Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Polskie dzieci wojny" w Jaworznie. Spacer w odmęty regionalnej historii. Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1943 roku

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Podczas rocznicowej uroczystości, zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wykładów wybitnych historyków i ekspertów.
Podczas rocznicowej uroczystości, zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wykładów wybitnych historyków i ekspertów. UM Jaworzno
80. rocznica akcji represyjnych niemieckiego okupanta przeciwko polskiej ludności cywilnej Jaworzna oraz innych miejscowości z regionu wcielonych do Prowincji Górnośląskiej III Rzeszy. Wyjątkowy spacer w odmęty historii. ATElier Kultury w Jaworznie gościło „Polskie dzieci wojny”. Historyczne wspomnienie poświęcone tragicznym wydarzeniom z 1943 roku zorganizowało między innymi Muzeum Miasta Jaworzna, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

Muzeum Miasta Jaworzna, Urząd Miejski w Jaworznie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem. Honorowy patronat prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta. „Polskie dzieci wojny” - wyjątkowy spacer w odmęty regionalnej historii w ATElier Kultury w Jaworznie.

Dzieje ofiar represji z Jaworzna i miejscowości ościennych wcielonych do Prowincji Górnośląskiej III Rzeszy

W Jaworznie upamiętniono 80. rocznicę akcji represyjnych, zorganizowanych przez niemieckiego okupanta i wymierzonych w polską ludność cywilną Jaworzna oraz okolicznych miejscowości wcielonych do Prowincji Górnośląskiej III Rzeszy. W czwartek, 14 września 2023 roku, w ATElier Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – „Polskie dzieci wojny”, poświęcone tragicznym wydarzeniom z 1943 roku. Historyczne wspomnienie tragicznych wydarzeń zgromadziło wielu gości, w tym przedstawicieli władz, lokalnych instytucji oraz uczniów, którzy złożyli hołd pamięci ofiar tamtych dni
.

- W czasie spotkania omawiano sytuację w Jaworznie w roku 1943 oraz przeprowadzone akcje represyjne i wywózki polskich dzieci do niemieckich obozów koncentracyjnych - mówi Filip szatanik, rzecznik prasowy UM w Jaworznie.

Wykłady eksperckie na historycznej wieczornicy

Podczas rocznicowej uroczystości, zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wykładów wybitnych historyków i ekspertów. Adrian Rams z Muzeum Miasta Jaworzna, OBEN IPN w Katowicach przedstawił panel "Długa noc okupacji. Rok 1943 w Jaworznie”. O akcjach represyjnych w Prowincji Górnośląskiej w 1943 roku opowiadał Bohdan Piętka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niezależny badacz i regionalista Beno Benczew przybliżył rzeczywistość dawnych obozów typu 'Polenlager’ na Górnym Śląsku w latach 1942-1945. O działalności niemieckiego obozu w Łodzi w latach 1942-1945 "Dzieci z Przemysłowej mówił Artur Ossowski, OBEN IPN w Łodzi. Prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Kinderlager Pogrzebin”, w reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego, zakończyła historyczną wieczornicę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera