEZPIECZNE. MUSZĄ ODDAWAĆ REALIA POLA WALKI


  Stanowisko stracił również Piotr Patalong, szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych. Funkcję tę pełnił od 1 stycznia 2014 roku; w latach 2008 -2010 był dowódcą Wojsk Specjalnych, dowódcą Jednostki Wojskowej GROM (2006–2008) oraz 1 Pułku Specjalnego Komandosów (2004–2006). Był wielokrotnie odznaczany m.in. medalem Dowództwa Operacji Specjalnych USA (USSOCOM Medal). Decyzja o jego zwolnieniu ze służby zapadła w poniedziałek. – To decyzja podyktowana potrzebami sił zbrojnych – tak przeniesienie do rezerwy kadrowej dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych motywował rzecznik MON.

  Jednostka specjalna GROM została utworzona w lipcu 1990 roku. Jest wymieniana jako jedna z najbardziej elitarnych tego typu na świecie. Za jej twórcę uznaje się gen. Sławomira Petelickiego, który przyjmował do służby m. in. płk. Piotra Gąstała.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasne:))

   Radiomanchester (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czekam na dzień w którym żołnierz Polski tak wypierdzieli misiewiczowi lepe w ten tłusty ryj ze się nogami nakryje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grom

   Remek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tlumany

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grom

   Remek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jak już coś to generał dywizji tematy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grom

   lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   niedlugo powstanie nowa formacja nie grom a gromniczni ministranci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odwolani dowodcy

   j-23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   tak wyglada czystka wg.glownego mon-u.najlepszym kandydatem jest mlody misiewcz,nie tylko odwazny,otrzymal juz zloty medal,po 9 miesiacach sluzby,zostal takze czlonkiem rady nadzorczej przemyslu...rozwiń całość

   tak wyglada czystka wg.glownego mon-u.najlepszym kandydatem jest mlody misiewcz,nie tylko odwazny,otrzymal juz zloty medal,po 9 miesiacach sluzby,zostal takze czlonkiem rady nadzorczej przemyslu zbrojeniowego,nastepnie przez 16 lat suzy antoniemu,zaliczono mu sluzbe jako ministrant,a ma dopiero 26 lat.same zaslugi.mysle,ze w drodze wyjatku,mianowac go od razu na pulkownika,bez odbycia sluzby wojskowej,ukonczenia szkoly oficerskiej.tu nie ma zasad;masz byc bierny,ale wierny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odwolani

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   na dowodce GROMU,widze tylko jednego,dostal juz zloty medal dla obronnosci kraju-nijakiego teczkowego misiewicza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS przerżnie kolejne wybory

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Jeszcze trochę takich ruchów pana Macierewicza, więcej niewykształconych, gładkolicych chłoptasiów na wysokich stanowiskach a PiS bez problemu przerżnie kolejne wybory.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zastanawiam sie

   zastanawiam sie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Mam tylko nadzieję, że Pan Macierewicz nie jest jakimś zdrajcą pracującym na rzecz obcego Państwa. Bo sytuacja Polskiej Armii w ostatnich latach wygląda na celowe niszczenie jej głównego dowództwa,...rozwiń całość

   Mam tylko nadzieję, że Pan Macierewicz nie jest jakimś zdrajcą pracującym na rzecz obcego Państwa. Bo sytuacja Polskiej Armii w ostatnich latach wygląda na celowe niszczenie jej głównego dowództwa, aby pozostała bez niego. Rozbicie się CASY i śmierć dowódzców, Smoleńsk i śmierć kolejnych najwyższych doświadczonych dowódzców wojskowych, później kolejni doświadczeni dowódzcy Petelicki i dowódzca GROM, teraz dowódzca Wojsk Specjalnych i kolejny dowódzca GROM odwołani. Do tego jakiś bez urazy gówniarz bez doświadczenia zostaje rzecznikiem MON. Wygląda to na celowe działania aby osłabić oraz ośmieszyć Polskę i Polską Armię. "Paczcie na Polskę - nie mają dowódzców bo albo nie żyjąalbo ich zwolnili, jeden szczyl 20 letni był doradzcą ich Ministra Obrony, a kolejny gówniarz będzie może wiceministrem Obrony" i "Teraz Polskę będzie można najechać i ch zrobią bo dowództwa nie mają". Śmierdzi sprawa na kilometr. Zastanawiam się czy są jeszcze w Polsce myślące i działające służby , które czuwają nad tym i to na rzecz Polski, a nie przeciwko niej i w razie czego będą w stanie odpowiednio zareagować gdy na górze ktoś będzie jakiś gnój robił w Polskiej Armii oraz kwestiach obronności Polski ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odwolany?

   lex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   prawdopodobnie nie wygodny.moze dowodca zrobia teczkowego,rzecznika mon-misiewicza,juz przeciez dostal zloty medal dla obronnosci kraju.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   zaaza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Na zdjęciu są żołnierze FORMOZY. Jesteście pismaczki, dyletantami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama