Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozmawiaj z Janoschem w Bibliotece Śląskiej

Maria Olecha-Lisiecka
ARC
6 czerwca w Bibliotece Śląskiej odbędzie się wideokonferencja z Janoschem. Okazja jest szczególna: pisarz, który stroni od mediów, kończy 85 lat.

Artysta, pisarz, malarz, filozof, heretyk, ekscentryk, samotnik. Milioner z Teneryfy, który urodził się w Zabrzu. Tak o Jano-schu, znanym na całym świecie autorze bajek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska oraz „Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny”, mówi jego największy ambasador na Śląsku, Dariusz Walerjański.

A teraz Janosch będzie w Katowicach. Choć nie przyjedzie osobiście, to jednak będzie okazja, aby z nim porozmawiać. Janosch weźmie bowiem udział w telekonferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, która odbędzie się 6 czerwca.

Janosch w tym roku skończył 85 lat, a od 30 lat mieszka na Teneryfie. Znany z tego, że niechętnie udziela wywiadów, unika błysku fleszy, nie lubi być w centrum zainteresowania. Zaufał jednak dr Angeli Bajorek, autorce jego biografii „Heretyk z familoka”, i trochę o sobie opowiedział.

Heretyk z familoka

- A teraz zaufał nam. Już raczej nie przyjedzie na Śląsk, dlatego wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować telekonferencję - mówi Beata Woźniak z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu, który organizuje to wydarzenie. - Janosch niechętnie uczestniczy w spotkaniach publicznych, znany jest z tego, że nie lubi udzielać wywiadów, stąd wideokonferencja. Jest związany ze Śląskiem, z Zabrzem, a my chcieliśmy zrobić mu przyjemność w roku jego 85. urodzin - opowiada Beata Woźniak.

Jak podkreśla, Janosch jest znany zarówno wśród starszego pokolenia Górnoślązaków, jak tego najmłodszego. Oczywiście z sprawą „Cholonka...” i swoich licznych bajek o przygodach Misia i Tygryska.

- „Cholonek...” to rzecz kultowa, do której starsze pokolenie chętnie wraca, nadal sięga po tę książkę, a dzieci kojarzą go z ponad 300 prac, które stworzył dla nich - mówi Beata Woźniak. Jego twórczość nadal jest popularyzowana w szkołach. - Środowisko nauczycielskie o twórczości Janoscha mówi na lekcjach niemieckiego czy lekcjach regionalnych - podkreśla Woźniak.

I dodaje, że ona Janoscha lubi i ceni za bezpretensjonalność, dystans do samego siebie, szczerość i korzenie, do których zawsze się przyznawał.

Dom przy Piekarskiej

Janosch, a właściwie Horst Eckert, urodził się w 1931 roku w domu przy ulicy Piekarskiej w Zabrzu-Porębie. Budynku już nie ma, ponieważ wyburzono go pod budowę Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu. I choć najbardziej kojarzony jest ten dom, jako dom rodzinny pisarza, to jednak mały Janosch mieszkał tam bardzo krótko. Znacznie dłużej mieszkał w domu przy ul. Wolności w centrum Zabrza. Chodził do obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Cmentarnej na Zandce.

- Ale w domu przy Piekarskiej mieszkali jego dziadkowie, których często jako dziecko odwiedzał, dlatego Janosch to miejsce tak często wspomina, a wycieczki tłumnie tam przychodzą - mówi Dariusz Walerjański, który sam chętnie każdego roku, w rocznicę urodzin pisarza, oprowadza ludzi po Zabrzu „śladami Janoscha”.

Pisarz coraz częściej wspomina swoje dzieciństwo i Zabrze.

- W mejlu napisał mi, że śnią mu się zapachy związane z Zabrzem. Ale jakie to zapachy, nie doprecyzował - uśmiecha się Walerjański,

Janosch jest od 2011 roku Honorowym Obywatelem Zabrza. Radni przyznali mu ten tytuł po akcji, którą rozpoczęliśmy na łamach „Dziennika Zachodniego”. Tytuł pisarz otrzymał w roku swoich 80. urodzin. Delegacja z Zabrza pojechała do niego na Teneryfę, aby wręczyć mu dokument oficjalnie potwierdzający jego honorowe obywatelstwo tego miasta.

Wideokonferencja z Jano-schem odbędzie się w Bibliotece Śląskiej przy pl. Rady Europy 1 w Katowicach, w sali Parnassos, 6 czerwca o godz. 17. Wstęp jest wolny.

Janoschalia

Spotkanie w Bibliotece Śląskiej będzie także okazją do rozmowy o kulisach pracy nad biografią pisarza z jej autorką, dr Angelą Bajorek, która przedstawi swój zbiór „Janoschalii”, czyli pamiątek i gadżetów związanych z Janoschem.

- Są to typowe gadżety jak przybory szkolne, kalendarze, tornister, zabawki, gry planszowe, maskotki, ale też jego książki i grafiki oraz pamiątki: pędzle, odcisk dłoni, słomkowy kapelusz i oczywiście cegły z familoka - wylicza dr Angela Bajorek, która podobnie jak Dariusz Walerjański jest wielką fanką twórczości Janoscha. Pisarz jej zaufał. W rezultacie nakładem wydawnictwa Znak ukazała się jego biografia autorstwa właśnie dr Bajorek pt. „Heretyk z familoka. Biografia Janoscha”.

Odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.

- Nie jest to człowiek skory do rozmów z obcymi ludźmi, także z dziennikarzami, zraził się, stara się izolować przed światem, żyje na Teneryfie, odpoczywa w hamaku. Ale przeżył tak wiele, że to musiało zostać opublikowane. Udało mi się go namówić i tak powstała biografia - opowiada Angela Bajorek. Teraz książka ukazała się w języku niemieckim.

*Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
*Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!