Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portal NaprawmyTo.pl coraz popularniejszy. Czy KZK GOP i policja też się skuszą?

Piotr Sobierajski
Portal NaprawmyTo.pl
Portal NaprawmyTo.pl
Dąbrowski portal internetowy NaprawmyTo.pl okazał się w tym mieście prawdziwym hitem. Od października ubiegłego roku mieszkańcy zgłosili już za jego pośrednictwem ponad tysiąc spraw, wymagających natychmiastowej interwencji miasta lub odpowiednich służb.

Portal NaprawmyTo.pl jest coraz popularniejszy. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zgłaszają najróżniejsze sprawy. Od dziurawych dróg i chodników, braku studzienek kanalizacyjnych, po porzucone samochody i nieświecące lampy. To dobry wzorzec dla innych miast Śląska i Zagłębia, bo jak na razie Dąbrowa Górnicza jest czternastym miastem w Polsce, ale jedynym w województwie śląskim, które zdecydowało się przyłączyć do projektu realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Co równie ważne, jest także jedynym miastem w całym kraju, gdzie za prowadzenie portalu NaprawmyTo.pl i reagowanie na alerty zgłaszane przez mieszkańców odpowiedzialne jest bezpośrednio miasto. Tu w każdym wydziale wyznaczony jest pracownik, który imiennie odpowiada na zgłoszenia dąbrowian. W Toruniu, Szczecinie czy Lublinie zajmują się tym m.in. organizacje pozarządowe, przekazując dopiero dalej zgłoszenia mieszkańców urzędnikom i odpowiednim instytucjom.

Dwa dni na reakcję, pięć na konkretne działania

W zagłębiowskim mieście wszystko przebiega jak na razie szybko i sprawnie, a każde zgłoszenie musi być niemal natychmiast rozpoznane.

- Mamy na to dwa dni. Wtedy zazwyczaj wyjaśnia się, w kompetencjach którego wydziału leży załatwienie zgłoszonego problemu lub też, czy to np. teren PKP czy spółdzielni mieszkaniowej. W czasie kolejnych pięciu dni wiadomo już, co się będzie z takim zgłoszeniem działo i jaki będzie finał danej sprawy - mówi Daniel Ujdak z dąbrowskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, koordynator i pełnomocnik serwisu NaprawmyTo.pl w Dąbrowie Górniczej. - Co ważne, żadne ze zgłoszeń nie pozostaje bez odpowiedzi. Na portalu informujemy zgłaszającego, kiedy i jak rozwiążemy problem lub też, że trzeba będzie na to poczekać. Tak dzieje się np. w sytuacji, jeśli planowane są długoterminowe inwestycje związane z remontami czy kanalizacją. Są też zgłoszenia, które nie powinny do nas trafiać. To z kolei np. propozycje zmian w organizacji ruchu w mieście albo zgłoszenie miejsc, gdzie jest niebezpiecznie. Przypominamy, że zgłoszenia takich problemów powinny trafiać bezpośrednio na policję lub do strażników miejskich - dodaje.

Wszystkie zgłoszenia traktowane są jednak poważnie, dlatego z tych sygnałów często korzystają właśnie strażnicy miejscy.

- Sprawdzamy te miejsca, częściej patrolujemy wskazane przez mieszkańców rejony. W przypadku zgłoszeń związanych z infrastrukturą w czasie pełnionej służby też ustalamy, do kogo należy dany teren, kto powinien np. zabezpieczyć otwartą studzienkę kanalizacyjną - podkreśla Dominik Gordon z dąbrowskiej Straży Miejskiej.
Kupka gruzu, porzucone auto, a w środku śmieci

A jakie problemy zgłaszają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej?

- Ostatnio była u nas koparka w celu usunięcia kupki, ale niestety mieszkańcy nie są zadowoleni, bo były trzy kupki gruzu, a koparka usunęła tylko jedną - napisali mieszkańcy domów przy ulicy Bukowej.

- Porzucony samochód, w środku są śmieci. W stacyjce są na stałe kluczyki, ale auto nie pali. Czasem młodzież w nim pije piwo. Proszę o usunięcie pojazdu - tak o żuku stojącym od miesięcy przy ulicy Tysiąclecia 10 napisał z kolei jeden z mieszkańców dzielnicy Gołonóg.

Na portalu NaprawmyTo.pl można zgłaszać alerty anonimowo (tych jest zdecydowanie więcej), ale można założyć sobie konto i stale współpracować z urzędnikami w upiększaniu miasta i usuwaniu zagrożeń.

- Są takie osoby, które dokładnie sprawdziły większość placów zabaw w mieście, informując nas o tym, co na nich nie działa, co jest zniszczone. Podobnie było w przypadku brakującego oświetlenia ulicznego. To cenne uwagi - mówi Daniel Ujdak.

Zgłoszenia grupowane są w 33 kategoriach, a te w pięciu głównych działach: infrastruktura, bezpieczeństwo, budynki, przyroda, inne.

- Najlepiej wybrać jedną kategorię zgłoszenia i konkretnie opisać problem. To ułatwia nam jego rozwiązanie - podkreśla Damian Ujdak.

Kto i co załatwia

350 spraw już załatwili

Przez dąbrowski portal zgłoszono 1035 alertów. Niemal 500 spraw jest w trakcie realizacji, 350 zostało załatwionych, a ponad 170 nie zakwalifikowano do rozpatrzenia.

By zgłosić problem, wystarczy go opisać i zaznaczyć na mapie, można też oczywiście dodać zdjęcie. By było to łatwiejsze, z portalu można pobrać specjalną aplikację internetową na smartfony. Wówczas zgłoszenia można dokonać np. przy użyciu tego urządzenia.

KZK GOP i wodociągi?

Miasto chce także rozszerzyć grono instytucji, które mogłyby korzystać z uwag i problemów zgłaszanych przez mieszkańców.
Pisma z zaproszeniem do współpracy w realizacji programu związanego z portalem Napra-wmyTo.pl wystosowane zostały do: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Tauronu Dystrybucja, KZK GOP oraz policji.

Co mają sąsiedzi

Katowice i e-zgłoszenie

Od 2012 roku dziurę w jezdni, graffiti, zdewastowany przystanek, nielegalne wysypisko można zgłosić przez internet. Zdarzało się, że w ciągu godziny ludzie wysyłali 20 zgłoszeń.

Które miejsca w Dąbrowie wymagają natychmiastowej interwencji? Pisz

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!