Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na długi weekend majowy: Wycieczka do Cieszyna [ZDJĘCIA]

Rajmund Czok
Cieszyn uhonorowany jest 20-złotowym banknotem. Miasto cechuje zarówno bogata historia, architektura i bogactwo przyrody. A renesansowy rynek z atmosferą starówki, oczarowuje wszystkich piękną renesansową zabudową i uroczą fontanną. Miasto przez wieki leżące na styku granic jednoczyło kiedyś Polaków, Czechów, Niemców i Żydów.

Mieszkańcy Cieszyna są zadowoleni, że ich miasto, które dzieli graniczna rzeka Olza, dzięki wejściu Polski i Czech do strefy Schengen, można swobodnie przekraczać. Odtąd jedną nogą jest się w Polsce, drugą w Czechach. Tu na przełomie kwietnia i maja już od XIX wieku zakwitają magnolie, które dawni mieszczanie sprowadzili do swoich ogródków po to, by podkreślić symbol ich prestiżu i wyrachowania. Obecnie białe, biało-różowe i fioletowe kwiaty przyciągają wzrok nie tylko samych mieszkańców, przede wszystkim licznych przybyszów z kraju i zagranicy.

Na rynku stoi nadal dom książęcy ostatniej księżnej cieszyńskiej - Elżbiety Lukrecji. A przed Sądem Rejonowym rośnie dąb, który własnoręcznie posadził cesarz Franciszek Józef. Ponieważ podczas częstych wizyt w tym mieście cesarz dokonał uroczystego otwarcia wielu budynków użyteczności publicznej, w szkołach i urzędach wiszą tablice pamiątkowe informujące o tym wydarzeniu.

Gdy zajrzymy do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, mieszczącego się w dawnym pałacu hrabiów Larischów, w starannie odrestaurowanych salach zobaczymy bogate kolekcje broni, a wśród nich sławne egzemplarze cieszyńskiego filigranu - misternie wykonaną biżuterię, meble albo globus nieba z 1602 roku. Widok z okien muzeum wiedzie na rozciągający się Park Pokoju, w którym w letnie popołudnia odbywają się koncerty kameralne.

Warto też wybrać się na Wzgórze Zamkowe. Tutaj można cofnąć się w czasie, poczuć atmosferę średniowiecznego grodu. Z Wieży Piastowskiej widok rozciąga się na polską i czeską stronę miasta i sięga po samo pasmo Beskidów. Tu napotkamy też romańską rotundę z XI w., która zdobi będący w obiegu banknot 20-złotowy, o czym nie wszyscy mieszkańcy Cieszyna wiedzą.

Zwiedzając miasto pełne zabytków historycznych, warto również zajrzeć na liczący prawie cztery wieki cmentarz żydowski. Na zmurszałych nagrobkach teksty niemal się zatarły, inne wrosły w drzewa. Tutaj można poczuć izraelicką atmosferę szlaku cieszyńskich żydów. Natomiast po drugiej stronie Olzy w Czeskim Cieszynie, mieści się ocala z czasów II wojny światowej synagoga.

Na koniec wędrówki po historycznym mieście, warto usiąść pod parasolem jednej z licznych letnich kawiarenek, wypić kufelek schłodzonego złotego trunku po dziś warzonego tradycyjnymi metodami w cieszyńskim browarze od przeszło 60 lat. Wtedy może się okazać, że przygraniczny Cieszyn jest urzekającym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!