Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska na 5 miejscu światowej produkcji wodoru. "Dobrze rozwinięta infrastruktura gazowa to niezależność"

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska na 5 miejscu światowej produkcji wodoru. 31 stycznia odbyła się 9 edycja Konferencji Silesia 2030 pt. „H2 GO! Przyszłość polskiego wodoru”. Podczas spotkania rozmawiano o dalszym rozwoju tej gałęzi gospodarki.

9 edycja Konferencji Silesia 2030 pt. „H2 GO! Przyszłość polskiego wodoru"

31 stycznia w Katowicach odbyła się 9. edycja Konferencji Silesia 2030 pt. „H2 GO! Przyszłość polskiego wodoru”. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” na ulicy Floriana 7. Głównym tematem konferencji był wodór oraz jego zastosowanie jako bezemisyjne, odnawialne oraz czyste paliwo dla energetyki.

Jesienią ubiegłego roku przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady oraz Parlamentu uzgodnili ostateczną treść przepisów w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazów odnawialnych i gazu ziemnego, oraz wodoru. Ten ważny dokument wprowadza pierwsze ramy prawne, które będą determinować rozwój infrastruktury przesyłu gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, głównie wodoru, w najbliższych dekadach. Pozwala to zaplanować inwestycje.

Zobacz zdjęcia z konferencji

Polska na 5 miejscu na świcie w produkcji wodoru

Obecnie Polska jest na piątym miejscu na świecie pod względem produkcji wodoru. Nasz kraj ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć gazową, której elementy mogą być wykorzystane przy budowie sieci przesyłu wodoru czy innych gazów odnawialnych.

Może za 10/15 lat będziemy w stanie produkować wodór zielony. To jest wyzwanie dla polskiej gospodarki, jak i dla Europy. Ważne jest, aby Polska w tej wizji brała udział — przemawiał z mównicy Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, inicjator cyklu Konferencja Silesia 2030.

Pierwsze miejsce w światowej produkcji wodoru zajmują Chiny (30 mln ton), drugie należy do Stanów Zjednoczonych (10 mln ton). Trzecie miejsce, a zarazem pierwsze w Europie zajmują Niemcy (2,5 mln ton), a zaraz za nimi znajduje się Holandia (1,5 mln ton). Polska (1 mln ton) w światowym rankingu zajmuje 5 miejsce, z czego 3 miejsce w Europie.

„Dobrze rozwinięta infrastruktura gazowa to niezależność”

Polska to dziś wodorowa potęga. Jesteśmy trzecim producentem w Europie i trzecim na świecie. W 2021 roku przyjęta została Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040. Zawiera ona między innymi kierunki stworzenia polskiej gałęzi gospodarki wodorowej.

- W 2006 roku, kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość zapadła decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu. Terminal został otwarty w roku 2015. W czasie kiedy wiele europejskich krajów uzależniało się od gazu z Rosji, my budowaliśmy infrastrukturę gazową, dywersyfikowaliśmy kierunki importu oraz eksplorowaliśmy dostępne złoża. To wszystko sprawiło, że kiedy jesienią 2021 roku Rosjanie zaszantażowali Europę zmniejszeniem dostaw, my w Polsce byliśmy bezpieczni. Nasz przemysł i nasze gospodarstwa domowe miały zapewnione dostawy. To do Polski europejskie kraje zwracały się o pomoc. Dobrze rozwinięta infrastruktura gazowa to niezależność — mówiła Beata Szydło, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Doliny wodorowe

W Polsce obecnie działa dwanaście projektów/dolin wodorowych. Osiem z nich było konsultowanych lub powstało z inicjatywy ARP S.A, które aktywnie angażuje się w rozwój ekosystemu gospodarki wodorowej w Polsce. Mają one wspomóc proces dekarbonizacji energochłonnego przemysłu, lokować demonstratory technologii w parkach przemysłowych i SEE oraz budować polski łańcuch dostaw przy wsparciu biznesu, nauki i administracji lokalnej.

W najbliższych trzech dekadach globalne zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie 4-krotnie. Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w badania technologii wodorowych, aby nadążyć za rosnącym znaczeniem tego sektora na arenie międzynarodowej.

Wodór nie jest już paliwem przyszłości. Jest na samym początku drogi paliwa teraźniejszości. Wymaga od nas środków, zaangażowania i ciągłego rozwoju technologicznego, ale jest najlepszym paliwem i dawcą energii teraźniejszości, a nie przyszłości — mówił Marek Wesoły, były wiceminister Aktywów Państwowych.

GAZ-SYSTEM S.A z ambicjami na operatora multi-gazowego

GAZ-SYSTEM S.A jest spółką Skarbu Państwa, która świadczy usługi gazu ziemnego. Spółka ma znaczenie strategiczne dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Sensem naszego funkcjonowania jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności polskiej gospodarki. Chcemy wiec spojrzeć trochę szczerzej i swoją cegiełkę dołożyć. Naszą ambicją jest stać się operatorem multi-gazowym — mówił Paweł Ernst, dyrektor Pionu Rozwoju i Innowacji GAZ-SYSTEM S.A.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera